Problémy so žalúdočnou kyselinou.. ako sa stravovať?

Shayleen

Kuchynská úprava:
Používame varenie, dusenie, pečenie vo vodnom kúpeli, v alobale, v mikrovlnnej rúre, na grile bez potierania tukom. Mäsá opekáme na sucho, tuk pridávame do hotových pokrmov, aby nedochádzalo k prepaľovaniu. Mäsá polievame netučným vývarom z kostí, mäsa, zeleniny alebo vodou. Zakázané je vyprážanie! Jedlo zahusťujeme múkou rozmiešanou vo vode alebo v mlieku, trenými zemiakmi, mixovanou koreňovou zeleninou, múkou, krupicou apod. Múku môžeme pre lepšiu chuť a farbu opražiť na sucho do ružova. Nevhodné je zahusťovanie zápražkou a príprava pokrmov na cibuľovom základe.

Vhodné potraviny
Nápoje:
Čaj ruský i z byliniek, ovocný, mlieko sladké i kyslé, obilninová káva, kakao, malcao, ovocný sirup, džús, mušt, minerálka s menším obsahom CO2, biokys, acidofilné mlieko
Pečivo:
Sucháre, rožky, piškóty, senviče, staršia vianočka, netučné sušienky, neskôr starší biely chlieb
Mliečné výrobky:
Jogurt biely i ovocný, tvaroh, žervé, tavené syry, krájaný syr, puding, smotana, šľahačka.
Mäsá:
Hovädzie, bravčové, teľacie zbavené viditeľného tuku, kurča, morka, králik, holúbä, kapor, šťuka, filé, pstruh, šunka, šunka hydinová
Prílohy:
Zemiaky, zemiaková kaša, ryža, cestoviny, knedľa žemľová, knedľa jemná žemľová
Omáčky:
Bešamelová, kôprová, pažítková, paradajková, citrónová, chrenová
Zelenina:
Mrkva, zeler, petržlen, špenát, hlávkový šalát, cvikľa, zelená fazuľka, tekvica, čakankové puky, špargľa, malé množstvo mladej repy (vodnice), zeleného hrášku, karfiolu, brokolice do polievok, nákypov, usadenín, paradajky podľa znášanlivosti
Ovocie:
Jablko, pomaranč, mandarínka, grapefruit, broskyňa, marhuľa, banán, hrozno bez kôstiek, (slivky, ringloty, čerešne, kiwi podľa znášanlivosti )
Šaláty:
Z dovolených druhov zeleniny, koreníme citrónovou šťavou, pažítkou, kôprom, petržlenovou vňaťou
Kompóty:
Z dovolených druhov ovocia
Med, džem
Korenie:
Zelené vňate – petržlen, pažítka, kôpor, bazalka, saturejka, kerblík (bedrovník), mäta, estragón, dobromyseľ, majoránka, rasca, citrónová a pomarančová kôra a šťava z omytých plodov, vanilka, škorica, solíme mierne. Z hotových zmesí možno použiť Korenitú zmes bulharskú šalátovú a Korenitú zmes talianskeho emARKO, ktoré sú zložené zo sušených zelených vňatí.
Múčniky:
Z cesta piškótového, snehového, plnené džemom, tvarohovým krémom, nastavovaným krémom (puding šľahaný s maslom), ovocné rôsoly so snehom z bielkov, pudingový krém s ovocím, tvarohový krém s ovocím, bublanina s povoleným ovocím.
Vajcia:
Používame do pokrmov, samostatne nie viac ako 1 ks denne, bielky neobmedzene.
Tuky:
Maslo, Rama, Flóra, kvalitný olej

Pri nekomplikovanom priebehu ochorenia žalúdka je možné zaradiť do jedálneho lístku aj iné potraviny. Z údenín povoľujeme hydinovú salámu, hydinové párky, debrecínsku i cigánsku pečienku. Ďalej povoľujeme vnútornosti – pečienka, ľadvinky. Z konzervovaných výrobkov použijeme tie, ktoré sú určené pre pečeňovú, žlčníkovú a žalúdočnú diétu.
Na dochutenie pokrmov je možné použiť malé množstvo cibule, cesnaku a chrenu.
Pacient má možnosť zaradiť aj iné potraviny do svojho jedálneho lístka a vyskúšať si ich znášanlivosť, ktorá môže byť celkom individuálna.

Nevhodné potraviny
Nápoje:
Zrnková káva (u dospelých pacientov povoľujeme 1 – 2 šálky denne, ak lekár neurčí ináč), čokoláda, ostré ovocné a zeleninové šťavy, Coca Cola, Pepsi Cola, Tonik. Alkoholické nápoje väčšinou zakazujeme, individuálne možno povoliť prírodné víno alebo pivo v obmedzenom množstve.
Pečivo:
Čerstvý chlieb, dalamánky, čerstvé kysnuté pečivo a múčniky, lístkové a linecké cesto, vyprážané múčniky, maslové sušienky plnené a polievané čokoládou.
Mliečne výrobky:
Syry zrajúce – Romadúr, Olomoucke syrečky, plesňové, s príchuťami – paprikové, zeleninové, cesnakové apod., pomazánky s pikantnou príchuťou, jogurty s obilím.
Mäsá:
Tučné všetkých druhov, údené, baranie, zverina, párky i diétne, salámy, tučné ryby, vnútornosti, tlačenka, jaternice, krvavnice, klobásy, jaternicové kaše, paštiky, mäsové konzervy, huspenina.
Prílohy:
Kysnuté knedlíky, vyprážané hranolky, opečené zemiaky, zemiakové a iné krokety, zemiakový šalát s majonézou.
Omáčky:
Hubová, smotanová, horčicová, uhorková, tatárska, žĺtková.
Zelenina:
Tvrdá a zdúvavá: kapusta, kel, reďkovky, papriky, uhorky šalátové a sterilizované, cibuľa, cesnak, vo veľkom množstve karfiol, repa (vodnica), pór, sterilizované zeleninové zmesi.
Ovocie:
S tvrdými šupkami a zrniečkami, nezrelé: hrušky, jahody, maliny, kiwi, ríbezle, egreše, čučoriedky, brusnice, černice, hrozno.
Korenie:
Čierne korenie, nové korenie, bobkový list, paprika mletá, tymián, rôzne zmesi korenia, horčica, kečup, sójová omáčka, worchester, maggi.
Tuk:
Loj, sadlo, škvarky, slanina, majonéza.
Múčniky:
Kysnuté, ťažké tučné so šľahačkou a tučnými krémami.
Rôzne:
Strukoviny, orechy, mandle, mak, zemiakové lupienky, chrumky a všetko, čím si nie ste istí alebo čo vám robí ťažkosti.

redka

a tu vysoku kyselinu mas aj nejakymi testami, diagnostikou potvrdenu? ci si to len sama myslis, ze to mas? ake problemy ti ta zvysena kyselina konkretene sposobuje?

Shayleen

Ja mala a mám ešte občas žalúdočné problémy. Najmä tá žalúdočnà šťava. Má niekto vo tvojej rodine žalúdočné vredy? U mňa má môj otec a môže byť že to aj ja zdedím po ňom. Momentálne nemám také ťažkosti ale keď tak si dám 20 mg pantoprazol alebo omec a ten mi pomáha. Pri žalúdočnej šťave mi perfektne pomáha pohár kravieho alebo kozieho mlieka to už podľa toho čo radšej pije alebo môžeš aj biely jogurt, kefir či kyslé mlieko ;)