Prosím o vysvetlenie lekárskych pojmov (žaludok

Príspevok v téme: Prosím o vysvetlenie lekárskych pojmov (žaludok
Lucik3

Mám 28 rokov, od mala mám žalúdočné problémi..mala som asi 3x preliečený helicobacter..

teraz som bola na vyšetrení žalúdka hadičkou a lekár mi povedal že mám tam citujem "vriedky"..v žalúdku a na pažeráku..a predpísal mi Ozzion 40 mg 2x denne..bojím sa toho najhoršieho rakoviny...ale ked už mám vredy a travenie mam na nic budem brat uz stale lieky a chodit na to hnusne vysetrenie pravidelne? alebo sa dá z toho dostat a zit normalne? A nerozumiem tomu čo mám popísané v lek.správe.Moj lekár nieje velmi komunikatívny..neviem ci ide o klasicke vredy alebo co to vlastne mám...este cakam na výsledky testov na helikobaktera..aj ked týzden pred zo stolice co mi vysetroval obvodný tam helikobakter pritomny nebol.

pažerak

peristaltika pritomna, sliznica bez známok zápalu, bez vredov, lumen bez stenozy, bez varixov. Z lôinia v 36 cm ,hiatus v 38 cm, na č 3 a 4 hojace sa 3 mm erozie, SHH

žalúdok

žalúdok hakovitý, riasy autoplastické, peristaltika správna, stena elastická, jazierko primerané

sliznica- v antre početné ploché erozívne papuly s erytémom, bez vredov, bez erozie

angulárna riasa-bpn. , fundus v inverzii bpn,

pylorus- doviera, peristaltika sumerna,centrický

dvanastnik- bulbus priestranny, bez zápalu, bez vredov, D2-3

erytem,ploche papuly s erytémom a cent. eroziou.

Histologia: A 4x dudoenum , b 4x antrum žaludka

Záver: Erozívna antrum gastropatia

Erozívna duodenitída

Refluxná ezofagitida LA-A

Sklzna hiatova hernia

Prosím o vysvetlenie

Lucik3

no takze som bola pre vysledok...povedal, ze helikobakter tam nie je...povedal ze tam bol vyrazny zapal, spytal sa ako sa mam, povedala som ze asi trochu lepsie, znizil mi ten ozzion na jednu tabletu rano a mam prist znova...vlastne koncom tohto mesiaca(pisem tu trocha neskor)..zatial mi nic ine nepovedal..lek.spravu som zabudla u obvodneho tak neviem co presne pisal, aj tak tomu nerozumiem..zrejme to tiez este nieje konecny stav...ale pametam ze v popise pisal aj nieco ze "so znamkami mierne chronickej gastritidy".....som teraz v strachu ze budem mat tu chr. gastritidu...citam uz vselico na nete a bojim sa tohp najhorsieho..ale ak nemam toho helikobactera z coho by sa zapalil zaludok dvanastnik este aj pazerak tak ze tam mam az erozie? nechcem zit so strachom kedy bude z toho rakovina :,(((( som velmi nestastna

Lucik3

a co vlastne znamena ta hernia? co to moze sposobovat?
hej pockam si na vysledky ..lekar sa ma po vysetreni opytal len to ci som neuzivala vela liekov od bolesti( ibalginy)...ze tam mam "vriedky"....na tu herniu nic nepovedal

Kýčera

-N-ika, ahoj...
-Lucik 3, počkaj si na upresnenie diagnózy, kt. nastane po doručení výsledkov z histológie, potom sa ozvi. Vtedy Ti aj lekár povie viac, pretože to nie je konečná diagnóza a môže sa zmeniť. Ty si typická ukážka toho, že ak ochorie duša, ochorie aj telo. A odpoveď na Tvoju otázku? Vždy sa dá žiť normálne v rámci možností, dostať z niektorých chorôb. Má to však jednu podmienku - musíš niečo alebo veľa vo svojom živote zmeniť. MYSLENIE, STRAVOVANIE,... a AKTÍVNE sa podieľať na svojej liečbe. Ak si to neurobila doteraz, a Ty si to neurobila, tak sa pustí do toho hneď teraz a okamžite!

N-ika

Ahoj Kycera...
Teraz som si vsimla ze autorka temy ma aj herniu...takze v tomto pripade na vine naozaj nie je stres ani nadbytok kyseliny. Ani sa tento stav neda upravit stravou, kedze si ho nesposobila sama...

Lucik- tie lieky ber, su na ochranu sliznice pred kyselinou.

Kýčera

N-ika, ale ja tomu verím, aj o tom viem. Absolútne súhlasím s Tvojím tvrdením až potiaľ, že stres sa podieľa na zvýšenej tvorbe kyseliny žalúdočnej, a nemusíš mi na toto svoje tvrdenia doložiť žiadnu štúdiu. Toto nič a všetko hovoriace slovo sa rado dáva do súvisu aj s inými ochoreniami, napr. aj donedávna so vznikom žal. vredov, až kým sa jednoznačne nedokázalo, že je za tým HP. Ono je to tak, že niekto má tej kyseliny veľa, niekto málo. Je to vlastne nadprodukcia pečeňových a žalúdočných štiav. Prvá pomoc? Dám si 2 lyžičky plnotučnej horčice, kus niečoho mastného - slanina,.. a mám po probléme. A na to, aby som sa takýmto stavom vyhla, upravím si jedálniček, nebudem do seba pchať dalšiu chémiu,...A aj niektoré lieky zvyšujú jej tvorbu, preto treba čítať príbalové letáčiky. Nelieči sa následok, ale pátra po príčine, a tá sa odstraňuje! Načo zaťažovať pečeň zbytočnými liekmi, ak sa to dá takto brilantne vyriešiť /deva aj tak musí užívať svoje lieky/, o.t. aj ušetrím peniaze, čas, nervy a aj sa niečo nové naučím. Aspoň podľa môjho sedliackeho rozumu.

N-ika

Kycera- neverila by si ako velmi stres vplyva na choroby, obzvlast na zaludok...Vsak uz deti rano zvracaju, ak sa boja ist do skoly :-)
mimochodom, je dokazane ze stres sa podiela na zvysenej tvorbe kyseliny v zaludku a ta nasledne narusa sliznicu...
Ale suhlasim ze v tomto pripade hra velku rolu aj HP.
V kazdom pripade, viem podla seba, ze pri kazdom ochoreni mat treba psychiku v pohode, inak sa ochorenie rapidne horsi...

Kýčera

Nie! Stenu žalúdka NEMOŽEŠ a NEMÁŠ oslabenú kvôli psychike a emóciam z neusporiadaného života! To robia lieky, HP, baktérie,zvýšená tvorba žalúdočnej kyseliny,...Ak si upravíš stravovanie, vieš sa tohto problému zbaviť a nemusíš brať na zníženie jej tvorby žiadne lieky.

N-ika

V manzelovi mas oporu? Neda sa vam ist byvat prec, sami do podnajmu napriklad?
Pises ze si bez prace, skus sa zamestnat inak, skus byt kreativna a vyrabat alebo tvorit (sashe) alebo skus pliest, hackovat, vypekaj, ak vies jazyky tak doucuj, skus vypomahat v domacnosti (ak vladzes), pripadne su pracovne agentury a da sa ist aspon z casu na casna brigadu (dokladat tovar napr), alebo straz deti znamym...ak vladzes aspon nieco, skus, prides na ine myslienky...
ked eliminujes stres, bude to mat pozitivny vplyv na tvoje zaludocne problemy, uvidis :-)

Najčítanejšie články