Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Ktore auto je dobre pre zaciatocnika?

Príspevok v téme: Ktore auto je dobre pre zaciatocnika?
anka

Dobry vecer, je to trochu odveci tema. Mam uz 14 rokov vodicak a dlho som sa nevedela odhodlat soferovat, skratka mam z toho strach. Kedze vsak prakticky auto potrebujem, kvoli rodine i nakupom, rozhodla som sa, ze si auto kupim. Ktore podla vas sa lahko soferuje i neskusenemu vodicovi? chcela som taky maly dzipik, Jimny, ale neviem ci ho zvladnem.

Soraja

anka, ak ti mozem poradit, ak mas peniazky, radsej zainvestuj do noveho auticka, ked vies ze ho budes vyuzivat. Moj bracho za rok vymenil asi 5 ojazdenych aut, vzdy do nich vrazil kopu prachov a stale sa nieco kazilo a nakoniec predal vsetky pod cenu. Fakt sa radsej oplati nove, ak nan mas, ak nie, tak skus hlavne cez znamych, je dobre, ak predchadzajuceho majitela poznas a vies, ze ked ti povie v akom stave je auto, tak v takom bude. Ja som sa obavala niekedy, ze sa nenaucim jazdit na aute a v pohode som zvladla. Mala som aj jednu nehodu, ktoru zapricinil niekto iny, ale vobec ma to neodradilo. take veci sa stavaju, hlavne sa nestresuj. Uvidis pojde to. A myslim, ze ked si kupis auticko, bude len tvoje a budes na nom jazdit, zistis ako sa chova, zvyknes si nan. Ja som v autoskole niekedy vyskusala vela aut, dalo sa jazdit na vsetkych. Aj na srotoch, aj na lepsich. Ale ked mam este za seba hovorit, jazdi s ami lepsie na naftovych autach a myslim, ze celkovo su vyhodnejsie. Neboj, drz sa a napis, ake faro si si kupila:-)

momo

Ahojky, anka. Prosím Ťa, len nekupuj starý črep. Bude Ti neprestajne niečo odchádzať a náhradné diely a s tým spojené starosti nestoja za to. Keď staršie auto, najvýhodnejšie je tak trojročné, vtedy je cena oproti novému o jednu tretinu nižšia. TAKŽE ŽIADNE ČREPY NEKUPUJ.
Čo sa týka toho šoférovania, presne viem, z čoho máš strach. Ja som sa bála, že nebudem vedieť zároveň riadiť, preraďovať rýchlosti, sledovať si všetky zrkadlá a zároveň aj situáciu na ceste. Ono to chce iba cvik, a zistíš, že všetko sa dá v pohode sledovať a ešte aj klábosiť so spolusediacim, bez toho, aby Ti uniklo niečo v premávke. Ja dokonca už pociťujem aj určitý inštinkt, že približne viem, kto sa ako na ceste chová, resp. čo môžem v danej situácii očakávať, viem, kde napr. možno šofér nedá smerovku pri odbočovaní a podobne, chcem tým povedať, že dokážem vopred rozoznať nebezpečné momenty a situácie a bleskovo na ne zareagovať...
Vieš, keď som si robila šoferák, tak ma ocino brával mimo mesta, aby ma trochu cvičil, dochádzali mu pri mne nervy, občas na mňa aj kričal, že mám dať viac plynu, lebo mi to "zdochne". A mne tiekli po tvári slzy a nenávidela som celé šoférovanie.
Dnes už je to pohodka, v autíčku sa cítim ako v obývačke, no problem, ešte k tomu trochu fajn hudby z autorádia, pekné počasíčko, plnú nádrž, a svet Ti leží pri nohách :-)
Prekonaj svoj strach, stojí to za to!

anka

ahoj Soraja. No potesila si ma. Uz som uvazovala aj nad uplne starym autom, kym sa naucim. nasla som dnes inzerat na taky 21 rocny Saab za par korun, ale je zase dlhy, tiez sa s nim nebude dat lahko parkovat. a pritom aj technicke problemy sa pri takom veku zrejme vyskytnu, tak vaham. no a s tym soferovanim, dufam, ze strach prekonam. viem, ze zaciatky budu tazke, ale vysledok snad bude stat za to. hlavne sa bojim, aby som niekoho nezrazila.

Soraja

ahoj anka. Ja mam vodicak ut takmer 5 rokov a za ten cas som jazdila na vselicom. Moj nazor je taky, ze kazde auto je ine, na kazde si clovek musi zvyknut. Mne sa na mercedesi soferovalo horsie ako na Hyundai- na ktorom jazdim bezne. Musis si na auticko zvyknut, takze si kup take, aby sa ti pacilo, bolo pohodlne a hlavne, aby si ty s nim bola spokojna. URcite mas sancu zvladnuk ako zaciatocnik kazde auto, chce to len trochu zvyku a cviku. Staci ti par jazd mimo centra mesta a uvidis ako ti to pojde. Vsetko sa da zvladnut. A skus sa prekonat aj s tym tvojim strachom zo soferovania. Aj ked si mala viac nehod, nevadi. Ono ked sa bojis, tak je väcsia pravdepodobnost ze nieco vyvedies. Uvidis, ako ti to pojde. Takze kup auticko a sup na jazdy.:-)

anka

dakujeme vam vsetkym za odpovede. no ten Jimny mi vrta v hlave, zalubila som sa donho :-) vy ked ste boli zaciatocnici,myslite, ze by ste ho zvladli? skrabance mi nevadia, hlavne daky naraz, aby som nesposobila. Nie je to tak so soferovanim, ze tazko na cvicisku, lahko na bojisku? - ze ked budem zacinat hned na tazko ovladatelnom aute, tak potom uz ked sa to naucim, ze uz mi ani ine auta nebudu robit problem-take, co sa lahsie soferuju?

Marianka

Anka, ak mas strach zo soferovania, tak by som na tvojom mieste dala zopar kondicnych jazd v autoskole a kupila si nejake mensie a pohodlne auto, ktore by neskodilo tvojej chrbtici a zaroven by si najlepsie videla dopredu. A tak, ako MOMO, aj ja by som si na zaciatok kupila nejake starsie auticko... istota je istota. Ja sice nemam este vodicak, ale chcem si ho v lete spravit.

momo

Ja mám šoferák asi sedem rokov, pred tromi rokmi som si kúpila prvé auto. Vzhľadom na to, že je prvé, a moje jazdné vlastnosti sú ešte ako tak neotesané, nekupovala som celkom nové auto, ale trojročné. A aj sa mi to vyplatilo. Už síce jazdím spoľahlivo a bezpečne, ale ten prvý rok som sem tam oškrela nárazník niekde o stĺp alebo susedovi o plot :-), keby sa to stalo na celkom novom aute, riadne by ma to mrzelo, takto sme to zastriekali a vyleštili a v pohode. Ja osobne mám Suzuki Swift, ten trošku starší model, rok výroby 2001, a som absolútne spokojná. Auto sa nekazí, poslúcha, má pomerne krátky zadok, takže no problem pri cúvaní. Spotreba kombinovaná je okolo 5,5 litra benzínu, a keďže som maličká, je to auto, kde perfektne dociahnem na pedále.
Odporúčam jednoznačne japonské autá, sú najmenej kazové.

[zruseny5]

ja chodim teraz do autoškoly,ale mimo toho ma môj priatel douča na felicii....
a podla mna naj-auto je felicia

Zaujalo Ťa niečo? Zostaňme v kontakte!

Registruj sa na fóre a dostávaj emaily o nových príspevkoch v témach, ktoré Ťa zaujímajú.

Chcem sa registrovať

Prihlás sa k odberu noviniek a zaujímavých článkov

Ktore auto je dobre pre zaciatocnika? - Fórum - ZDRAVIE.sk