Kamoskine depresie

Príspevok v téme: Kamoskine depresie
majka_

Ide o moju kamaratku. Ma 18 rokov a dost velke depresie. Od 10 rokov prekonala rozne ochorenia, ktore jej naburali imunitny system a teraz je dost casto chora. Ma priatelov, ale len mne a este jednemu chalanovi doveruje (ten vsak skoncil uz vysoku skolu a odisiel z nasho mesta). Podla toho, co mi casto pise viem, ze potrebuje psychologa, ak nie psychiatra (viem to podla seba a toho, co citavam na internete, na forach). Nie je totiz zabavne, ked vam napise 18 rocne dievca, ze uz chce zomriet, ze kazdemu je na obtiaz, ze v 20. rokoch uz nebude medzi zivymi, ze uz sa stalo par krat, ze chcela spachat samovrazdu... Skusala som ju povzbudit, ze viem, ako sa citi, ze ja som presla niektorymi problemami, ktore ma aj ona, skusala som sa s nou o jej problemoch rozpravat, povzbudzovat ju... Ona toho psychologa aj psychiatra odmieta a to len z toho dovodu, ze jej rodina v zivote psychologa ani psychiatra nepotrebovala a nenavstivila. Dnes mi povedala, ze svojim rodicom nedoveruje a preto im o svojich tazkostiach ani nepovie. Ja jej rodicov nepoznam a ani neviem, kde byva. A preto hladam pomoc aj tu, ci mi neviete niekto poradit takto alebo ci nepoznate nejakeho psychologa na internete. Som jej skusala vysvetlit, ze ku psychologovi ci psychiatrovi dnes nie je hanba prist, ze je to lekar ako kazdy iny (akoze psycholog nie je lekar, to viem, ale je odbornik) a ze tak ako obvodny ci iny lekar lieci fyzicke zdravie, ak nas nieco boli, tak psychiater (ci psycholog) lieci zdravie dusevne. Ale je tvrdohlava a nechce nikoho (ani psychologa ani psychiatra vidiet). Ale ja jej pomoct musim a najma chcem, ak nechcem, aby sa to s nou zle skoncilo.

face

Asi sa fakt potrebuje vyrozpravat. Aj ja ked som mala depresie, tak som nerozpravala o nicom inom len o smrti, utrpeni...A to aj s profakmi v skole. Boli zo mna zufali. Pomaha vela veci ako sa z toho dostat, lenze to je tazko to riesit takto. Vies, o nas bez nas. Ty ju v prvom rade musis nejak presvedcit alebo jej otvorit oci, aby pochopila, ze toto nie je ona. Iste ma nejake kvality, ktore teraz nemoze vyuzivat. Asi si sa ocitla v situacii, ked ju musis nakopnut.

majka_

FACE: ked som tak citala tvoj prispevok, tak som premyslala o tom, ze ten kontakt so zvieratkami fakt pomaha a ze by som ju niekde vytiahla (napr. niekde do utulku - ale to by nebolo najvhodnejsie, ked tam zvieratka trpia), kde by boli zvieratka. ona zvieratka nema, lebo ich je doma dost a zvieratko by stalo nejake tie peniazky (ma asi 6 alebo 7 surodencov). lebo vzdy, ked sa stretneme, tak hovori len o svojich problemoch, je smutna, ked sa snazim nadhodit temu, opat to nejak stoci ona tak, ze zas hovorime o niecom smutnom... asi sa potrebuje vyrozpravat - teda tak aspon usudzujem z toho, ale je mi to luto, ked rozpravame vzdy len o smutnych veciach.

face

Trochu som nad tym premyslala dnes, ze co potrebujem ja, ked som v depke. Dolezite je nestratit kontakt s inymi ludmi. Ale niekedy je to fakt tazke vytiahnut cloveka v takom stave von. Mat co najviac pozitivnych podnetov, pekne zazitky, prijemna hudba a ludia okolo. Vela sa rozpravat o comkolvek, staci o uplne, podla inych, banalnych veciach. Ale nikdy nie nasilu. Mne dost pomohol aj psicek a prechadzky do prirody. Lebo so mnou sa doma malo rozpravaju a nie su casto doma a ked su, tak len pozeraju telku. Tiez im nehovorim takmer nic, len to co treba. A ten pes, no je to divne, ale jemu poviem hocico. Aj ked mi nerozumie, ale citi. A tiez dolezity je dotyk. Potrebuje citit, ze je dolezita pre tento svet a sama v sebe najst silu a chut s tym nieco robit.

delphia

mozes jej len dohovarat. je svojpravny clovek a proti jej vole ju nemozes ziadnym sposobom donutit k navsteve odbornika

majka_

ja na nu nechcem tlacit. ale padnut na same dno? u nej to asi znamena samovrazdu. a to nechcem, lebo je to velmi mila a zlata holka, ktora zial, prestava v seba verit a ma coraz vacsie depresie.

face

To je smutne, ze odmieta pomoc. Ale tak nutit cloveka nemozes, aj ked je to pre jej dobro. Asi "chce" padnut na same dno a az potom si uvedomi, ze to asi takto nepojde. To by bolo v tom lepsom pripade, keby si to uvedomila. Zatial asi jej mozes pomoct len tak, ze budes pri nej, ale inak neviem co ti poradit. Este sem hodim odkaz na online psychoporadnu. Ale plati sa za to. No neviem, ci som poradila. Ja sama mam riadne depresie a liecim sa, viem co to je.
www.psychoporadna.sk