co mi je? bolest..

Príspevok v téme: co mi je? bolest..
hilasiova

menstruaciu uz mam zopar rokov. doposial som ju mavala vzdy pravidelnu s tym, ze neprisla kazdych 28 dni, ale priblizne 30-32. do viac ako tyzdna prisla a nemala som (bucham na drevo) zatial ziadne problemy. potom som davnejsie troska schudla, vtedy som namiesto obycajneho menzesu mala hnedy vytok, ale v pribehu dalsich mesiacov sa nastastie vsetko upravilo. lenze teraz v decembri sa mi stalo, ze mi dorazila o tyzden skor, co sa mi nestalo. nasledne na to v januari o par dni skor a vo februari tiez o 2 dni skor. cakala som na tuto - marcovu a este stale neprisla. meska 2. den, co je v norme. lenze ja sa citim dost nanic. mavam PMS, kedy ma bolia krize, vajecniky, prsia, ale tak normlane. lenze tento mesiac az prehnane. cele vajecniky ma strasne bolia, krize ani nehovoriac, prsia uplne a aj lytka. vobec si nie som vedoma, ze by som prechladla, fakt neviem. ale dost je to neprijemne, to uz nech radsej dorazi, ako by som sa takto mala citit. kedze menzes mavam tiez velmi bolestivy a myslela som si, ze uz pride, tak som ani do prace nesla, no a pomaly sa citim ako pri nom a to este ked pride, to este bude bolesti. neviete z coho to mam a kedy dorazi menzes? nema s tym niekto skusenost? dost by ste mi pomohli, dakujem.

maťa

Tak držím palce, a nie že ak nebude mať veľa pacientiek, proste mu povedz, že nechceš brať antibiotiká pokiaľ to nemáš potvrdené, pretože antibiotiká tuším aj znižujú účinnosť HAK.

mimka84

No baby ja si to uvedomujem, že by mi mal vziať krv. Bola som u neho prvýkrát teraz, lebo som prestúpila od iného. Pýtal sa ma, či som mala robenú prehliadku, vravím, že hej koncom roka, ale krv na pečeňové testy kvôli HAK mi starý gyn.nebral. Aj som mu to povedala. Idem tam teraz pre druhé antibiotiká, ked tam nebude mať veľa pacientok skúsim sa ho popýtať, či by mi tú krv nevzal. Viem, že je dobrý ten doktor, len fakt nerozumiem tomu, prečo mi tú krv nevzal, alebo aspoň moč. Potom sa vám ozvem, ako som dopadla.

wiwa

baby a už ste počuli niečo o hysteroskopii? Je to niečo ako laparoskopia , len rozdiel je v tom že pri hysteroskopii sa nerobí rez a nerobí sa to ani cez pupok ani cez brušnú dutinu ale kalasicky vaginálne , takže žiadne rezanie.

wiwa

mimka84, No v prvej rade si myslím, že ten tvoj gynekológ asi až tak dobrý nieje ak ti ani krvné testy nerobil, veď z krvi vie krásne zistiť zápal a potom pred nasadením HAK by ti jednoznačne mal brať krv aspoň na pečeňové testy. Na tvojom mieste by som jednoznačne zmenila gynekológa.

maťa

laparoskopia je vlastne operácia "cez kľúčovú dierku". Mne to nerobili cez pupok, hoci sa to tak robí. Mne tretí rez robili tesne pod pupkom. V podstate to je jednoduchý zákrok, ak dobre zvládaš narkózu, na druhý, prípadne tretí deň ťa pustia domov. Ja som bolesti nemala, pretože mám vysoký prah bolesti, navyše mi dali silnú narkózu, takže celý deň som vlastne spala.
Ako ti môže lekár nasadiť antibiotiká, keď nemá potvrdený zápal vyšetrenín?
Zájdi k nemu, že máš bolesti, nech ti spraví krvné testy a potom nech ordinuje. A hlavne mu povedz, že tvoja mama mala endometriózu.

mimka84

Mati, lenže mne lekár kázal prvý deň menzesu vziať prvú tabletku HAK, tak neviem čo mám teraz robiť? Ani mi krv nevzali, takže potvrdené, či mám zápal v tele nemajú. Nahodil len antibiotiká a asi sa uvidí. Len ja už myslím na všetko možné. Chcem sa ťa spýtať, či by si mi mohla napísať niečo o tej laparoskopii. Bolí to potom? koľko si bola doma, alebo aj v nemocnici. ty si teda HAK nemala, ked ta laparoskopicky vyšetrovali. Ved to je to, že ani mne sono nič nezistilo, a bojím sa, že by to mohlo byť niekde v črevách, alebo bruchu, lebo aj moja mamina to tam mala ale už si na to moc nepamätá, iba vie, že jej to robili cez pupok. takže je to asi aj dedičné. Bolestivú menšt.mám tretíkrát ale teraz naposledy to bolo najviac a bolesti mi ostali a sú stále, len teda v menšej intenzite. Mám dobrého doktora, je dosť uznávaný tu v TN, takže čo, snád vie, čo robí. NEviem, čo myslíš, škodí, ked som to vysadila na mesiac a začnem zasa druhým druhom HAK?

maťa

mimka84
Ak máš bolesti viac mesiacov, hneď po menzese choď k lekárovi a poraď sa s ním aj o tej HAK. Ak ťa pošle na laparoskopiu, potom sa ti neoplatí brať HAK jeden mesiac.
Je pravda, že ložiská na sone nevidno. ja som mala cysty, ktoré boli viditeľné + ložiská, ktoré videli až pri laparoskopii. Ak ti robili vyšetrenia na zápaly a sú negatívne, potom treba hľadať príčinu inde, možno aj tou laparoskopiou.

mimka84

Ahoj Maťka, dakujem za odpoved. Chcem sa ešte spýtať, či teda to mám nechať na doktorovi, či teda mám začať znovu brať HAK? Bolestivú menštruáciu mám už tretiu v poradí takú hroznú. Lekár mi teraz dal inú HAK, takže neviem, mám to skúsiť? Sono ale nič neukázalo. Zevraj to ale nemusí byť vidieť, až laparoskopicky sa to ukáže. Len mne ide o tie bolesti v podbrušku. Neviem, mala som pred mesiacom hroznú chrípku, či to nemôže byť aj nejaké prechladnutie, čo ja viem. Asi teda počkám do ďalšej menštruácie a uvidím čo sa stane. Len neviem, HAK po mesačnej prestávke, snád to nie je zlé začať znova ale s iným druhom HAK. a keby mi hrozní laparoskopia, tak zasa ju vysadím, no už mám z toho chaos v hlave. nie je asi dobré vysadzovať a nasadzovať HAK. brala som ju 7 rokov vkuse, takže neviem, ako to je s prestávkami.

maťa

Keď ideš na laparoskopiu a berieš HAK, je riziko trombózy. Kamarátka bola na laparke obyčajnej vodovej cysty a dostala potom trombózu, pretože brala HAK a mala ešte aj zápal.
Takže ak sa dá, buď vysaď HAK alebo odlož operáciu a v každom prípade to povedz doktorovi, čo ťa bude prijímať. Sťahovacie obväzu si nechaj až 3 dni po operácii, nemali by ti ich dávať dole na druhý deň.
Držím palce až sa edom. nepotvrdí.

mimka84

Ja mám tiež bolesti, ale v podbrušku. Menzes som dostala normálne, kedže som brala HAK, ale mala som hrozne silné krče pri tom. Menzes skončil, krče už ale mierne ostali. DOktor ma vyšetril, že mám stuhnutú maternicu, že asi zápal. Neviem. Ja som skôr myslela na endo., ale sono nič nepotvrdilo. Aj ked viem, že veľakrát sa jej ložiská nevidia na sone a sú niekde v bruchu, v črevách. Trošku mám problémy so stolicou. ČO sa týka sexu neviem, od menzesu na to ani nemyslím, ked ma to brucho bolí, takže neviem, či by bol bolestivý. doktor mi dal antibiotiká, po ktorých som sa vyhádzala, dnes idem k nemu že mi ich zmení a že mám opäť nasadiť HAK, len mi dal inú, že tá tomu skôr pomôže. Lenže čo keby idem na laparoskopiu, vtedy tabletky môžem brať? neviete niektorá čo má s týmto skúsenosť poradiť? díky