Slepi ludia

Príspevok v téme: Slepi ludia
alz-bee

Uz dlho sa zamyslam nad tym ,ako je to u ludi, ktori sa narodili slepi...maju vobec predstavy, sny, ked nikdy nic nevideli???...od narodenia "vidia" len tmu, tak si neviem predstavit, ze aj ked nieco rukami ohmataju, tak ako si to vedia predstavit, ked to nikdy nevideli? alebo vedia vobec, ako sami vyzeraju?...vlastne ani nevedia, ako vyzeraju farby..
Nepoznate niekto niekoho, kto je od narodenia slepy a vedel by mi na toto odpovedat?...

bon

to ze maju lepsie vyvinuty cuch , chut, a hmat, je len milna predstava, nemaju ho lepsie vyvinuty, casom sa prisposobi, ale musia to natrenovat, nie je to tak, ze sa narodi diete, ktore nema dobry zrak, a uz aj ma dobre ostatne zmysly...., je to tvrda drina, kym to vsetko nacvici, a kym napriklad bude schopne citat brailovo pismo..., nie je to len tak jednoduche ako si ludia myslia...

majuska_

ja si myslim, ze aj ked nevidiaci nevidia, tak maju lepsie nez my vidiaci vyvinuty sluch, cuch a hmat. nie kazdy moze mat vsetko. takze aj napr. k tej pizzi... rukami si predsa ohmataju tvar, aky pizza ma, vonu si predsa zapamata kazdy :o), ak im niekto povie, ze je na nej trebars paradajka, tak si zoberie normalnu paradajku do ruky, ak sa dozvie, ze su tam kolieska paradajky, zoberie koliesko paradajky do ruky... proste je to komplikovanejsie (napr. my nemusime vidiaci koliesko paradajky vziat do ruky, lebo ho proste vidime a je to zbytocne pre nas). ale myslim si, ze nie su az uplne odviazany od "sveta vidiacich". proste vsetko podla mna, co potrebuju poznat, spoznaju sluchom, hmatom a cuchom.

jaaaaaaaaaa

Ja mam v skole o tom predmet ktory sa podrobne venuje zrakovo postihnutym a bolo by toho velice vela kebyze vsetko vypisujem,,,ved dnes si aj tak mozte vsetko vygooglit,,,
mna najviac zaujalo,ze maju chutove,cuchove a take rozne sny :-))) to zas mi nemame

bon

no jas i to tiez celkom neviem predstavit, ale to je take iste ako som si nikdy nevedela predstavit to ze nepocujuci tancuju, a je to tak...., je to zaujimave, ak budem mat prilezitost tak sa nato opytam :DD

vevericka

myslim, ze sa im vybavi chut a vona a to ake to je, ked ju drzia v ruke, nie samotny vyzor..tiez si mozu povedat mnam dala by som si pizzu..

alz-bee

Predstavy myslim v tom zmysle, ze my vidiaci si povieme napr. : mnam, dala by som si pizzu a vlastne si ju aj predstavime...ale oni, ked tu pizzu nikdy nevideli, tak ako si ju vedia predstavit?..ale asi je to dost zlozita tema...my vidiaci mame svet, ktory si mozno oni nevedia predstavit a ony maju zase svet, ktory si my (teda aspon ja:))nevieme predstavit...

bon

Ahoj, je velmi malo ludi co su uplne nevidiaci, vacsina z nich ma aspon vyuzitelne zvysky zraku, takze aj toto im z casti pomaha...., a preco by nemali predstavy???neviem sice ako to presne funguje, nie som nevidiaca, a ja sa specializujem na inu oblast, nie na zrakovo postihnutych, ale ked nam o nich rozpraval riaditel jednej skoly pre nevidiach, tak vravel ze su to bezne decka, len nevidia, resp. slabo....vnimaju hmatom, tvar, pohybuju sa podla hmatu a sluchu, a vedia ako vyzeraju, zistia to hmatom....,je to zlozite vsetko, najlepsie by ti odpovedal nevidiaci, mozno ti nejaky aj odpovie, nechaj sa prekvapit