Je lakomý alebo šetrný? Kde je hranica?

Príspevok v téme: Je lakomý alebo šetrný? Kde je hranica?
Magda36

Mám priateľa a z jednej jeho stránky som už dlho v rozpakoch.
Kde je hranica medzi šetrnosťou a lakomosťou?
Priateľ má vyše 40 (ja 36), slušný príjem, je IT technik s solídnej firme, je rozvedený, bezdetný. Býva vo svojom byte v paneláku, auto má firemné.
Sme spolu niečo vyše roka, nebývame spolu, ale často som uňho cez noc.
1. Nedokážem ho primäť k tomu, aby si kúpil (a nosil) oblečenie aspoň trochu k svetu. Nosí vystrapkané nohavice, roztrhané vyťahané lacné ponožky, zožmochlané tričká, umelé mikiny na holom tele (občas to príliš nevonia). Topánky vyzerajú ako z výpredaja u vietnamcov. Vyhlásil, že on sa v tom dobre cíti a že je to jeho vec.
2. Jeho byt nesie obodraného ducha 80-tych rokov, vystrapkané fľakaté koberce, otlčený nábytok, šnúry a káble,..
Napríklad, o zhrdzavený, zanesený odkvapávač sa bil ako lev. Vraj nič nepotrebuje. Upratuje minimálne.
3. Ani raz som nedostala kvety.
4. Ako darček som raz dostala bonbonieru.
(Ale keď som potrebovala s niečím pomôcť, pomohol mi.)

Čo si o tom myslíte ?
Dá sa na to zvyknúť ?
Dá sa čakať, že by sa to zmiernilo ?
Je to v tom, že mu práve ja nestojím nestojím za trochu snahy ? Naschvál nepíšem o iných stránkach nášho vzťahu.

magda 36

Ahoj, jajaja99 aj lucka_lucka, aj ostatni. Dakujem za zaujem.

Koncom roka som bola z celeho tohto mojho problemu velmi unavena (aj v praci sa makalo o dusu, bola som ozaj down). Potom som si povedala, ze sa necham veciam volny priebeh a ked citovy chlad mojho mileho prevazi klady tohto vztahu, rozidem sa s nim. Velmi sa mi ulavilo a uvolnila som sa. Povedala som si, ze sa nemam kam ponahlat a ze ked tato moja hlupa laska este parkrat narazi na mur jeho suchosti a lahostajnosti, ze postupne odumrie. Teraz by ma to velmi bolelo.
Vynadajte mi, dievcata, ze som zbabela a sebecka a ze okradam o cas seba aj jeho. Budem suhlasit. Ale nedokazala som nic lepsie. Nechce sa mi do zranujucich a - hlavne - planych diskusii.

Pre ilustraciu: Koncom roka som mala meniny, bol Mikulas, Vianoce, potom Valentin. Moj milacik vyhlasil, ze Mikulas a Vianoce su pre deti, ostatne ignoroval. Nepoznam druheho cloveka, ktory by prijal darcek (nic svetaborneho, snaha potesit) a nebolo by mu ani trocha trapne z absencie aspon nejakej reciprocity. Moj milacik to dokaze. Dokonca s davkou ostentativnosti. Pripadam si akoby ma privykal na "studeny odchov". Na Valentina som mu ani ja nic nedala, obaja sme sa tvarili, ze je bezny den.

Takze - takto pokracujeme.

jajaja99

magdi, utekaj od neho kade lahsie. kto je lakomy na seba, je lakomy aj na inych.toto so setrnostou nema nic spolocne...nemusel ti na tvoje meniny kupovat audinu,stacila čoko za 1 euri a vedomie, ze na teba myslel.je sice pekne, ze je mudry, ale rozstrapane nohavice svecia pubertakom, nie dospelakom...ale ako povedal, je to jeho vec...takze nemieni nic robit s tym, aby bol pre teba pritazlivejsi a bol na neho lepsi a vonavejsi pohlad. a bez urazky...mas nebodaj pocit, ze ti s tymto "polienkom" odchadza posledny vlak? dufam, ze nie,pretoze z tvojich prispevkov to tak vobec nevyznieva a vobec nie si stara....nejde ani tak o to, ci sa zmeni alebo nezmeni (podla mna nezmeni) ale skor o to, ze kazdy mame na partnera urcite naroky po vsetkych strankach (nemam na mysli peniaze) a je logicke, ze vekom a skusenostami su tie naroky vyssie...a ked tu latku podlezies, oklames iba samu seba...
mozno moj prispevok nevyznel prilis optimisticky, ale v kazdom pripade ti drzim palce.

LOLO30

Nezmeni sa !!! Nechcem byt povrchna, ale bud sa s tym zmieris, alebo utekaaaaj. Dostat aspon obcas maly darcek je nutnost !!!

............

nechcem ta sklamat,ale zmenit sa nezmeni.moze sa akurat tak trochu poducit,ale nezmeni sa.ak nema v sebe nieco co by mu povedalo aby sa lepsie obliekal/nehovorime tu o super znackovych drahych oblekoch,ale napr o niecom menej obnosenom a hygienickom/,aby si uvedomil ze byva jak v good bye lenin:-DD tak sa nezmeni.tazko povedat ci je to vychovou/ael majeho mama na teba myslela viac ako on!/alebo genmi?na starobu to bude zrejme este horsie.

magda 36

Priatelia, po par dnoch som sem nakukla a ziram, ze debata tu zasa ozila. Zvlast dakujem Prajasterovi, LuckeLucke, Miske a inym za zaujem.
Takze - Prajaster, je to horsie, nez si predpokladal - pokracujeme takto:
Moje skutocne meno je spojene so znamymi pranostikami a je tazke ho prehliadnut (nieco ako Martin na bielom koni). Som zvyknuta vzdy v robote nieco mat na male pohostenie kolegov, lebo vzdy sa zopar gratulantov najde. Mojmu milemu sa moje meniny odignorovat podarilo. V den onych menin sme boli spolu, negratuloval mi. Po par dnoch mi doniesol drahsiu sladkost so slovami, ze mama sa ho pytala, ze ako sme oslavili moje meniny a "kazala mu" nieco mi kupit.
On mal meniny zhruba mesiac predtym, darcek odo mna dostal.
Na Mikulasa som mu dala do topanok zopar sladkosti, v mojich nebolo nic. Rano sa vyjadril, ze Mikulas je predsa pre deti.
Na Vianoce som mu tiez nejake darceky dala (oblecenie, naradie, ...cosi, nic narocne), on mne NIE. Aj Vianoce su pre deti. Totiž.
Cudujete sa, co s nim este robim ?
Ked som s nim, je nezny, mily, zabavny, mudry. Inak je citovo rezervovany a ten jeho svojsky "zivotny styl" ...
Odhodlavam sa povedat mu, ze toto nie je pre mna a stytat sa, ci je ochotny skusit sa zmenit. A sama som velmi skepticka, uz sme obaja stari na to, aby sme sa podstatne zmenili a vrucnost sa aj tak vyfnukat neda.
Takze tak, priatelia, dakujem za zaujem.

KTM

Riešite tu nepodstatné veci. No recept je vcelku jednoduchý. Ked sa niekto cíti v niečom dobre a má zaužívaný istý spôsob životného štýlu, tak by ho mala partnerka alebo rešpektovať, ked už sa takým človekom dala namotať, alebo zbaliť "švestky" a hľadať si princa na bielom koni. V prípade, že si nezvolíte dve predchádzajúce možnosti, tak je tu ešte kompromis(obaja z niečoho upustíte). Toto všetko však záleží od povahy daných ľudí, takže si myslím že zovšeobecnovanie nemá zmysel. Preto ak nie ste spokojný s momentálnym stavom, tak sa treba zamyslieť nato majú ľudia mozog, preluftovať si v hlave motiváciu pre ktorú chcem s partnerom byť a na základe toho vyvodiť rozhodnutie. Laicky povedané: Nepáči sa ti a chceš niečo lepšie pre teba? Máš možnosť výberu,najmä vtedy ak si mladá, sympatická a inteligentná dáma a budeš mať šťastie, tak si možno narazíš aj nejakého princa na bielom koni. Ale kto hľadá, nájde. Prajem pekný deň.

lucka_lucka

Magda36

magduska ak ho nedokazes teraz prijat aky je a on sa zmenit nechce......je to strata tvojho casu pretoze ta to bude zozierat cely zivot a ty by si sa iba trapila. zelam ti stastny novy rok a vela plnohodnotnej lasky. lucka

ps>rada uvitam tvoj nazor a som zvedava ako to zvladas a pokracuje tvoj zivot.