Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Kolískou homeopatie je Európa. Verí jej 46% Slovákov

Homeopatia je v súčasnosti najrýchlejšie rastúcim a druhým najviac používaným systémom liečby vo svete. Odhaduje sa, že celosvetovo ju používa približne 600 miliónov ľudí.

homeopatia_boiron_pr Zdroj foto: Shutterstock.com

Dnes sa homeopatia používa vo viac ako 80 krajinách sveta. Ako metóda liečby je legálne uznaná v 42 krajinách a ako súčasť komplementárnej a alternatívnej medicíny v 28 krajinách. Niektoré krajiny homeopatiu začlenili do svojho systému zdravotnej starostlivosti a dokonca ju tam hradia zdravotné poisťovne: napríklad Švajčiarsko, Francúzsko, Belgicko, Dánsko, Luxembursko, Rakúsko či Veľká Británia.

Homeopatia vznikla v Nemecku

Kolískou homeopatie je Európa. Túto metódu liečby po prvý raz v roku 1796 definoval nemecký lekár Dr. Samuel Hahnemann. Popularitu si získala už na začiatku 19. storočia, pretože úspešne dokázala liečiť infekčné epidémie šarlachu, cholery či týfusu. Z Nemecka sa rýchlo rozšírila do celej Európy a väčšiny krajín sveta. Veľký podiel na tom mali kňazi a misionári, ktorí prinášali domorodým národom Afriky, Indie a Austrálie aj fyzické uzdravenie.

V súčasnosti používa homeopatické lieky cca 20 – 25 % obyvateľov Európy. Najobľúbenejšie sú v Nemecku, Švajčiarsku, Rakúsku, Veľkej Británii, Írsku, Taliansku, Rusku, Belgicku alebo Francúzsku, kde má sídlo aj najväčší výrobca homeopatických liekov, spoločnosť Boiron. Podľa štatistík sú najčastejšími užívateľmi homeopatie príslušníci strednej vrstvy a inteligencie, skôr mladší ľudia.

Homeopatii verí 46 % Slovákov

V Európe absolvovalo vzdelávanie v homeopatii približne 45-tisíc lekárov. Niekoľkonásobne viac je homeopatov - nelekárov. 25 - 40 % lekárov v Európe predpisuje homeopatické lieky alebo odporúča homeopatiu svojim pacientom. Najviac ich je v Nemecku, kde homeopatia vznikla a vo Francúzsku, kde Dr. Hahneman žil na konci svojho života. V Nemecku tri homeopatické nemocnice poskytujú služby prostredníctvom lekárov homeopatov - v Stuttgarte, Augsburgu a v Mníchove. V susednom Rakúsku ich je až sedem.

Na Slovensku renomovaná agentúra Focus robila prieskum, v rámci ktorého sa zisťovalo, koľko ľudí dôveruje homeopatii. Údaje sa zbierali tvárou v tvár, nie online klikaním. Z vyše tisícky respondentov homeopatickej liečbe dôveruje 46 %, pričom najčastejšie sú to mladí ľudia a domácnosti s deťmi. Najväčší podiel vo vzorke dôverujúcich sú respondenti s vyšším vzdelaním, vo väčších mestách a častejšie ženy.

V Japonsku sa rozšírila neuveriteľne rýchlo

Ku zázraku sa prirovnáva rýchlosť šírenia homeopatie v Japonsku. Pragmatických Japoncov po prvý raz s touto metódou liečby zoznámila v roku 1996 Torako Yui, ktorá mala homeopatickú prax v Londýne. Homeopatii pôvodne neverila, ale vyštudovala ju, keď jej homeopat v priebehu mesiaca vyliečil chronickú ulceróznu kolitídu. Toto zápalové ochorenie čriev ju trápilo roky napriek rôznym spôsobom liečby vrátane kortikosteroidov.

Od roku 1996 začali vznikať jedna po druhej organizácie a školy po celom Japonsku. V roku 2010 v Japonsku pracovalo už viac ako 500 profesionálnych homeopatov v 250 klinikách po celej krajine. Odhaduje sa, že v súčasnosti používa homeopatické lieky viac ako 100-tisíc Japoncov.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať