Veľa ľudí sa trápi a hľadá neustále nielen svoj zmysel života, ale aj prostriedok na každodennú radosť. Napriek tomu, že majú materiálny blahobyt a takmer všetko ku kvalite života, stále sú nespokojní. Čo tak zamerať sa na pomoc seniorom?
Ing. Emil Burák, PhD
Alzheimerova choroba postihuje mozog a spôsobuje postupné narušenie pamäti, myslenia, uvažovania a zručností. Existujú varovné príznaky a symptómy, pri ktorých by ste mali zbystriť pozornosť a v prípade potreby navštíviť lekára.
prevzatý článok
Hýbať sa treba celý život a nielen vtedy, keď musíme! Skúste odhadnúť, čo všetko vaše telo ešte zvládne a uvidíte, že vaša kondícia nebude upadať. Pravidelnou a správne zvolenou formou pohybu navyše možno predchádzať mnohým fyzickým i psychickým problémom.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Starnutie je prirodzený jav, ktorý sa týka každého človeka bez rozdielu. Jeseň života so sebou prináša ako každé obdobie pozitívne chvíle ale aj tie negatívne. Zisťovali sme aké sociálne a zdravotné problémy vás v tejto životnej etape môžu stretnúť.
doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD., verejné zdravotníctvo - hygiena
Starnutie patrí medzi základné biologické procesy, prebieha na úrovni molekulárnej, bunkovej, tkanivovej, orgánovej i samotného organizmu. Zmeny sa týkajú takisto i tráviaceho systému, preto má výživa starých ľudí svoje zvláštnosti.
doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD., verejné zdravotníctvo - hygiena
Starnutie je dej neodvratný. Ale u každého človeka je aj vysoko individuálny, pod ktorý sa podpisujú nielen genetické predispozície, ale i životný štýl konkrétneho jednotlivca. Pretože organizmus si všetko pamätá.
doc. MVDr. Tatiana Kimáková, PhD., verejné zdravotníctvo - hygiena
Je veľa vecí, ktoré uznáva takmer každý a nerešpektuje skoro nikto. V plnom rozsahu to platí aj o pitnom režime. Všetko živé potrebuje vodu- človek, rastliny i zvieratá, bez vody by neexistoval život.
Mgr. Anna Čunderlíková, zdravotnícky pracovník
Človek je neoddeliteľnou súčasťou prírody. Tak, ako v prírode, aj v živote človeka existuje určitý kolobeh. Prežíva milé, radostné a šťastné obdobie detstva, mladosti, po ktorej prichádza produktívny vek sprevádzaný zodpovednosťou, budovaním kariéry, zabezpečením rodiny, aby ho následne vystriedalo obdobie pokoja – vek seniorov.
Mgr. Anna Čunderlíková, zdravotnícky pracovník
Starnutie je zákonitý biologický proces, ale zároveň aj daň za dlhý život. Problémy vyššieho veku súvisia predovšetkým s tým, že ubúdajú sily, telesné i duševné. K fyziologickému opotrebovaniu organizmu sa nezriedka pridružujú choroby, nie jedna, hneď ich niekoľko.
Mgr. Anna Čunderlíková, zdravotnícky pracovník
Napriek aktívnemu prístupu k životu nemôžeme poprieť fakt, že staroba je normálna vývinová fáza, ku ktorej patria určité fyzické, psychické a osobnostné prejavy, ktoré treba jednoducho akceptovať.
Mgr. Anna Čunderlíková, zdravotnícky pracovník
Byť fit aj po 50-ke? Už dávno to nie je výsadou slávnych a bohatých. V tomto období života je oveľa dôležitejšie udržiavať sa vo forme a žiť rovnako aktívne ako predtým
Redakcia ZDRAVIE.sk
Chceli by ste mať opäť množstvo energie, fungujúci metabolizmus či pocit, že dokážete všetko, čo si zaumienite – tak ako kedysi? Skúste nasledovať naše rady, môžete žiť zdravší, šťastnejší a dlhší život.
Redakcia ZDRAVIE.sk
Európania dnes žijú dlhšie. Je to dobrá správa, ale aj výzva, lebo ľudia by nemali len jednoducho starnúť, ale aj zachovať si zdravie pokiaľ je to možné. Projekt NU-AGE financovaný EÚ sleduje, ako môže výživa podporiť zdravie starších osôb a pomôcť pri prevencii vzniku ochorení súvisiacich s vekom.
prevzatý článok
Podiel staršej populácie v Európe dnes tvorí okolo 20% a predpokladá sa, že so roku 2020 sa zvýši až na 25%. Tento celosvetový trend vyvolal zvýšený záujem o proces starnutia u vedcov, politikov a priemyslu..
prevzatý článok