Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

V pondelok 19. júna sa začal Európsky týždeň medicínskych technológií MedTech Week

Inovatívne medicínske technológie zachraňujú životy a zlepšujú kvalitu zdravia miliónom pacientov na celom svete. Dokážu významným spôsobom skvalitniť diagnostiku, umožňujú lekárom operovať presnejšie, menej bolestivo a šetrnejšie k pacientovi. Pacienti sa oveľa skôr zotavia a v dlhodobom horizonte sa odľahčí rozpočet v celom zdravotníckom a sociálnom systéme.

Dôležitý prínos, hodnotu medicínskych technológií v oblasti zdravotníckej starostlivosti už tradične zviditeľňuje MedTech Week - Európsky týždeň medicínskych technológií, ktorý sa tento rok koná 19. - 23. 6.2017.

Za jednu z najprevratnejších zmien v oblasti zdravotnej starostlivosti v posledných rokoch považujú odborníci mechanickú trombektómiu pri liečbe mozgovej cievnej príhody. Medzi ďalšie prínosné technologické novinky patria tiež napríklad pomôcky pre pacientov s ochoreniami srdca, či špeciálny zdravotnícky materiál na hojenie rán.

Prvá resorbovateľná cievna výstuž z magnézia

prva cieva Zdroj foto: SK+MED - Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok

Kvalitu života pacientov s ochorením koronárnych tepien môže výrazne zlepšiť prevratná technologická stentová novinka v oblasti invazívnej vaskulárnej terapie. Ide o prvú klinicky overenú, resorbovateľnú magnéziovú výstuž (stent) na trhu, určenú na liečbu novo vzniknutých poškodení koronárnych tepien, ktoré vyživujú srdcový sval.

Cieve poskytuje podporný efekt, ktorý je dôležitý počas prvých 6 mesiacov po implantácii výstuže, ako prevencia voči opätovnému stiahnutiu cievy a zároveň po uzdravení cievy, kedy nadobúda svoju opätovnú vlastnosť - sťahovať sa a rozťahovať sa, sa celkom vstrebe. Resorbčný čas pre úplné uvoľnenie magnézia do tkaniva je 12 mesiacov. Pacienti už po roku od operačného zákroku môžu mať opäť zdravú, plne funkčnú cievu, bez trvalého kovového implantátu.

vystuz cievy Zdroj foto: SK+MED - Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok

Kapsulka s kamerou namiesto nepríjemnej hadičky

Nepríjemné gastroskopické a kolonoskopické vyšetrenia pomocou zavedenia hadičky majú šetrnejšiu diagnostickú alternatívu. Pacient prehltne jednorazovú kapsulku s kamerou vo veľkosti gumeného medvedíka, v ktorej sa nachádza kamera. Tá posiela snímky na záznamník, ktorý má pacient na sebe. Nakoniec sa celý záznam stiahne a vyhodnotí ho špeciálny softvér a lekár.

Túto modernú a šetrnú diagnostickú metódu je možné využiť u dospelých aj detských pacientov, ak sú schopní kapsulku s kamerou prehltnúť. Kapsulka vyjde z tela prirodzenou cestou. Kapsulovú endoskopiu je vhodné použiť pri hnačke, zápche, krvácaní do tráviaceho traktu, Crohnovej chorobe, ulceróznej kolitíde, celiakii, skríningu kolorektálneho karcinómu ale aj pri strachu z klasického gastroskopického alebo kolonoskopického vyšetrenia.

Mechanická trombektómia dáva pri mŕtvici hodinu k dobru

cieva Zdroj foto: SK+MED - Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok

Mozgová mŕtvica je treťou najčastejšou príčinou úmrtí na svete, ktorú spôsobuje najmä upchatie ciev krvnou zrazeninou a zastavenie prívodu okysličenej krvi do určitej časti mozgu. Ak sa prúdenie krvi do mozgu do 5 minút neobnoví, začínajú odumierať prvé neuróny. Každú minútu ich odumrie 1,9 milióna. Lekári už roky úspešne využívajú metódu rozpúšťania krvných zrazenín tzv. trombolýzu. Tá sa však dá použiť len pri pacientoch, ktorí sa do nemocnice dostanú do 4,5 hodiny od začiatku mŕtvice a navyše je účinná najmä u menších ciev. Rýchlosť, s akou sa pacient dostane do nemocnice je preto kľúčová.

Prelomovým momentom pre pacientov je preto začiatok využívania mechanickej trombektómie. Do upchatej cievy sa zavedie cez trieslo pacienta miniatúrny aparát, pomocou ktorého zrazeninu z tela vyberú. Mechanická trombektómia dáva lekárom oproti trombolýze ešte 1 hodinu k dobru. Na alarmujúce štatistiky, podľa ktorých viac ako dve tretiny ľudí nepoznajú príznaky mŕtvice reaguje od začiatku roka kampaň Čas je mozog.

Špeciálny silikónový obväz na vlhké hojenie rán

obvaz Zdroj foto: SK+MED - Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok

Špeciálny obväz jemne a bezpečne prekrýva a podporuje rýchlejšie hojenie akútnych a chronických rán. Nová trojdielna bezdotyková technológia silikónového obväzu s mimoriadnou absorpciou znižuje riziko vzniku infekcie. Minimalizuje kontamináciu z prstov, alebo rukavíc, ktoré sa dotýkajú obväzu, alebo samotnej rany. Rany nie sú štvorcové, čo rešpektuje aj prispôsobený tvar obväzu pre každý typ rany a pre každého pacienta. Obväz z mäkkého a flexibilného materiálu odpudzuje vodu a jeho zamatový povrch nie je prekážkou pri styku s odevom, alebo posteľnou bielizňou.

Nová európska legislatíva

Špecifickú povahu medicínskych technológií rešpektujú aj nové regulačné naradenia Európskeho parlamentu v oblasti zdravotníckych pomôcok a diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro, ktoré majú zabezpečiť lepšiu ochranu verejného zdravia a bezpečnosti pacientov.

Štandardizácia prostredia členských krajín EÚ prostredníctvom striktnejšej regulácie trhu v rámci trojročného implementačného obdobia je opodstatnená aj z hľadiska etického podnikania a rovnocenného prístupu k inovatívnym, najmodernejším medicínskym technológiám pre všetkých pacientov vo všetkých členských krajinách EÚ.

„Veríme, že sa po zavedení prísnejšej regulácie trhu do slovenskej legislatívy oslabí tiež súčasné dominantné postavenie ceny ako najdôležitejšieho kritéria hodnotenia medicínskych technológii a v neposlednom rade zabráni, aby na trh EÚ vstupovali napodobneniny z krajín mimo EÚ“, vyjadrila sa výkonná riaditeľka SK+MED, Mgr. Patrícia Kubicová.

Významné odvetvie v číslach

V súčasnosti je k dispozícii viac než 500 000 medicínskych technológií. Európsky priemysel lekárskych technológií zamestnáva vyše 650 000 ľudí, vďaka čomu predstavuje výroba zdravotníckych technológií významný prvok tvorby hrubého domáceho produktu jednotlivých európskych krajín. V roku 2015 bolo u Európskeho patentového úradu (EPO) v oblasti lekárskych technológií zaregistrovaných viac ako 12 400 prihlášok patentov - 7,8 % z celkového počtu žiadostí - čo je oveľa viac ako v iných odvetviach v Európe. Až 40 % týchto patentových prihlášok bolo podaných z európskych krajín (členské krajiny EÚ, Nórsko a Švajčiarsko). Kým za posledné desaťročie sa počet podaní EPO v oblasti lekárskych technológií zdvojnásobil, farmaceutické a biotechnologické patentové prihlášky boli relatívne stagnujúce.

„Väčšina najnovších medicínskych technológií a terapií je dostupná aj na Slovensku, zatiaľ. Technologický vývoj ide míľovými krokmi, ale pokiaľ budú ekonomické podmienky nášho zdravotníctva nastavené ako doteraz, tak nové technológie sa mu budú vyhýbať.“, skonštatovala výkonná riaditeľka SK+MED, Mgr. Patrícia Kubicová.

Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) je združenie, ktoré aktuálne zastupuje záujmy 30 dodávateľov zdravotníckych pomôcok pôsobiacich na Slovensku. Je riadnym členom MedTech Europe, medzinárodnej zdravotníckej asociácie so sídlom v Bruseli, ktorá zastrešuje národné asociácie dodávateľov a výrobcov zdravotníckych pomôcok a technológií z celej Európy.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

galinka789

Prirodzená regenerácia trvá dlhšie ale je kvalitnejšia-organizmus sam vie a zhromaždí svojich vojačikov k obnove
Kapsula -akym spôsobom pri zápche vyjde?-Kamera a človek zhodnotí?,kamera snima počas preletu organizmom-organizmus je špecifický-ma rozne vystelky, šťavy,tzv. pahorkatiny...atď mal by si to vedieť reguľovať, pokiaľ dodržiava človek zasady.
Ak sa použiju technologie, može zabudnúť človek určié postupy, keď náhodou vypadnú .
Má intuíciu ktorá by mu mala povedať čo má robiť.

crt45

Je to známe už 20 rokov-ta procedura je náročna-predtým príprava-
jak tu kapsulu pohľada človek može sa stratit v organizme.
Zrejme to je maličké a nezachytí.