Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Spinningový alebo stacionárny bicykel. Aký je rozdiel?

Cyklistika, ako samozrejme každý iný šport, zlepšuje náš zdravotný stav a fyzickú kondíciu. Nájsť si niekoľkokrát do týždňa chvíľu na akúkoľvek fyzickú aktivitu by malo byť povinnosťou pre každého z nás. Čo však, ak popri práci a rodine naozaj nemáte času nazvyš, prípadne po celom dni jednoducho nevládzete vytiahnuť bicykel a ísť na pár hodín do sveta? Ak vám doteraz tieto výhovorky pomáhali, zrejme vás sklameme. Dá sa to aj doma.

stacionarny bicykel Zdroj foto: Shutterstock.com

Aké sú dostupné riešenia?

V praxi sú najrozšírenejšími zariadeniami na domáce bicyklovanie rotopedy a cyklotrenažéry. Na prvý pohľad vyzerajú podobne, no každý z nich funguje inak.

stacionarny bike Zdroj foto: inSPORTline

Rotoped alebo stacionárny bicykel, je najvhodnejší na klasické domáce cvičenie, napríklad pri večernom programe v televízii. Pomôže k zlepšeniu kondície, spevneniu tela a chudnutiu. Vybrať si môžete buď manuálne alebo elektronické ovládanie záťaže.

spinningovy bike Zdroj foto: inSPORTline

Cyklotrenažéry, známe tiež ako spinningové bicykle, sú už určené skôr profesionálnym športovcom na doplnenie ich tréningového programu, napríklad v zimnom období. Ich úlohou je dokonale simulovať reálnu jazdu na bicykli. Oproti rotopedom sa líšia oveľa presnejším a citlivejším nastavením záťaže, robustnou a pevnou konštrukciou, lepšou stabilitou a vyššou maximálnou záťažou. Môžete na nich jazdiť dokonca v cyklistickej obuvi, nakoľko bývajú vybavené pedálmi s SPD zámkom.

Zdroj: inSPORTline

Je tu aj lacnejšia alternatíva

Vyššie spomínané stroje samozrejme nestoja pár eur. Zaplatíte za ne od niekoľkých desiatok eur až po štvorciferné sumy. To však nie je vždy v možnostiach ľudí, ktorí túžia urobiť niečo pre svoje telo a kondíciu. Okrem toho, väčšina z nás už vlastný bicykel doma má a teda nemá dôvod investovať ďalšie peniaze do niečoho, čo bicykel simuluje.

trenazer Zdroj foto: inSPORTline

Cyklistický trenažér je zariadenie, do ktorého si upevníte vlastný bicykel a jazdíte tak na ňom. Zadné koleso sa točí na valci, ktorý je brzdený magnetickým alebo vzduchovým odporom. Môžete využiť vlastné prevody bicykla, takže sa cítite úplne ako na vlastnom bicykli niekde na cykloceste alebo v lese. Akurát ste stále doma.

Rozhodnite sa podľa svojich preferencií a možností a vyrazte na cestu. Cestu v pohodlí domova. Prajeme vám veľa šťastných kilometrov.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať