Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Každý môže žiť s ľahkosťou, aj keď má intoleranciu na laktózu

Laktózová intolerancia v súčasnosti postihuje až 20 % Slovákov.
lakozova intolerancia

Zdroj: Shutterstock.com

Podstatou nepríjemnej diagnózy je neschopnosť ľudského organizmu štiepiť mliečny cukor – laktózu. Kedysi bola pre ľudí s intoleranciou konzumácia mliečnych výrobkov nemožná, no dnes je situácia na slovenskom trhu vďaka spoločnosti Rajo úplne iná.

Vďaka Laktofree výrobkom majú aj ľudia s intoleranciou na laktózu možnosť žiť s ľahkosťou a dať svojmu telu všetko, čo potrebuje. „Pre jedincov s laktózovou intoleranciou, ktorí obmedzujú alebo úplne vynechajú konzumáciu mlieka a mliečnych výrobkov, môže byť príjem vápnika a vitamínu D problematický. Existuje však viacero možných riešení jeho náhrady, jednou z nich sú bezlaktózové produkty s obsahom vápnika,“ vysvetľuje gastroenterológ Peter Minárik.

Čo je to laktózová intolerancia?

Laktóza je zložitý cukor, ktorý sa nachádza v mlieku a mliečnych produktoch. Keď ho človek skonzumuje, v črevách sa s pomocou dostatočného množstva enzýmu laktáza rozštiepi na jednoduché cukry, teda glukózu a galaktózu. Tento proces však nastane len vtedy, keď sa v tele nachádzala laktázy dostatok. Jej deficit sa označuje ako laktózová intolerancia.

Laktózová neznášanlivosť nie je život ohrozujúcou diagnózou, hoci ho vie človeku poriadne znepríjemniť. Navyše človek stráca tento enzým aj vekom, preto intoleranciou trpí aj veľa seniorov, ktorí predtým podobné problémy nemali. „Laktózová intolerancia sa, žiaľ, liečiť nedá, no existuje mnoho spôsobov ako sa môžete zbaviť nepríjemných príznakov a cítiť sa lepšie. Jedným z nich je aj hľadanie vhodnej náhrady,“ hovorí odborník na výživu MUDr. Peter Minárik, PhD.

mlieko

Zdroj: Shutterstock.com

Život s laktózovou intoleranciou

Ani pri laktózovej intolerancii nie je dôvod vyradiť zo svojho jedálnička mliečne výrobky. Každý rok slovenský výrobca mliečnych produktov Rajo rozširuje Laktofree sortiment a ponúka tak stále viac možností, ako si vychutnať život bez laktózy. Slovenské výrobky z tohto radu si navyše stále zachovávajú všetky benefity mliečnych produktov.

S Laktofree výrobkami viete pripraviť množstvo skvelých receptov, na ktorých si bez obmedzenia môžu pochutnať všetci členovia domácnosti. Okrem Laktofree mlieka s obsahom tuku 1,5% alebo 3,5% dostanete na pultoch predajní slovenských obchodov aj dve verzie smotany, tvaroh či cottage cheese. Rajo teraz prichádza na trh s novinkou Laktofree Acidko, ktoré si určite nájde miesto aj vo vašej chladničke. Na stránke www.laktofree.sk nájdete jednoduché a chutné recepty, s ktorými potešíte celú rodinu.

Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať

lenka_samorin

môjmu manželovi nedávno zistili intoleranciu na laktózu a zatiaľ si zvykám, hlavne pri varení, myslieť na to, aby mu to neuškodilo. Ale celkom sa to dá. Dokonca bezlaktózové maslo je lacnejšie ako normálne a nie je až tak= zlé.