Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Športové aktivity pre deti vyberajte aj podľa veku

Kedysi deti prišli zo školy, prezliekli sa, čosi zjedli a utekali sa von hrať až do západu slnka. Dnešná doba je o čosi iná a deti majú čoraz menej pohybu.
Deti a šport

inSPORTline s.r.o. | Zdroj: súkr.archív

Súčasťou viet v rozhovoroch o deťoch boli kedysi lopty, stromy, trojkolky, hojdačky – dnes v spojitosti s deťmi skloňujeme výrazy ako obezita, srdcové ochorenia, cukrovka a podobne. Ako opäť v deťoch prebudiť chuť športovať a hýbať sa? Ako vybrať ten správny krúžok či šport a kedy s ním začať? Aby nebolo príliš neskoro, ale aby do jeho výberu mohli zasiahnuť aj oni? Prvým krokom je vedieť, aké športy sú vhodné s ohľadom na vek dieťaťa.

Deti vo veku 2-5 rokov

Batoľatá a deti v predškolskom veku sa potrebujú zdokonaľovať v mnohých základných pohyboch a na organizované športy sú ešte príliš malé. V tomto veku je zbytočné dieťa zaťažovať tuctom krúžkov a koníčkov. Detičky, ktoré sa zúčastňujú organizovaných športov, z nich ešte nedokážu získať nejaké dlhodobé výhody vo vzťahu ku športovým výkonom v budúcnosti. V tomto veku je najvhodnejšia neštruktúrovaná voľná hra ako behanie, tancovanie, skákanie, kotrmelce, hádzanie, chytanie, plávanie.

Vítané a deťmi veľmi obľúbené sú dopravné prostriedky poháňané vlastnou silou. Trojkolka alebo detské odrážadlo má široké sedenie, ktoré podporuje správny vývoj bedrových kĺbov dieťatka. Do odrážania sa zapájajú veľké svalové skupiny, čím sa správne rozvíja motorika a podporuje mobilita. Dieťa si pri nasadaní i jazde zároveň dáva pozor, aby nespadlo, udržiava rovnováhu, spevňuje chrbtové svalstvo, pri riadení zapája svaly rúk a rozvíja koordináciu.

Ak vaše dieťa začne v tomto veku inklinovať napríklad k futbalu či krasokorčuľovaniu, neodrádzajte ho, len mu zabezpečte vhodné prostredie. Porozprávajte sa s klubom vo vašom meste a zistite, v akom veku je vhodné začať sa venovať danej aktivite a aká úroveň jeho znalostí sa vyžaduje. Niet sa kam ponáhľať, váš malý futbalový nadšenec bude s potešením kopať do lopty aj na dvore za domom, kým nebude dosť vyspelý na zaradenie do skutočného futbalového tímu.

Odrážadlo

inSPORTline s.r.o. | Zdroj: súkr.archív

Deti vo veku 6-9 rokov

S pribúdajúcim vekom sa deťom predlžuje schopnosť sústrediť sa a koncentrovať. Zlepšuje sa aj pozornosť, pohybové zručnosti, hádzanie na dlhšie vzdialenosti. Školáci prvého stupňa už vedia dodržiavať pravidlá a venovať sa organizovaným aktivitám – behu, futbalu, gymnastike, plávaniu, tenisu, bojovým umeniam.

V tomto veku je vynikajúce napríklad skákanie na trampolíne. Trampolíny slúžia nielen k vybitiu prebytočnej energie detí, ale zlepšujú koordináciu pohybov, efektívne rozhýbu telo a zlepšujú koncentráciu. Pri skákaní sa zdokonaľuje sila, flexibilita, rovnováha, výdrž, reakčná rýchlosť a zvyšuje sa hustota kostí (predchádzanie osteoporóze). Skákanie tiež zlepšuje náladu a skvalitňuje spánok.

Skákanie na trampolíne

inSPORTline s.r.o. | Zdroj: súkr.archív

Vek 10 rokov a viac

V desiatich rokoch je videnie už plne vyvinuté, koordinácia a rovnováha je lepšia, deti sú schopné porozumieť pravidlám a zapamätať si stratégie. Deti sú už zvyčajne pripravené venovať sa športom vyžadujúcim si zložité zručnosti – futbalu, basketbalu, hokeju, nohejbalu, volejbalu.

Rovnako ako vek, berte do úvahy aj radosť dieťaťa pri vykonávaní rôznych pohybových aktivít. Dieťa môže prirodzene uprednostňovať určité aktivity pred inými a rodičia by to nemali ignorovať. Nemali by ale dieťa nútiť zameriavať sa iba na jeden druh športu, pretože to môže zmariť snahu dieťaťa objavovať a skúšať aj iné zručnosti, ktoré si môže obľúbiť. Rôzne športové potreby vhodné nielen pre zábavu detí nájdete na inSPORTline. Pamätajte si, že deti sa vekom menia, avšak radosť z pohybu by sme im mali dožičiť už od najútlejšieho veku, aby z nich raz vyrástli zdraví a pohybovo zdatní dospeláci.

pupinohel

Nie je už tých športov veľa???
Ked sa začne hromadne niečo robiť, tak môže niekto spadnuť.
Aj ked sa všeličo opravuje, tak treba obchadzať.