Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tri tipy ako sa pripraviť na sezónu alergií

Hoci sa väčšina z nás teší na letné obdobie, pre niektorých môže byť táto sezóna utrpením. Pre ľudí s alergiami preto prinášame pár tipov, aby si mohli užívať teplé dni naplno. Zostať doma totiž nestačí.
alergia

Zdroj: Shutterstock.com

1. Kedy ísť von?

Všeobecne by malo platiť, že najväčšie množstvo peľu vo vzduchu je v ranných hodinách teplých veterných dní, naopak, najnižšie by malo byť, keď je chladno a mokro.

2. Udržujte alergény vonku

Ku všetkým exteriérovým dverám dajte zvnútra aj zvonku rohože a nezabudnite ich dvakrát týždenne vyklepať. Prach utierajte vždy od hornej časti izby smerom dole, vysávajte až nakoniec. Posteľnú bielizeň a závesy perte aspoň na 60 °C. Žalúzie utrite handričkou z mikrovlákna. Nič nepokazíte ani zvlhčovaním vzduchu.

3. Antihistaminiká nemusia stačiť

Keď vdýchnete spúšťače alergickej reakcie, vaše telo reaguje prehnane tým, že vyprodukuje minimálne šesť kľúčových zápalových látok - histamín, prostaglandíny, cytokíny, tryptázu, PAF a leukotriény.* Tieto látky pracujú spoločne a spúšťajú "alergickú kaskádu", ktorá je príčinou alergických príznakov, napríklad upchatého nosa, nádchy, svrbenia a slzenia očí.

Ako už samotný názov napovedá, antihistaminiká blokujú primárne jednu látku, ktorá spúšťa alergické príznaky vo vašom tele – histamín. Avšak na trhu existuje aj liek s názvom FLIXONEL, ktorý pomáha blokovať šesť kľúčových spúšťačov alergickej reakcie, nie iba jeden.**

flixonel

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., | Zdroj: súkr.archív

*Presný počet mediátorov zápalov a pôsobenia nie je známy.

**Väčšina bežných voľne predajných liekov proti alergii (takzvaných antihistaminík, teda najpoužívanejších liekov na alergiu na základe údajov IMS Health Slovakia 2016-2017) bojuje primárne iba s 1 látkou spúšťajúcou príznaky alergie, histamínom. FLIXONEL ich zvládne 6 = pôsobí proti niekoľkým kľúčovým zápalovým mediátorom (histamín, prostaglandíny, leukotriény, cytokíny, tryptáza a PAF). Presný počet zápalových mediátorov a pôsobenie nie sú známe.

Pred použitím si pozorne prečítajte príbalovú informáciu. O prípadných rizikách a vedľajších účinkoch sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. FLIXONEL 50 mikrogramov/dávka nosová suspenzná aerodisperzia je liek k nosnému použitiu. Obsahuje flutikazónpropionát. Liek voľne dostupný bez lekárskeho predpisu. Jeho odporúčaná maloobchodná cena je 13,90 eura.

Ochranné známky sú vlastnené alebo licencované skupinou spoločností GSK. ©2018 skupina spoločností GSK alebo poskytovateľ príslušnej licencie. V prípade otázok kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, mail:cz.info@gsk.com. Prípadné nežiaduce účinky prosím hláste na: ch.safety@gsk.com. Dátum vypracovania materiálu: 04/2018. Komerčné oznámenie.


Zdroje:

  1. National institute of Allergy and Infectious Diseases. (January 2012.) Pollen Allergy. [Fact sheet].
  2. Turner PR, Gibson SMS, Reed AR. Leave it at the door. University of Georgia, February 2010. http://spock.fcs.uga.edu/ext/pubs/hace/HACE-E-81.pdf Accessed February 5, 2015
  3. Ogg B. Managing house dust mites. University of Nebraska-Lincoln. http://lancaster.unl.edu/pest/resources/dustmites311.shtml. Accessed February 5, 2015
  4. AAFA. Dust mites. http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=16&cont=48. Accessed February 5, 2015
Klik-Klinik

Máte zdravotný problém?

Konzultujte ho so skutočnými odborníkmi

1. internetová klinika Klik-Klinik

Chcem konzultovať