Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Tri tipy ako sa pripraviť na sezónu alergií

Hoci sa väčšina z nás teší na letné obdobie, pre niektorých môže byť táto sezóna utrpením. Pre ľudí s alergiami preto prinášame pár tipov, aby si mohli užívať teplé dni naplno. Zostať doma totiž nestačí.

1. Kedy ísť von?

Všeobecne by malo platiť, že najväčšie množstvo peľu vo vzduchu je v ranných hodinách teplých veterných dní, naopak, najnižšie by malo byť, keď je chladno a mokro.

2. Udržujte alergény vonku

Ku všetkým exteriérovým dverám dajte zvnútra aj zvonku rohože a nezabudnite ich dvakrát týždenne vyklepať. Prach utierajte vždy od hornej časti izby smerom dole, vysávajte až nakoniec. Posteľnú bielizeň a závesy perte aspoň na 60 °C. Žalúzie utrite handričkou z mikrovlákna. Nič nepokazíte ani zvlhčovaním vzduchu.

3. Antihistaminiká nemusia stačiť

Keď vdýchnete spúšťače alergickej reakcie, vaše telo reaguje prehnane tým, že vyprodukuje minimálne šesť kľúčových zápalových látok - histamín, prostaglandíny, cytokíny, tryptázu, PAF a leukotriény.* Tieto látky pracujú spoločne a spúšťajú "alergickú kaskádu", ktorá je príčinou alergických príznakov, napríklad upchatého nosa, nádchy, svrbenia a slzenia očí.

Ako už samotný názov napovedá, antihistaminiká blokujú primárne jednu látku, ktorá spúšťa alergické príznaky vo vašom tele – histamín. Avšak na trhu existuje aj liek s názvom FLIXONEL, ktorý pomáha blokovať šesť kľúčových spúšťačov alergickej reakcie, nie iba jeden.**

flixonel

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., | Zdroj: súkr.archív

*Presný počet mediátorov zápalov a pôsobenia nie je známy.

**Väčšina bežných voľne predajných liekov proti alergii (takzvaných antihistaminík, teda najpoužívanejších liekov na alergiu na základe údajov IMS Health Slovakia 2016-2017) bojuje primárne iba s 1 látkou spúšťajúcou príznaky alergie, histamínom. FLIXONEL ich zvládne 6 = pôsobí proti niekoľkým kľúčovým zápalovým mediátorom (histamín, prostaglandíny, leukotriény, cytokíny, tryptáza a PAF). Presný počet zápalových mediátorov a pôsobenie nie sú známe.

Pred použitím si pozorne prečítajte príbalovú informáciu. O prípadných rizikách a vedľajších účinkoch sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. FLIXONEL 50 mikrogramov/dávka nosová suspenzná aerodisperzia je liek k nosnému použitiu. Obsahuje flutikazónpropionát. Liek voľne dostupný bez lekárskeho predpisu. Jeho odporúčaná maloobchodná cena je 13,90 eura.

Ochranné známky sú vlastnené alebo licencované skupinou spoločností GSK. ©2018 skupina spoločností GSK alebo poskytovateľ príslušnej licencie. V prípade otázok kontaktujte prosím: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Czech Republic s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4, mail:cz.info@gsk.com. Prípadné nežiaduce účinky prosím hláste na: ch.safety@gsk.com. Dátum vypracovania materiálu: 04/2018. Komerčné oznámenie.


Zdroje:

  1. National institute of Allergy and Infectious Diseases. (January 2012.) Pollen Allergy. [Fact sheet].
  2. Turner PR, Gibson SMS, Reed AR. Leave it at the door. University of Georgia, February 2010. http://spock.fcs.uga.edu/ext/pubs/hace/HACE-E-81.pdf Accessed February 5, 2015
  3. Ogg B. Managing house dust mites. University of Nebraska-Lincoln. http://lancaster.unl.edu/pest/resources/dustmites311.shtml. Accessed February 5, 2015
  4. AAFA. Dust mites. http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=16&cont=48. Accessed February 5, 2015