Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk

Máte v rodine diabetika? Pomôžte mu vzácnou informáciou!

Diabetes vedie k závažným zdravotným komplikáciám. Jednou z najobávanejších je syndróm diabetickej nohy. Správny výber vhodnej obuvi môže znížiť riziko amputácií nôh.

Fakty o diabete

  • Podľa údajov Medzinárodnej diabetickej federácie z roku 2017, na svete trpí diabetom 425 miliónov ľudí a z toho 58 miliónov ľudí v Európe.
  • Na Slovensku počet diabetikov už prekročil hranicu 400 tisíc.
  • 85% amputáciám u diabetikov predchádza rozvoj ulcerácií (defektov) .
  • 4 z 5 týchto defektov sú spôsobené prevažne nesprávnou obuvou.
  • V prípade prevencie a správnej zdravotnej obuvi je možné predísť amputáciám až v 50% prípadoch.
  • 39 - 68 % mortalita do 5 rokov po amputácii.

Noste správnu obuv a znížte riziko amputácií nôh

Diabetes vedie k závažným komplikáciám. Jednou z najobávanejších je syndróm diabetickej nohy. Jej definícia podľa WHO je infekcia, ulcerácia a/alebo deštrukcia tkanív nohy v dôsledku neuropatie a/alebo ischémie. Diabetické komplikácie na nohe sú v rozvinutých krajinách najčastejšou príčinou amputácií na dolných končatinách z iných ako poúrazových príčin, pričom riziko amputácie nohy u diabetikov je 15 – 40krát vyššie než v bežnej populácii.

Až 85% amputáciám u diabetikov predchádza rozvoj ulcerácií (defekt, porušenie kožného krytu zasahujúce do rôznej hĺbky). 4 z 5 týchto defektov sú spôsobené vonkajším poranením prevažne nesprávnou obuvou.

Koncept samokontroly zďaleka nekončí kontrolou hladiny glukózy v krvi. Je nutné dodržiavať diétu, pravidelné kontroly u diabetológa a podológa, individuálne prispôsobené pohybové aktivity, správny výber a každodenné používanie špecializovanej obuvi pre diabetikov. .

Nová generácia špecializovanej obuvy vhodná aj pre diabetikov

diawin - diabeticka obuv

diawin Deutschland | Zdroj: súkr.archív

Diawin Deutschland GmbH je výrobca špecializovaných topánok pod značkou dw. Obuv tejto značky je CE certifikovaná zdravotnícka pomôcka triedy I. a testovaná TÜV SÜD - popredným poskytovateľom služieb odbornej technickej podpory. Produkty spoločnosti Diawin Deustschland GmbH sú k dispozícii aj na eshope www.diawin.eu

Ako pomáhajú dw topánky

1. Topánky sú vyrábané v 3 rôznych šírkach (Medium, Wide, Extra wide) s oblejším tvarom

Jedna z unikátnych vlastností dw topánok. Topánky sa v 3 šírkach vyrábajú sériovo a šírka sa zabezpečuje už samotnou podrážkou. Správna šírka oslobodí nohu od zovretia.

diawin - diabeticka obuv

3 typy diabetickej obuvi v závislosti od šírky chodidla / diawin Deutschland | Zdroj: súkr.archív

2. Extra hĺbka vpredu

Štandardné vložky v dw topánkach sú ľahko vyberateľné a práve s extra hĺbkou pre prsty poskytujú dostatočný priestor aj pre špeciálne diabetické vložky.

3. Smooth – hladké vnútro a priedušný materiál

Nedráždivé a nezaparené prostredie je nevyhnutné pre ľudí s diabetickou polyneuropatiou, pre ktorých podráždenie pokožky, plesne, baktérie alebo drobná ranka, môže viesť k tvorbe vredov na nohách a v horších prípadoch až k amputáciám.

4. Ľahká a odpružená topánka

Iste každý ocení, že riešenie výroby širších topánok so sebou neprinieslo aj väčšiu váhu, ale práve naopak. Samozrejmosťou je širšia a pružná podrážka, ktorá zohráva dôležitú rolu pri stabilite chôdze, lepšieho rozloženia váhy, a tým aj zníženie tlaku na nohy.

5. Súčasný dizajn

dw topánky sú vhodné pre všetky generácie okrem detí a ich nosenie nevytvára pre okolie dojem diabetických topánok, aké majú ľudia v podvedomí zafixované. Je pre nás dôležité, aby sa ľudia pri nosení dw topánok necítili byť odlišní a spolupracovali tak s lekárom na liečbe.

diawin - diabeticka obuv

diawin Deutschland | Zdroj: súkr.archív

Cieľ a poslanie spoločnosti Diawin

“Chceme výrazne prispieť k zníženiu počtu amputácií nôh spôsobené diabetom a aj za pomoci blízkych, informovať a motivovať diabetikov, aby sa nebáli plnohodnotne žiť rodinný a spoločenský život tým, že budú zodpovedne pristupovať k svojmu ochoreniu a tým aj k svojej rodine.”

Faith Healer

tak to bych nikdy neřek že podkolenní vřed múže být od obuvi...ale bratři češi nato vymysleli účinný způsob jak to léčit...pár sezení s foukáním oxidu dusného na ránu a rychle se to léčí