Trápia vás lupiny vo vlasoch? Zbavte sa problémov s nimi

Každého piateho človeka na svete trápia viditeľné lupiny. Pritom odumieranie a odlupovanie kožných buniek je prirodzené. Čo je však dôvodom ich nadmerného množstva? A ako sa postarať o problémové vlasy?

Pravdepodobne viete, že lupiny sú vlastne malé kúsky odumretej pokožky z hlavy. Často sú sprevádzané svrbením, začervenaním alebo podráždením pokožky. Malé množstvo lupín je normálne a bežné, no tento článok je určený skôr tým, ktorých trápi nadmerný výskyt lupín a s tým spojené problémy.

Kde sa lupiny berú?

Príčin výskytu lupín je hneď niekoľko. Najčastejšou je huba, ktorá sa prirodzene nachádza na povrchu kože každého z nás. Jej názov je malassezia. Tá sa niekedy začne rozrastať príliš rýchlo a podnecuje tak tvorbu nových kožných buniek. Tie, ktoré sú navyše, odumierajú a odpadávajú. Takto sa narúša prirodzená obnova buniek a lupiny začne sprevádzať svrbenie a začervenanie pokožky.

Ďalšou častou príčinou je seboroická dermatitída. Ide o podráždenú a mastnú kožu, ktorá sa vyznačuje začervenaním. Pokožka je pokrytá bielymi alebo žltými šupinami.

Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce tvorbu a množstvo lupín patria napríklad psoriáza, alergie, nadmerné potenie alebo aj nedostatočné a nepravidelné umývanie vlasov.

Dá sa lupín zbaviť nadobro?

Momentálne stále neexistuje liek, ktorý by spôsobil, že lupiny zmiznú a nikdy viac sa neobjavia.

Problémové vlasy majú najmä mladí ľudia vo veku približne 20 rokov.

S pribúdajúcim vekom však telo v koži produkuje stále menej olejov a teda ubúda ľudí s takýmito ťažkosťami.

Proti lupinám sa úplne brániť nedokážeme, no zodpovednou starostlivosťou o vlasy a pokožku hlavy dokážeme eliminovať najväčšie negatíva, ako je svrbenie či ramená „zasypané“ šupinami. Dôležité je správne zvoliť šampón proti lupinám a dať si záležať na precíznom umývaní.

Šampóny Selsun

EKI spol. s r.o. | Zdroj: súkr.archív

Pomoc proti lupinám nájdete v lekárňach

Napriek tomu, že šampóny proti lupinám by ste štandardne zrejme hľadali v drogériách, oveľa užitočnejšie je sa vybrať do lekárne. Vlasová kozmetika má aj tu svoje miesto, no často nejde o značky, ktoré poznáte z televíznych reklám. Jedným z takýchto šampónov je aj SELSUN Blue s obsahom účinnej látky selenium sulfide. Tá sa v medicíne používa viac ako 60 rokov pri riešení problémov s lupinami, so seboroickou dermatitídou alebo proti hube malassezia. Túto látku nájdete tiež v zozname základných liečiv, ktorý vydáva Svetová zdravotnícka organizácia.

SELSUN Blue je na trhu desiatky rokov a nájdete ho v lekárňach na celom Slovensku. Za dlhé roky pomohol množstvu ľudí, ktorí si nevedeli dať rady s lupinami ani po vyskúšaní väčšiny klasických šampónov. Viac informácii o produkte sa môžete dozvedieť na webe distribútora.