Probiotiká ako prevencia mnohých ochorení

Pre správnu funkciu tráviaceho ústrojenstva, ale aj celkovo dobrú kondíciu organizmu, je veľmi dôležitý pomer medzi patogénnymi mikroorganizmami vnútri čriev a nepatogénnymi baktériami mliečneho kvasenia (tzv. Probiotickými baktériami).
Probiotiká

Silver b. c. | Zdroj: súkr.archív

Nepatogénne baktérie nevyvolávajú ochorenie, zato významne ovplyvňujú imunitný systém tenkého a hrubého čreva, zdravo ho stimulujú, čo sa prenáša do celého organizmu a vedie k posilňovaniu obranyschopnosti.

„Medzi zdravé baktérie sa radia rody Laktobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus. Vylučujú látky, ktoré potláčajú rast patogénov, súťažia s nimi o živiny a väzbové miesta na povrchu črevného epitelu a tým, že skvasujú cukry za vzniku kyseliny mliečnej, posúvajú pH vnútri čriev do kyslej zóny, čo blokuje rast a množenie patogénnych mikróbov,“ vysvetľuje gastroenterológ a odborný konzultant spoločnosti LR Health & Beauty MUDr. Pavel Hanzelka.

Kedy je oslabená črevná rovnováha:

  • pri liečbe antibiotikami

  • pri liečbe kortikoidmi, cytostatikami a imunosupresívami, teda všeobecne lieky, ktoré potláčajú funkciu imunitného systému

  • vplyvom civilizačnej stravy s nadmerným príjmom mäsa a bielkovín živočíšneho pôvodu

  • vplyvom civilizačnej stravy s nedostatkom rozpustnej vlákniny (z ovocia a zeleniny)

  • vplyvom konzervantov v civilizačnej strave

  • vplyvom hormonálnej antikoncepcie u žien

  • pri ochorení tráviaceho traktu

Premnoženie patogénnych baktérií má pre organizmus dva dôsledky:

  1. Vedie k poškodeniu črevného epitelu, ktorým potom do organizmu vo zvýšenej miere prenikajú toxíny a alergény (Syndróm zvýšenej črevnej priepustnosti).

  2. Vedie k zvýšenej produkcii tzv. Kancerogénov (vznikajú zo žlčových kyselín v dôsledku nadmernej konzumácie mäsa a tukov), ktoré zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva.

Ako môžeme probiotiká telu dodať?

Probiotické baktérie môžeme dodať telu zvonku vo forme potravinových doplnkov, ktoré obsahujú probiotické baktérie (tzv. Probiotiká). Potravinové doplnky, ktoré obsahujú len rozpustnú vlákninu, podporujúcu rast zdravej mikroflóry, sa označujú ako prebiotiká. Prípravky, ktoré obsahujú oboje, sa označujú za symbiotiká.

„Odporučiť možno v tomto smere veľmi kvalitný a čisto prírodný doplnok stravy od spoločnosti LR Health & Beauty LIFETAKT Pro 12 Kapsule. Ide o symbiotikum, ktoré obsahuje ako zdravé baktérie (12 kmeňov), tak i ich výživu. Jedna kapsula obsahuje až miliardu týchto baktérií a je dvojito zapuzdrená. To znamená, že vo vnútri makrokapsle sú ešte mikrokapsličky, ktoré sú odolné voči kyseline chlorovodíkovej, a minimalizujú tak poškodeniu vplyvom kyslého prostredia v žalúdku,“ hovorí MUDr. Pavel Hanzelka.

LIFETAKT Pro 12 Kapsule

Silver b. c. | Zdroj: súkr.archív

Kedy a prečo probiotiká užívať?

Dlhodobé užívanie probiotík môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva, stimuluje imunitný systém a zdravo ho trénuje, čo má význam u jedincov s opakovanými infekciami, napr. respiračného traktu, oslabenou imunitou, ale aj len preventívne. Ďalej pomáhajú pri zápalovom črevnom ochorením (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), hnačkovitých ochoreniach infekčného aj neinfekčného pôvodu, pri dlhodobej liečbe kortikoidmi, cytostatikami či imunosupresívami. Ovplyvňujú akné, ekzematické kožné choroby vrátane atopického ekzému, astmaubronchiale a ostatné respiračné alergie, opakované kvasinkové vaginálne infekcie, ale aj účinkujú pri únavovom syndróme, či migréne. Podľa posledných výskumov môžu zlepšovať dokonca aj náš psychický stav a kondíciu.


Probiotiká predstavujú silný nástroj na ovplyvnenie priebehu aj prevencii mnohých ochorení. Text vznikol v spolupráci s MUDr. Pavlom Hanzelkou, gastroenterológom a odborným konzultantom spoločnosti LR Health & Beauty.

Faith Healer

a preto najlepšie a najúčinnejšie probiotikum je kvasená kapusta nie nejaký "bifidus morbidus" :-)
stačí si o nej prečítať a už nikdy nebudete vyhadzovať peňáze za "jogurty so živými "bachtériami""