Vitamín C - účinný pomocník pri chronických ochoreniach (infúzna liečba)

O tom akú úlohu má v našom tele vitamín C a ako môže pomôcť pri chronických a zápalových ochoreniach nám porozprávala MUDr. Ester Točíková zo Súkromného zdravotníckeho centra Hippokrates, kde už niekoľko rokov s výbornými výsledkami využivajú infúznu liečbu vysokodávkovým vitamínom C.

,,Dnešná doba vyžaduje, aby sa viac a intenzívnejšie hľadali prirodzené, nášmu telu vlastné možnosti udržania a zlepšenia dobrého zdravotného stavu. Prevencia a liečba pomocou vysokodávkového vitamínu C je dôstojným reprezentantom medicíny tretieho tisícročia,“ hovorí neurologička MUDr. Ester Točíková.

Akú úlohu plní vitamín C v našom organizme?

Vitamín C má množstvo známych pozitívnych účinkov: podporuje imunitný systém, je antioxidant (blokátor voľných radikálov – „čistí“ krv), znižuje cholesterol, má prooxidačný účinok na nádorové, resp. rakovinové bunky a antioxidačný účinok na zdravé tkanivo. Podieľa sa na tvorbe kolagénových vláken kĺbov, šliach a kože, kĺbového mazu, zlepšuje metabolizmus kostí, stabilizuje mozgové funkcie a psychiku.

Prečo nám nestačí užívať vitamín C v tabletkovej alebo kapsulovej forme, ak trpíme jeho nedostatkom v dôsledku chronického ochorenia?

Odporúčaná dávka vitamínu C pre zdravého človeka je 100 mg denne. Potrebujeme ho však podstatne viac, ak je organizmus v strese, alebo sa lieči na nejaké ochorenie.

Vitamín C sa vstrebáva do krvi v tenkom čreve, kde je aktívny systém jeho prenášačov, ktoré majú obmedzenú transportnú kapacitu. Vitamín C sa v dávke do 200 mg vstrebe na 100%. Pri podaní vyšších dávok vstrebávanie klesá, pri užití 1000 mg klasického vitamínu C sa až 80 % vylúči bez toho, aby sa v tele využil. Vstrebávanie vitamínu C z tenkého čreva znižuje aj zlý stav črevnej sliznice (alergia, zápal), vyšší vek, niektoré lieky a minerály (železo, meď, zinok), či hormonálna antikoncepcia.

Ako teda optimálne zabezpečiť dostatočný prísun zúžitkovateľného vitamínu C ?

Vďaka tzv. lipozomálnej technológii už máme k dispozícii vitamín C, ktorého vstrebateľnosť je výborná a následné hladiny vitamínu C v krvi sú dokázateľne dostatočné. Ak taký vitamín C užijete, môžete sa cítiť čerstvejší, máte viac energie. O týchto vitamínoch C je málo vedomostí a slabá osveta, preto chorí užívajú často málo účinné vitamíny C.

V zdravotníckom centre Hippokrates ponúkate infúznu liečbu vitamínom C už niekoľko rokov, aké máte výsledky?

Výsledky závisia od indikácie – to znamená, kvôli čomu sme infúziu s tzv. vysoko dávkovým vitamínom C pacientovi podali. Najčastejšie ho naši pacienti dostávajú ako súčasť komplexnej liečby – napríklad ochorení pohybového aparátu, chronických bolestí hlavy, migrén, chronického únavového syndrómu, počas psychických problémov spojených s pocitmi depresie. Vtedy je dosiahnuté zlepšenie súčasťou viacerých liečebných procedúr, preto je výsledok ťažko posudzovať len vo vzťahu k vitamínu C. My však vidíme, že pokiaľ sa do liečby pridajú aj infúzie s vitamínom C, dosahujeme lepšie výsledky za kratší čas. Množstvo chemických liekov môžeme zredukovať.

Jednoznačné a výborné výsledky mávame pri liečbe infekcií, akými sú pásový opar. Výborné výsledky máme aj u stresovaných ľudí, ktorí sa po infúziách cítia lepšie, majú viac síl, sú vyrovnanejší. Pokiaľ sa takáto infúzia podá hneď na začiatku nádchy alebo chrípky, priebeh ochorenia sa zmierni, alebo ochorenie sa vôbec nerozvinie. Samostatnú kapitolu predstavujú onokologickí pacienti, ktorí si infúzie s C vitamínom želajú najčastejšie. My nie sme onkológovia, ale sme ochotní pacientovi takúto infúziu podať, ak máme písomný súhlas zodpovedného onkológa s infúznou liečbou vitamínom C.

Vyskúšali ste túto terapiu aj na sebe?

Áno, mám s ňou osobné skúsenosti. Mala som zhubný nádor kože, ktorý sa po infúziách s C vitamínom zmenšil viac, ako o polovicu. Nebol potrebný chirurgický zákrok, zvyšný nádor mi odstránili liečbou svetlom, po čom mi nezostala žiadna stopa. Nádor som mala na tvári, preto som bola veľmi vďačná za možnosť takejto liečby. Odvtedy beriem infúzie s vitamínom C vždy, keď sa cítim vyčerpaná. Pokladám to za druh prevencie recidívy nádoru a tiež je pravda, že po infúziách s C vitamínom mám viac energie a síl.


Viac informácií o liečbe infúznym vitamínom C sa dozviete na webovej stránke medicínskeho centra Hippokrates - www.hippokrates.sk/infuzna-terapia/