Úsmev, prosím!

Je známe, že úsmev i smiech sú nákazlivé a prispievajú nielen k dobrej nálade, ale tiež k dobrému zdraviu. Preto by sme sa mali usmievať čo najčastejšie a za svoje zuby sa nehanbiť. So starostlivosťou o zdravý chrup by ste nemali otáľať a mali by ste mu venovať pravidelnú starostlivosť predovšetkým doma v kúpeľni.

Na prvý pohľad to tak nemusí vyzerať, ale aj zdanlivé maličkosti ako napríklad zubný kameň, môžu veľmi podstatne ovplyvniť nielen vzhľad vašich zubov. Dnes už vieme, že napríklad zubný kaz patrí medzi civilizačné ochorenia!

Zvyšky potravy prilepené na zuboch po jedle v kombinácii s baktériami vytvárajú zubný povlak. Cukrové časti potravy sú potom fermentované činnosťou baktérií za vzniku organických kyselín, ktoré doslova rozleptávajú zubnú sklovinu, odvápňujú ju a vytvárajú v nej mikroštrbiny. Tie sa potom vypĺňajú ďalšími zvyšky potravy a ďalšími baktériami a pokračujúce fermentácia a činnosť mikróbov šíri zubný kaz hlbšie sklovinou, neskôr zubovinou a nakoniec neliečený preniká až do zubnej drene,“ vysvetľuje gastroenterológ a odborný konzultant spoločnosti LR Health & Beauty MUDr. Pavel Hanzelka.

Zuby veľmi často napovedajú mnohé nielen o našej ústnej hygiene, ale aj o celkovom životnom štýle. Na farbe skloviny sa veľkou mierou podieľajú aj potraviny a nápoje, ktoré denne konzumujeme. Lenže zažltnuté zuby a zubný kameň môžu predznamenávať dokonca oveľa vážnejšie ochorenie. „Ak sa do zubného plaku vyzráža vápnik zo slín, vzniká zubný kameň. Ten môže mechanicky aj chemicky dráždiť ďasná, ktorá potom krvácajú, zmenšujú sa a odchlipujú od zubov. Do takto vznikajúcich ‚chobotov‘ potom prenikajú baktérie zo zubného povlaku a svojou činnosťou postupne uvoľňujú závesný aparát zubov, ktoré sa potom začnú kývať a nakoniec môžu úplne vypadnúť,“ opisuje vznik paradentózy MUDr. Pavel Hanzelka. Najúčinnejšia obrana je prevencia a dôkladná ústna hygiena, napríklad zubnou pastou z radu Microsilver spoločnosti LR Health & Beauty.

Na rozdiel od mnohých iných zubných pást má úplne unikátne zloženie, pretože obsahuje:

  • tzv. mikrostriebro – má veľmi silné antimikrobiálne účinky, čím sa výrazne redukuje mikrobiálne osídlenia v okolí zubov a ďasien, a znižuje sa tak významne riziko vzniku zubného kazu aj paradentózy.
  • dexpantenol – pôsobí protizápalovo a regeneračne, čím umožňuje dobré a rýchle hojenie mikrotraumat v ústnej dutine a má upokojujúci účinok na ďasná.
  • zinok – má protizápalové a antioxidačné účinky.
  • hydroxyapatit a fluorid sodný – umožňujú „zalepiť“ vápnikom už vzniknuté drobné defekty v sklovine, a výrazne tak znížiť vznik už „veľkého“ makroskopicky viditeľného a zistiteľného zubného kazu.
zubna pasta a zuvacky

zubná pasta a žuvačky z radu Microsilver od spoločnosti LR Health & Beauty | Zdroj: súkr.archív

„Zubná pasta z rady Microsilver zaisťuje vďaka pravidelnému čisteniu zubov klasickú aj medzizubnou kefkou prevencii zubného kazu a paradentózy. Prostredníctvom masáže ďasien vykonávané špeciálnou kefkou s aplikovanou vrstvičkou pasty je možné posilniť tiež ďasná, hovorí MUDr. Pavel Hanzelka z LR Health & Beauty a dodáva: „Veľmi výhodné je kombinovať zubnú pastu so žuvačkou Microsilver, ktorá má podobné zloženie (s výnimkou hydroxyapatitu a fluoridu sodného). Je určená pre situácie, kedy nemôžeme po jedle použiť zubnú kefku.“ Rad Microsilver vám dokáže zabezpečiť komplexnú starostlivosť o váš chrup, a tým pádom aj žiarivý a neodolateľný úsmev.


Text vznikol v spolupráci s MUDr. Pavlom Hanzelka, gastroenterológom a odborným konzultantom spoločnosti LR Health & Beauty.