S cukrovkou môžeme žiť roky bez akýchkoľvek príznakov. Jedinou šancou na odhalenie je vyšetrenie krvi

Diabetes mellitus je chronické ochorenie, pri ktorom sa v tele prestane vytvárať inzulín alebo sa ho netvorí dostatok, alebo ho organizmus nedokáže správne využiť. Ak sa glukóza správne nespotrebuje, začne sa hromadiť a jej hladina v krvi sa zvyšuje.
vyšetrenie krvi

skúmavka s krvou | Zdroj: Shutterstock.com

Typy diabetu

Nadmerné množstvo glukózy v krvi pomaly ničí krvné cievy, nervový systém, ale aj iné orgány a tkanivá. Poznáme však dva typy cukrovky, ktoré sa odlišujú príznakmi, či faktormi, ktoré ich spôsobujú.

Diabetes mellitus I. typu sa zvyčajne sa vyskytuje u mladých ľudí a u detí, a väčšinou ide o autoimunitné ochorenie. Pri tomto type ochorenia ide o poruchu funkcie pankreasu, ktorý stráca schopnosť produkovať inzulín. Do určitej miery je náchylnosť na diabetes 1. typu dedičná. Určité faktory prostredia (vírusy, chemikálie) môžu aktivovať reakciu tela, ktorá môže viesť k vzniku cukrovky. Pacienti s diabetom 1. typu sú odkázaní na každodennú liečbu inzulínom, inak by im hrozilo úmrtie.

Diabetes mellitus II. typu sa vyskytuje zvyčajne u starších ľudí. Je tiež vyvolaný poškodením pankreasu, hoci proces vývinu trvá oveľa dlhšie než pri diabete 1. typu. U diabetikov 2. typu síce pankreas tvorí inzulín, ale nedokáže ho produkovať v dostatočnom množstve alebo ho organizmus nedokáže správne využiť.

Najčastejšie príznaky diabetu

 • nadmerné močenie
 • nadmerný smäd
 • nadmerný príjem tekutín
 • svrbenie
 • vyčerpanosť, slabosť
 • pretrvávajúci pocit hladu
 • nižšia výkonnosť
 • chudnutie bez známej príčiny
 • poruchy ostrosti zraku
 • kožné infekcie alebo infekcie pohlavných orgánov a mykózy
 • plesňové ochorenie chodidiel
 • nedostatok záujmu a koncentrácie
 • pocit brnenia či pálenia v končatinách
 • pomalé hojenie rán
 • zvracanie a bolesť žalúdka

Diagnostika a liečba

Niekedy môže ochorenie pretrvávať aj niekoľko rokov takmer bez príznakov, takže jedinou šancou na odhalenie je vyšetrenie krvi. Je dôležité upozorniť, že cukrovku diagnostikuje až lekár na základe výsledkov vyšetrenia glukózy v krvnej plazme nalačno. U ľudí bez cukrovky sa glykémia nalačno pohybuje v rozmedzí 3,3 mmol/l až 5,5 mmol/l. Krátko po jedle môže byť hodnota glykémie vyššia, ale do dvoch hodín klesne pod 7,8 mmol/l. Potvrdená (t.j. opakovane zistená) hodnota glukózy nalačno 7 mmol/l alebo vyššia znamená diagnózu diabetes mellitus.

Po potvrdení diagnózy následne lekár stanoví liečbu v závislosti od typu a štádia ochorenia. Liečba cukrovky však nekončí pri farmakologickej terapii. Pacientom sa odporúča najmä zmena životného štýlu, ktorá zahŕňa racionálne stravovanie so správnym množstvom sacharidov, pravidelnú fyzickú aktivitu, ktorá zlepšuje citlivosť organizmu na inzulín, pomáha znížiť telesnú hmotnosť i krvný tlak. S diabetom úzko súvisí aj obezita. Pacientom s týmto ochorením sa odporúča aj redukcia telesnej hmotnosti. Už zníženie hmotnosti o 5 percent pomôže znížiť riziko vzniku cukrovky, ale aj kardiovaskulárnych ochorení u obéznych ľudí. Zníženie hmotnosti zlepšuje glykemickú kontrolu, upravuje krvný tlak i krvné tuky.

Jediná vec, ktorú potrebujete vedieť

V súvislosti so snahou zvýšiť povedomie a informovanosť o ochorení cukrovky vznikla kampaň #OneThing alebo jediná vec, ktorú potrebujete vedieť. Kladie dôraz na zvýšené kardiovaskulárne riziko u pacientov s diabetom II. typu a upozorňuje na každoročne vzrastajúci počet nových pacientov s touto diagnózou. Odborníci upozorňujú na nedostatočné vzdelávanie pacientov s diabetom II. typu a rizikách spojených s týmto ochorením. Alarmujúci je aj každoročne vzrastajúci počet novodiagnostikovaných pacientov. Kampaň poukazuje na možnosti, ktorými je možné riziko pre srdce znížiť a cez heštegy #OneThing; #IbaJednoSrdce; #IbaJednaVec pôsobí, a o problematike informuje aj na sociálnych sieťach.

Prostredníctvom instagramového konta @sdia.sk sa povedomie o ochorení zvyšuje netradičným spôsobom. Kampaň pôsobí nielen na potenciálne ohrozené skupiny ľudí, aby nezabúdali na pravidelné kontroly a liečbu, ale aj na mladšie generácie, ktoré vyzýva k zvýšenému záujmu, napríklad o zdravie svojich rodičov. Na riziká cukrovky v spojení s možnými kardiovaskulárnymi ochoreniami a inými srdcovými komplikáciami upozorňujú prostredníctvom instagramu a kampane #OneThing aj známe osobnosti, herci, speváci či moderátori.

Viac informácií o ochorení a projekte sa dozviete na internetovej stránke www.sdia.sk