Poznáte 5 krokov správnej techniky čistenia zubnou kefkou?

Za dokonalým úsmevom sa ukrýva viac ako len emócia šťastia, ktorá vám na tvári vykreslí tento pozitívny výraz. Základom sú predovšetkým zdravé zuby a ďasná. Viete, ako sa starať o ústnu dutinu, aby bola najmä zdravá? Jedným z dôležitých krokov je správne čistenie zubov. No nedajte sa oklamať, za zdravými zubami a ďasnami sa ukrýva oveľa viac.
Nezabúdajte na pravidelnú prevenciu u zubného lekára

Nezabúdajte na pravidelnú prevenciu u zubného lekára | Zdroj: Shutterstock.com

Zdravá ústna dutina nie je len estetickou záležitosťou, ale môže vplývať aj na naše celkové zdravie. Ovplyvňuje totiž i ochorenia srdcovo-cievneho systému, onkologické ochorenia, cukrovku alebo aj chronické obštrukčné ochorenie pľúc či astmu. Preto je dôležité venovať zubom, ďasnám a hygiene ústnej dutiny vysokú pozornosť a už malým deťom vštepovať správnu techniku čistenia zubov.

Starostlivosť o zuby a ústnu dutinu

Ak vám záleží na krásnom úsmeve, ale i celkovom zdraví, stačí dodržiavať pár jednoduchých rád odborníkov. „Základné odporúčanie spočíva v pravidelnej návšteve zubára a v správnej technike čistenia zubov, a to už od ranného detstva, keď vyrastú prvé zúbky,“ vysvetľuje Jana Varsová, špecialistka na odborné kampane z lekární Dr.Max.

Zuby a ďasná si čistite pravidelne a nezabúdajte ani na jazyk. Asi sa budeme opakovať, ale ako sa vraví, opakovanie je matka múdrosti. „Zuby si čistite pred spaním a ešte aspoň raz počas dňa, najlepšie až 30 minút po konzumácii jedla. Vtedy už zuby nie sú citlivé na mechanické pôsobenie kefky v dôsledku zníženého pH v ústach po jedle,“ pokračuje Jana Varsová.

5 krokov správnej techniky čistenia zubnou kefkou

  1. Zubnú kefku priložíme na rozhranie ďasna a vonkajšiu plochu zuba pod 45° uhlom.
  2. Jemne kefkou zavibrujeme, aby vlákna prenikli do ďasnového žľabu, a zotrieme povlak smerom od ďasna ku korunke zuba.
  3. Kefku prikladáme stále pod 45° uhlom. Tentoraz z vnútornej plochy zubov. Jemne zavibrujeme a opäť zotrieme smerom od ďasna k zubu.
  4. Vnútorné plochy predných dolných aj horných zubov čistíme priložením kefky kolmo tak, aby sa hlavica kefky dotýkala vnútornej strany zubov. Čistíme jemným pohybom smerom od ďasna k zubu.
  5. Kefku priložíme vodorovne na žuvacie plochy stoličiek a čistíme pohybom vpred a vzad.

Čistenie je kľúčové, no nestačí

Ale pozor, ani samotné čistenie vám však nezaručí zdravý úsmev. Ak konzumujete priveľa sladkých a bublinkových nápojov, ovocných štiav, cukroviniek či sladkého pečiva, mali by ste sa zamyslieť nad obmedzením množstva a do jedálnička zaradiť viac zeleniny, ovocia, rýb, mliečnych výrobkov či orechov. Dôležité sú v neposlednom rade fluoridy, ktoré zvyšujú odolnosť skloviny proti kyselinám a zohrávajú tak dôležitú úlohu v ochrane pred zubným kazom. Nájdete ich v zubných pastách a géloch.

Nevyhnutnou starostlivosťou o zuby je aj starostlivosť a čistenie medzizubných priestorov, pri ktorom odstránite zvyšky jedál a zubného povlaku, ktoré sa usadzujú na bočných plochách zubov a na ďasne. A na to nám slúžia špeciálne pomôcky, ako sú medzizubné kefky či dentálna niť.

Len čistenie zubnou kefkou nestačí

Len čistenie zubnou kefkou nestačí | Zdroj: Shutterstock.com

O tom, ako ich správne používať, a oveľa viac v starostlivosti o zuby a ústnu hygienu sa dozviete v rámci Dní dentálnej hygieny, ktoré sa konajú 8. – 12. apríla 2019 v lekárňach Dr.Max. Odborníci vám vysvetlia, ako sa správne starať o zuby a ústnu dutinu, prečo je dôležitá starostlivosť o medzizubné priestory či ako si vybrať správnu zubnú kefku. Objasnia tiež, prečo je potrebná pravidelná návšteva u zubného lekára a dentálneho hygienika. Stačí byť pritom iba členom Dr.Max Clubu.

„Odborná kampaň venovaná tejto téme je pripravená v spolupráci so Slovenskou komorou zubných lekárov. Minulý rok do lekární Dr.Max v tejto kampani zavítalo po radu odborníkov viac ako 25 000 ľudí,“ dodala špecialistka z lekární Dr.Max Jana Varsová.