Vyspite sa ako v bavlnke

Každý z vás to určite pozná. Sú rána, kedy sa zobudíte, ale aj napriek dostatočne dlhému spánku sa necítite odpočinutí. Práve naopak, ste dolámaní a bez kúska nadšenia z nového rána. Najhoršie na tom je, že sa snažíte dodržiavať správny spánkový režim a zdravý životný štýl. Čo teda spôsobuje to, že sa nedokážete vyspať „doružova“?
Kvalitný spánok

Materasso.sk | Zdroj: súkr.archív

Princezná na hrášku

Určite, keď ste boli mladí, nemali ste problém vyspať sa kdekoľvek a pro prebudení ste sa cítili príjemne odpočinutí. Lenže čím je človek starší, tým si ťažšie zvyká dokonca aj na cudziu posteľ. Všetko vás začína tlačiť a bolieť, vadí vám, že posteľ je príliš mäkká alebo naopak príliš tvrdá. Jednoducho, vekom zisťujete, že vám čoraz viac záleží na tom, kde a na čom spíte.

Kvalita postele veľmi ovplyvňuje nielen váš spánok, ale aj vaše zdravie. Aby ste sa ráno nebudili dolámaní, dbajte na svoj životný štýl, spánkovú hygienu a samozrejme aj na dobrú kvalitu svojej postele. Nedostatočne kvalitný spánok sa neodrazí len na vašej nálade, ale jeho nedostatok sa postupne prejaví aj na vašom zdraví.

Kúpa kvalitnej postele prispieva k tomu, aby ste sa každú noc vyspali tak, aby ste sa ráno prebúdzali ako znovuzrodení.


Prečítajte si tiež:

Najlepšie polohy na spanie, keď vás trápia bolesti


Výber správneho matracu

Aby ste si spánok užívali, mali by ste sa v prvom rade zamerať na matrace, ktoré vám pri spánku budú držať chrbticu v prirodzenom tvare. Váš výber by sa mal orientovať na kvalitné ordopedické matrace.

Určite ste mali niekedy dilemu, či je lepšie spať na tvrdom alebo mäkkom matraci. Podľa odborníkov je tvrdosť matraca závislá od vašej váhy a polohy, v ktorej najčastejšie spíte. Ľudia, ktorí majú vyššiu váhu by si mali vyberať tvrdšie matrace. Aj tí, čo najčastejšie spia na chrbte alebo na bruchu, by si mali uprednostňovať tvrdší matrac. Naopak ľudia, ktorí spávajú na boku a tí, čo majú nižšiu váhu, je pre ich pohodlie ideálny mäkší matrac.

V dnešnej dobe máte na výber z veľkého množstva kvalitných matracov z rôznych materiálov, ktoré ochránia nielen váš kvalitný spánok, ale aj vaše zdravie:

Prírodné matrace

Pokiaľ chcete šetriť našu matičku Zem, tak iste oceníte matrace z prírodných materiálov. Sú totiž vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

SWISS pena

Ak bojujete s vlhkosťou alebo prudkou zmenou teplôt v spálni, tak si zaobstarajte práve matrac SWISS. Pena, z ktorej je tento matrac vyrobený, je odolná proti veľkým zmenám poveternostných podmienok. Preto sa hodí napríklad na chalupu alebo do domovov, kde sa počasie často mení.

Studená pena

Tieto matrace majú dlhú životnosť a sú veľmi pružné. Vďaka veľkým pórom dokážu výborne cirkulovať vzduch, čo oceníte najmä počas horúcich letných dní, keď sa matrace ľahko prepotia. Vhodné sú aj na postele, kde sa namiesto roštu využíva pevná nepriedušná doska.

Antibakteriálne matrace

Sú vyrobené z vysoko hygienických materiálov, ktoré neprepúšťajú do svojho vnútra roztoče a baktérie, a tým chránia spánok nielen alergikov.

Matrac boxspring

Tento matrac sa skladá z troch vrstiev. Zo spodného pružinového matracu, ktorý výborne podopiera vrchný matrac. Zo strednej vrstvy, ktorá sa skladá z jadra a pružinových taštičiek. Tieto taštičky slúžia k lepšej podpore bedier, hlavy, panvy a ďalších častí tela. Posledná vrchná vrstva je vyrobená z pamäťovej peny a vysoko pružnej flexi peny.

Výber matracu

Výber kvalitného matracu vám zaručí zdravý spánok, materasso.sk | Zdroj: súkr.archív

Okrem matraca dbajte aj na výber kvalitnej postele

Aby ste si naplno užili nočný odpočinok, nestačí len správny matrac, ale dôležitá je celá posteľ. Mala by byť dostatočne dlhá a široká na to, aby ste sa v nej cítili pohodlne a mohli sa v nej "rozťahovať". Kvalitné postele sú vyrobené z materiálov, ktoré niečo vydržia a zároveň sú pre vaše zdravie nezávadné.

Pri čalúnených posteliach, by mal byť materiál ľahko udržiavateľný, čo najviac odolný proti roztočom a iným nezvaným hosťom a samozrejme každá posteľ by mala aj niečo vydržať. Pokiaľ je rám postele vyrobený z nekvalitných materiálov, čoskoro sa začne rozpadať a vŕzgať. Posteľ, ktorá toho veľa nevydrží, je pre nás koniec koncov drahá, pretože je treba čoskoro kupovať novú. Pri kúpe novej postele je dôležitý aj výber správneho roštu. Niekedy práve lacné rošty môžu spôsobiť veľké nepríjemnosti. Napríklad počas spánku sa môže prepadnúť polka matracu a vy musíte v tme hľadať miesto, kde sa rošt posunul, alebo nedajbože zlomil. Lacné rošty sú často vyrobené z materiálov, ktoré málokedy odolajú náporu pri používaní.

Pozor na pevné dosky namiesto roštov! Pokiaľ nemajú žiadne otvory, neprepúšťajú vzduch a vtedy je potreba matrac často obracať, inak sa spodná strana stane rajom pre roztoče, ktoré sa hostia na zvyškoch našej odumretej kože, prachu a vlasov.

Rošt na posteľ

Odolné materiály predĺžia životnosť vášho roštu, materasso.sk | Zdroj: súkr.archív

Láska na celý život

Pokiaľ milujete spánok, tak mu venujte to najlepšie. Matrace majú trvácnosť niekoľko rokov, ale jednu posteľ si môžete užívať omnoho dlhšie, ba aj celý život. Pokiaľ chcete mať istotu, že ste investovali správne, vyberajte z odolných a tvrdých materiálov a uprednostňujte ručnú výrobu. Okrem kvality investujete aj do originality svojej postele.

V posteli trávite až tretinu svojho života, preto by to nemal byť len kus nábytku vo vašej domácnosti, ktorý si kúpite vo výpredaji vo veľkých nábytkárskych predajniach.

Malo by to byť miesto, kde si dobre odpočiniete a naberiete nové sily do ďalšieho dňa. Pokiaľ vám záleží na vašom zdraví a pohodlí, nezanedbávajte výber materiálu a dbajte na kvalitu celej postele.

Vhodné materiály na výrobu postelí

Ktoré materiály vám môžu zaručiť kvalitnú posteľ s čo najdlhšou životnosťou? Dalo by sa povedať, že výrobcovia postelí sa vracajú k prírodným materiálom, ktoré používali naši predkovia a to najmä kvôli ich dlhej životnosti a šetrnosti k prírode. Užite si svoj spánok v luxusných posteliach a vyberte si pre ich výrobu len ten najlepší materiál:

Výber postele

Darujte vášmu spánku luxus, lechomat.com | Zdroj: súkr.archív

Materiál na výrobu čalúnených postelí:

Bavlna - príjemná na dotyk, odvádza vlhkosť a nadbytočné teplo.

Ľan - antibakteriálny a 100% prírodný, výborný materiál pre alergikov.

Kašmír - známy svojou hebkosťou a absorpciou ľudského potu.

Prírodný kaučuk - prírodný materiál, ktorý je antibakteriálny a antialergický.

Ideálne drevo pre rám postele

Smrek - ľahký, pružný a cenovo dostupný materiál.

Borovica - dobre odoláva vlhku a vyznačuje sa vyšším množstvom letokruhov, čo dáva drevu prirodzený vzhľad. Preto sa používa najmä na výrobu rustikálnych postelí.

Buk - vyznačuje sa svojou pevnosťou a tvrdosťou, má veľmi jemnú textúru.

Dub - najkvalitnejšie drevo pre výrobu nábytku. Je pevné a má veľmi jemnú textúru. Z tohto dreva sa vyrábajú prevažne luxusné postele, ktoré sú známe svojou dlhou životnosťou.


Prečítajte si aj tento článok:

10 návykov, ktoré môžu zlepšiť kvalitu vášho spánku

Karolinka1

kupili sme si vysoku postel boxspring s uložnym priestorom a na tom je skvela matrac, no spi sa ako v bavlnke

Endynka

preto som si kupila postel s polohovatelnym roštom, kvalitnu matrac, anatomicky vankuš, antialergicku perinu, pekne obliečky a spi sa mi ako v bavlnke

olivara

Tak tento clanok si idem precitat, lebo vela krat sa zobudim unavena a dolamana a to pritom kazdu noc spim 8 a niekedy aj viac hodin.