Účinná prevencia komplikácií u pacientov s diabetickou neuropatiou - špeciálna obuv pre diabetikov

Diabetes mellitus (cukrovka) je chronické ochorenie spôsobené nedostatkom inzulínu. Cukrovka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Jedným z nich je aj tzv. diabetická noha. Nosenie vhodnej obuvi je dôležitý faktor pri vzniku a prevencii ulceráciií spôsobených práve cukrovkou.

Riziká spojené s používaním nevhodnej konvenčnej alebo terapeutickej obuvi u diabetikov?

Nežiadúce účinky nosenia obuvi vo všeobecnosti môžu viesť k vzniku deformít, ktoré predisponujú na vznik diabetických vredov na nohách. Pretože tkanivo postihnuté diabetom je slabšie vyživované a horšie sa hojí, každý defekt- vred na nohe u diabetického pacienta je vysoko rizikový pre následnú amputáciu. Z tohto pohľadu musí byť terapeutická obuv pre diabetikov vhodne a správne štruktúrovaná a musí spĺňať podmienky, ktoré bežná konvenčná obuv väčšinou nespĺňa.

Obuv ako faktor pri vzniku a prevencii ulcerácií a instabilite chôdze

Samotná diabetická neuropatia okrem vzniku vredov ohrozuje pacienta aj kvôli poruche chôdze a stability. Porucha rovnováhy a strata obrannej citlivosti dolných končatín sa výrazne podiela na zvýšenom riziku pádu u pacientov s diabetikou neuropatiou.

Na druhej strane množstvo štúdií dokazuje podiel a význam obuvi pri vzniku a liečbe diabetickej nohy. Štúdia Seattle VA [Diabetes, 2016] zistila, že v 84 % amputáciu dolnej končatiny u diabetikov predchádzajú vredy. Polovica z týchto defketov bola zapríčinená nevhodnou obuvou. Tento výsledok potvrdilo viacero klinických štúdií. Britská prospektívna štúdia sledovala diabetických pacientov s hojacimi sa vredmi na nohách počas dvoch rokov a zistila, že reulcerácia vznikla až u 72% pacientov, ktorí nenosili predpísanú zdravotnú obuv v porovaní s 26% pacientov, ktorí chodili v obuvi "predpísanej" lekárom. Všeobecne je ale známy fakt, že aby diabetická obuv dosiahla želaný efekt u pacienta, musí ju nosiť minimálne 60% meraného času aktivity.

Citát na náhrobnom kameni: "Zabili ma moje topánky"

Z osobnej skúsenosti lekárov pri ošetrovaní pacientov sa dá konštatovať, že akákoľvek malá rana na neuropatickej nohe diabetika je vysoko riziková a za krátky čas, rádovo pár hodín až dní môže dôjsť aj pri poskytnutí najlepšej zdravotnej starostlivosti k infekcii, ktorá sa nedá zvládnuť a vyžaduje amputáciu. Dokumentuje to aj citát na náhrobnom kameni: "Zabili ma moje topánky". Príkladom takéhoto pacienta z praxe bol 60 ročný záhradník, ktorý dlhodobo nosil kožené topánky na práce v záhrade. Po tom čo topánky zmokli a vyschli, stratili svoje pôvodné vlastnosti, koža stvrdla a po jednodňovom používaní vytvorila defekt na nohe. Pacient vzhľadom na porušenú citlivosť pri dokumentovanej neuropatii bolesť nepociťoval. Počas víkendu bola realizovaná liečba v domácich podmienkach neúspešná a zápalový proces sa rozbehol. Hospitalizácia a poskytnutá liečba v nasledujúcom týždni už nedokázala zachrániť pacienta pred amputáciou dolnej končatiny.

Športové DW topánky, ktoré vyhovujú požiadavkám terapeutickej obuvi pre diabetikov

Diabetická obuv značky dw je široko použiteľná v kategórii pacientov na prevenciu vzniku komplikácií jednak u pacientov s prítomnou diabetickou neuropatiou, ale aj pri prevencii komplikácií u pacientov, ktorí majú diabetes zatiaľ bez rozvinutých komplikácií.

Športový typ topánky dokáže redukovať plantárny tlak výraznejšie ako konvenčné topánky a dokáže aj znižovať vznik otlakov.

diawin ortopedická obuv

Diawin | Zdroj: súkr.archív

1. Dizajn topánok

Moderný športový dizajn DW topánok – dw Active

Bežne používaná diabetická obuv má dizajn typický pre zdravotnú obuv. Veľmi dôležitým je aj posúdenie diabetickej obuvi samotným pacientom. Pacienti s diabetom majú často predpisované topánky špecialistami, ktoré potom nenosia, a tým nespolupracujú na liečbe. Ako častý dôvod udávajú že sú nevzhľadné a na nohách sa už na prvý pohľad výrazne odlišujú od bežných súčasných topánok. Estetika obuvi je nemenej dôležitá ako funkčnosť, a preto dizaj dw topánok je aktuálny, moderný, športový akceptovateľný všetkými vekovými kategóriami.

2. Rozmery topánok

3 dostupné šírky dw topánok (Medium, Wide, Extra wide) v každej veľkosti (36 – 46)

Topánky okrem zodpovedajúcej dĺžky by mala mať aj náležitú šírku. Na základe klinických štúdií a požiadaviek z praxe by mali mať zdravotné topánky 3 šírky pre každú veľkosť. Práve úzke topánky vedú k vzniku deformít a poškodeniu nôh. Konfekčné dostupné topánky práve často nevyhovujú kvôli nedostatočnej šírke. Práve u diabetikov dochádza následkom postihnutia spojivového tkaniva, cievneho zásobenia a inervácie, k zmene štruktúry priehlavku a klenby chodidla, k vzniku deformít prstov a palca nohy. Týmito zmenami sa vekom mení šírka nohy. Navyše aj pacienti s vyššou telesnou hmotnosťou, čo sú často práve diabetici, potrebujú širšiu podrážku, ktorá im dáva väčšiu stabilitu. Pre väčšiu šírku topánky je potrebné okrem šírky vrchu topánky pridať aj širšiu podrážku, čo zvyšuje plantárnu plochu, a tým redukuje maximálne tlaky. Preto šírka topánky je jej kĺúčovou vlastnosťou správne dizajnovaných topánok.

diawin - diabeticka obuv

3 typy diabetickej obuvi v závislosti od šírky chodidla / diawin Deutschland | Zdroj: súkr.archív

3. Použitý materiál na výrobu topánok

priedušné, pružné a zároveň odolné dw topánky

Vrchný materiál dw topánok je z látky PU-MESH ktorá sa používa na výrobu športových topánok. Je priedušná a pružná, pri používaní nestráca svoj tvar, je prispôsobivá a dostatočne silná k tomu aby poskytovala:

  1. silnú podporu,
  2. udržala si tvar a prispôsobila sa deformitám nohy,
  3. priedušnosť - Riešenie potenia a perspirácie je u diabetických pacientov veľmi dôležitou zložkou na zabezpečenie zdravého prostredia pre rizikovú nohu.

4. Tvar topánok a uzatvárateľnosť

oblúkovitejší predok topánoky s extra hĺbkou pre prsty a vyberateľné vložky

Tvar topánky zabezpečuje priestor a chráni nohu aj prsty. Pre diabetických pacientov tvar dw topánok zabezpečuje :

  • Extra hĺbku, ktorá poskytuje priestor pre hrubšie prsty
  • Oblúkovitý tvar prednej časti topánky, ktorý spolu s extra hĺbkou šetrí nohu a vytvára priestor aj v prípade ak sú deformovaná, napr. kladivkovité (hammer toes), vbočené a podobne.
  • Vyberateľnú podrážku, ktorú je kedykoľvek možné nahradiť vlastnou ortopedickou, alebo diabetickou vložkou, ktorá im pomáha denne vizuálne kontrolovať drobné povrchové rany, aby predišli riziku infekcií.
  • Uzatváranie topánky šnúrkou, pretože pre väčšinu pacientov tento systém umožňuje prispôsobovanie a kontrolu nohy

5. Vnútorné prostredie

Smooth inside

Celé vnútro topanky je hladké bez dráždivých švov a spojov, ktoré by mohli zvyšovať riziko vzniku drobných povrchových rán na nohe.

6. Podrážka DW topánok

Podrážka absorbujúca šok (cushioned effect)

Podrážka je hrubšia a má vlastnosti absorbcie šoku pri chôdzi (tzv. cushioned effect). Spolu so správnou šírkou pomáha znižovať tlak na nohu až o 30%. Spodná časť podrážky je pokrytá gumou a zabezpečuje protišmykľavosť.

7. Váha topánky

Super light

Vhodnou kombináciou použitých materiálov pre vrchnú časť topánky ako aj podrážku sa podarilo docieliť, že topánka v každej veľkosti aj šírke má veľmi ľahkú váhu. Športový charakter dw topánok spolu s ľahkou váhou umožňujú pacientom veľmi komfortnú chôdzu, dlhšie prechádzky na čerstvom vzduchu, primerané športové aktivity a tým podporujú aktívnejší život pacientov a ľahšie začlenenie sa do rodinného a spoločenského života.


Všetky podrobnosti o dw topánkach nájdete na www.diawin.eu.

Zakúpiť si ich môžete už aj na e-shope lekárne Dr. Max - https://www.drmax.sk/dw-active/

diawin