Ťažkosti s nohami neobchádzajú ani športovcov

Aj keď je pohyb jedným z preventívnych spôsobov predchádzania cievnych ochorení (ochorení tepien a žíl), vyskytujú sa aj u športovcov. Cievne ochorenia patria medzi civilizačné ochorenia súčasnosti, pričom postihujú asi 40 – 60 % žien a 15 – 30 % mužov.
problemy s krcovymi zilami sportovec

Zdroj: Pixabay.com

Prejavovať sa začínajú zväčša po námahe a to únavou, pocitom ťažkých nôh, pocitom napätia, nepokojných nôh, pridružiť sa môže opuch alebo nočné kŕče v nohách. Ak niekto beháva pravidelne, dokáže rozlíšiť, či únava v nohách je zo športového výkonu, ale v bežnom živote je bez ťažkostí. Neskôr sa totiž stávajú takmer denným problémom, pričom nemusia byť na nohách ani viditeľné kŕčové žily. Pokiaľ však spozorujete vznik kŕčových žíl vo forme tzv. metličiek alebo popraskaných cievok, mali by ste navštíviť lekára.

„Základnou funkciou žilového systému je zabezpečiť návrat krvi z periférie k srdcu. Na to v organizme existujú viaceré mechanizmy, z ktorých najdôležitejšia a najaktívnejšia je svalová pumpa lýtkových svalov a teda striedanie kontrakcie a relaxácie svalových skupín. Pri statickej záťaži je tento mechanizmus výrazne oslabený. Dlhodobé a opakované vystavenie statickej záťaži (samozrejme aj pod vplyvom ďalších vonkajších faktorov) potom dáva priestor rôznym patologickým procesom na stene žíl a následne rozvoju klinických zmien označovaných ako chronické žilové ochorenie,“ vysvetľuje lekárka angiologickej ambulancie NsP Nové Mesto nad Váhom MUDr. Katarína Bernovská.

Čo nohám pomáha?

Existujú cviky, ktoré posilňujú svalovú pumpu lýtkových svalov. Podľa slov pani doktorky Bernovskej sú to napríklad imitovanie šliapania ako na bicykli v ľahu, strihanie s natiahnutými nohami nad zemou, krúženie v členkoch, napínanie a naťahovanie chodidiel a prstov k sebe a od seba, chodenie na pätách, chodenie na špičkách, prenášanie hmotnosti zo špičky na pätu a naspäť. Ideálny účinok má plávanie v studenej vode, ale aj chôdza či šliapanie vo vode. Ako však sama uviedla, aplikácia tepla, najmä u pacientov s už diagnostikovaným chronickým žilovým ochorením, je nevhodná.

Výživové doplnky taktiež prinášajú úľavu od spomínaných symptómov, obmedzujú opúchanie a kŕče v nohách.

„Nemožno však od nich očakávať vymiznutie kŕčových žíl. Venofarmaká môžu byť prírodného pôvodu (flavonoidy, saponíny…), alebo syntetické látky. Najčastejšie Slováci užívajú flavonoidy diosmín s hesperidínom s komplexným mechanizmom účinku, ktorých mikronizovaná forma umožňuje rýchlejší nástup účinku vďaka vyššej biologickej dostupnosti. Proti zápalu a opuchu sa v praxi často odporúča aj prírodný výťažok z Pagaštanu konského – escín,“ dodáva pani doktorka.

Kompresné ponožky alebo podkolienky – áno či nie?

Kompresné podkolienky nahrádzajú nedostatočnosť svalovej pumpy lýtkových svalov, obmedzujú preplnenie žilového povrchového systému, zrýchľujú prietok krvi v končatine a tým aj transport odpadových materiálov, ktorých hromadenie prispieva k rozvoju žilového ochorenia.

bezci a problemy s nohami

Zdroj: Pixabay.com

Dôležitý je však správny výber danej kompresnej pančuchy, pre športovcov sú ideálne ponožky alebo podkolienky I. alebo II. kompresnej triedy. Prvá sa využíva najmä pri regenerácii, druhá k zlepšeniu kvality športového výkonu. Správna kompresná podkolienka musí mať silu kompresie najväčšiu tesne nad členkom a smerom pod koleno sa postupne znižuje.

„U športovcov napomáha kompresia k rýchlejšiemu odplavovaniu kyseliny mliečnej, čím sa skracuje proces regenerácie. Stiahnutý a spevnený sval lepšie zvláda otrasy vznikajúce počas športového výkonu a tým je sval menej náchylný na vznik mikrotraum. Pri dlhej ceste autom môže byť pocit stuhnutých a ťažkých nôh, čo pred športovým výkonom nie je ideálne. Ľahká kompresia v tomto prípade pomáha udržať sval aktivovaný a prekrvený,“ dodáva angiologička MUDr. Bernovská.

Kedy beh obmedziť?

Utlmenie športovej aktivity je žiaduce, keď samotné klinické ťažkosti nútia k obmedzeniu pohybovej aktivity.

„Takáto situácia zvyčajne nastane v prípade náhlej (akútnej) obštrukcie žilového riečiska krvnou zrazeninou (trombom). Je to stav, ktorý je spojený s bolesťou stupňujúcou sa pri pohybe najmä pri postihnutí hlbokých žíl, opuchom, zvýraznením žilovej kresby. Záleží potom na rozsahu postihnutia. Pri výraznom rozsahu sa načas odporúča pokoj na lôžku s eleváciou končatiny, pri malom rozsahu postihnutia je pohyb naopak žiadúci, ale v obmedzenej forme (skôr v podobe chôdze). V prípade komplikácie spojenej upchatím pľúcnej cievy krvnou zrazeninou, ide už o život ohrozujúci stav a vtedy je potrebný pokoj na viac dní a je zvyčajne spojený s hospitalizáciou,“ uzatvára pani doktorka poznatkami zo svojej lekárskej praxe.

Keď nohy volajú o pomoc

Pridajte sa k Slovákom, ktorí dbajú na dostatočnú a cielenú výživu svojich nôh. Ich kondícia sa totiž môže zhoršovať nielen s pribúdajúcim vekom, ale aj vplyvom dlhého státia, sedenia alebo častého či dlhodobého cestovania.

Najčastejšie predávané výživové doplnky s obsahom účinných látok diosmín a hesperidín sú prípravky MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple, pričom Mobivenal micro je navyše obohatený o 30 mg escínu v jednej tablete (prírodný výťažok z Pagaštanu konského). Flavonoidy diosmín a hesperidín majú antioxidačný účinok, takže pôsobia protizápalovo. Escín má schopnosť redukovať zápal a opuch.

mobivenal

Bauch | Zdroj: súkr.archív

Výživový doplnok MOBIVENAL micro a MOBIVENAL micro Simple je slovenskými užívateľmi rokmi overená kombinácia mikronizovaného (lepšie rozpustného a vstrebateľného) diosmínu a hesperidínu, ktorý je navyše aj cenovo dostupný. Viac informácií o výživových doplnkoch Mobivenal nájdete na stránke www.mobivenal.sk, tipy a rady na stránke www.mojenohy.sk alebo na Facebook stránke Mobivenal.