Toto sú najčastejšie otázky o žilách a cievach - odpovedá angiologička

Ťažkosti s nohami nie sú pre nikoho príjemné. Môžu sa objaviť nečakane, v rôznom veku, jednorazovo alebo opakovane. Vplýva na to mnoho faktorov a jestvuje niekoľko možností, ako dolným končatinám uľaviť, no nie každý ich vie alebo pozná. Na najčastejšie otázky o žilách a cievach odpovedá angiologička z Nového Mesta nad Váhom, MUDr. Katarína Bernovská.
MUDr. Katarína Bernovská

MUDr. Katarína Bernovská | Zdroj: súkr.archív

Kto najviac trpí ochoreniami ciev a žíl a prečo?

Cievne ochorenia (ochorenia tepien a žíl) patria medzi civilizačné ochorenia. To znamená, že sú významne rozšírené v ľudskej populácii a v mnohých prípadoch sú častou príčinou úmrtí. Za najčastejšie príčiny vzniku ochorenia ciev a žíl sa považujú stres, vplyv životného prostredia, nadmerný príjem kalórií, zlá životospráva a podobne. Žilové ochorenia postihujú asi 40-60 % žien a 15-30 % mužov.

Ako sa prejavujú problémy so žilami či cievami?

Po námahe cítite únavu, pocit ťažkých nôh, napätia, nepokojných nôh a podobne. Pridružiť sa môže aj opuch alebo nočné kŕče v nohách.

Čo robiť, aby sme svojim žilám a cievam neškodili?

Rizikové faktory poznáme vrodené, tie veľmi ovplyvniť nevieme (napr. defekty štruktúr žilového riečiska, vek, pohlavie a pod.) a získané, ktoré ovplyvňovať môžeme (obezita, gravidita u žien, práca v stoji, nosenie sťahujúceho šatstva, sedavý spôsob života, nedostatok vlákniny v potrave spojený so sťaženým vyprázdňovaním, nosenie nevyhovujúcej obuvi atď.). Jednotlivé faktory zväčša závisia jeden od druhého a vzájomne sa znásobujú.

Hrá v ochorení ciev a žíl nejakú úlohu dedičnosť?

Pri vzniku žilových ochorení sa môže uplatňovať tzv. vrodená predispozícia. Táto predispozícia však samotná nespôsobí vznik žilového ochorenia. Vplyvom nevhodných vonkajších faktorov (obezita, dlhodobá statická záťaž...) môže ochorenie žíl vzniknúť už pri minimálnej dedičnej predispozícii.

Kedy by sme mali navštíviť lekára?

Ak sa objavia príznaky, ktoré sa časom stupňujú (opuch, väčšie bolesti, vznik kŕčových žíl vo forme tzv. metličiek alebo popraskaných cievok) a ak je prítomné niektoré z rizikových faktorov (obezita, ochorenie žíl v rodine a pod..), je ten správny čas na návštevu angiologickej ambulancie.

Čím sa angiológia presne zaoberá?

Angiológia je pomerne mladé medicínske odvetvie na Slovensku a zaoberá sa diagnostikou a liečbou ochorení tepien a žíl. V hľadáčiku má nielen „škaredé“ kŕčové žily, ale aj ochorenia žíl a tepien na krku, horných končatinách, v bruchu a panve.

Môžu pomôcť výživové doplnky? Ktoré látky konkrétne?

Výživové doplnky Mobivenal prinášajú úľavu od spomínaných symptómov, obmedzujú opúchanie a kŕče v nohách. Sú vhodné pre všetkých, nech majú ochorenie žíl a tepien v akomkoľvek štádiu. Najúčinnejšia je v Mobivenale obsiahnutá overená kombinácia flavonoidov diosmín a hesperidín, ktorých mikronizovaná forma umožňuje rýchlejší nástup účinku vďaka vyššej biologickej dostupnosti. Proti zápalu a opuchu sa odporúča aj prírodný výťažok z Pagaštanu konského - escín. Pre najlepšie účinky ich odporúčame užívať dlhodobo.

mobivenal

Bauch | Zdroj: súkr.archív

Existujú cviky/aktivity, ktoré môžeme robiť pre lepšie zdravie svojich žíl?

Posilňovaním svalovej pumpy lýtkových svalov urobíte pre svoje cievy a žily naozaj veľa. Vyskúšajte napríklad imitovanie šliapania na bicykli v ľahu, krúženie v členkoch, napínanie a naťahovanie chodidiel a prstov k sebe a od seba, chodenie na pätách a špičkách a podobne. Ideálny účinok má aj plávanie v studenej vode.

Existujú po liečbe kŕčových žíl nejaké reštrikčné opatrenia týkajúce sa pohybu?

Keďže základnou fyziologickou úlohou žíl dolných končatín je zabezpečiť návrat krvi z periférie k srdcu, aktívna svalová pumpa je jednou z najdôležitejších hemodynamických mechanizmov. Preto je pohyb žiaduci, aj keď pacient prekonal akútne žilové ochorenie, alebo má chronické žilové ochorenie. Je potom na cievnom lekárovi, aby pacientovi odporučil vhodnú pohybovú aktivitu.

MUDr. Katarína Bernovská

MUDr. Katarína Bernovská | Zdroj: súkr.archív

Čo nastáva v prípade akútnej bolesti? Čo treba vtedy robiť?

V prípade náhlej (akútnej) obštrukcie žilového riečiska krvnou zrazeninou (trombom) je tento stav spojený s bolesťou stupňujúcou sa pri pohybe najmä pri postihnutí hlbokých žíl. Pozorovať tiež môžeme opuch a zvýraznenie žilovej kresby. Samotné klinické ťažkosti vás nútia k obmedzeniu pohybovej aktivity. Záleží potom na rozsahu postihnutia, keď sa načas odporúča pokoj na lôžku s eleváciou končatiny (noha vo vyvýšenej polohe), alebo pri malom rozsahu postihnutia je pohyb naopak žiaduci, ale v obmedzenej forme (skôr v podobe chôdze či špeciálnych cvičení). V prípade komplikácie spojenej upchatím pľúcnej cievy krvnou zrazeninou, ide už o život ohrozujúci stav a vtedy je potrebný pokojový režim na viac dní a je zvyčajne spojený už s hospitalizáciou.


Výživa nôh skúšaných dlhým státím, sedením či cestovaním je pre nás témou č. 1. Užitočných informácií z tejto oblasti nie je nikdy dosť, a preto, ak chcete vedieť viac, navštívte stránku www.mobivenal.sk, www.mojenohy.sk alebo sledujte Facebook stránku Mobivenal.