Vďačíme im za prežitie. Prečo treba pomáhať včelám?

Hoci je včela drobný a občas nenápadný hmyz, v kolobehu prírody má nezastupiteľnú úlohu. Patrí medzi najvýznamnejšie a najhodnotnejšie živočíšne druhy, ktorých práca priamo úmerne ovplyvňuje život ľudstva. Včely sa svojou prácou podieľajú na potrave pre človeka a opeľujú až 250 000 kvitnúcich rastlinných druhov.
vcely

Zdroj: Pixabay.com

Rastliny sa síce môžu opeľovať aj vetrom či iným hmyzom, včely sú však oveľa efektívnejšie. Bez nich by v Európe behom krátkej doby vyhynulo pravdepodobne až 20 tisíc rastlinných druhov. Došlo by k poklesu biodiverzity a k narušeniu ekosystému aj potravového reťazca. Veľa druhov ovocia a zeleniny je závislých na opeľovaní včelami a výnosy jabĺk, čučoriedok, čerešní či uhoriek by mohli klesnúť až o 90%. Rovnako závislý od práce včiel je aj život divokých vtákov a zvierat, ktoré sa živia semenami a plodmi rastlín.

Navyše, blahodárne účinky pre zdravie a život človeka majú tiež včelie produkty. Med, vosk, materská kašička či propolis sa uplatňujú v liečiteľstve, farmácií aj v kozmetike. Najmä význam medu bol známy už v ďalekej histórii. Legendy hovoria, že Rimania jedli med pred každým bojom a Vikingovia si ho vozili na cesty, aby sa mohli priebežne posilňovať.

Usilovná práca včiel je jednoducho pre život a fungovanie ľudí ťažko nahraditeľná. A hoci téma včiel a ich existencie bola horúca najmä v lete, pamätajte, že pomôcť sa dá vždy. Aj počas zimných mesiacov môžete podniknúť prvé kroky, napríklad pripraviť si doma hotel pre hmyz, podporovať lokálnych včelárov či dopriať si slovenský sajder, z ktorého výťažok pôjde na pomoc práve včelám.

Ako chrániť včely

Lišiak zo sadu | Zdroj: súkr.archív