Trápi vás chronická únava? Infúzna terapia vitamínom c prináša výborné výsledky v liečbe vyčerpaného organizmu

Niekoľkoročné skúsenosti z oblasti podávania infúzneho vitamínu C má Sukromné zdravotnícke centrum Hippokrates, ktoré túto terapiu ponúka od roku 2008. Neurológ a medicínsky riaditeľ SZC Hippokrates s dlhoročnou praxou MUDr. Karol Točík PhD., nám priblížil ako táto terapia prebieha, a aké výsledky prináša v liečbe duševného a fyzického vyčerpania organizmu, chronického únavového syndrómu a depresií.

Ako sa prejavuje chronický únavový stav? Predpokladáme, že nejde o bežnú únavu z každodenných povinností...

Bežná únava z každodenných povinností prejde po dostatočnom oddychu a človek je znovu v dobrej kondícii. Pri chronickom únavovom syndróme, ako sa odborne nazýva, sa únava môže objaviť aj bez zjavnej príčiny alebo po zjavnej príčine (duševné či fyzické vyčerpanie a ochorenie), ale pretrváva dlho.

Pokiaľ únava trvá šesť mesiacov a viac, tak už máme podozrenie na vznik chronického únavového syndrómu.

Organizmus sa nevie vrátiť k normálnemu fungovaniu, je stále unavený, aj keď dostatočne oddychuje, únava je extrémna. Je prítomný výrazný pocit telesnej choroby, človek môže, ale nemusí mať aj rôzne neuropsychické poruchy, mierne zvýšenú teplotu, bolesti hrdla, zväčšené lymfatické uzliny, bolesti svalov a poruchy spánku . Čudné pri všetkých týchto príznakoch je to, že výsledky všetkých vyšetrení sú v norme – žiadne ochorenie sa nenájde. Preto je to jedno z najzáhadnejších ochorení, ktorého príčinu nepoznáme.

Čo môže chronickú únavu vyvolať ?

Medzi najpravdepodobnejšie mechanizmy vzniku patrí vírusová infekcia, imunitná porucha a stres. U žien je diagnostikovaný chronický únavový syndróm dva až štyrikrát častejšie ako u mužov. Trpia ním najmä vysokoškolsky vzdelané ženy majúce dve zamestnania (rodinu a svoju profesiu).

Ochorenie sa môže prejaviť u ľudí každého veku, najmä u ľudí pracovitých so zmyslom pre povinnosť a zodpovednosť, orientovaných na podávaný výkon, ktorí nevedia odpočívať. Únavový syndróm mávajú aj ľudia s neuskutočnenými ambíciami, ktorí ťažko prekonávajú prekážky, trpia na inhalačné, potravinové a liekové alergie.

Ak spozorujeme príznaky takejto únavy, na akého lekára sa môžeme obrátiť?

Chorí s chronickým únavovým syndrómom musia byť komplexne vyšetrení praktickým lekárom, ktorý koordinuje ďalšie vyšetrenia a kontroluje aj liečbu, ktorá by mala byť zameraná na zmiernenie príznakov ochorenia. Pri diagnostikovaní a liečbe je potrebná spolupráca viacerých odborníkov (internistu, neurológa, imunológa, psychiatra, psychológa, endokrinológa, gastroenterológa, biochemika, hematológa, otorinolaryngológa, gynekológa). Až vtedy, ak žiadny z týchto odborníkov nenájde ochorenie, ktoré by stav chronickej únavy vysvetľoval, má praktický lekár oprávnenie postaviť diagnózu chronického únavového syndrómu.

Má výživa a príjem vitamínov vplyv na našu duševnú kondíciu?

Bruchu sa zvykne hovoriť aj druhý mozog alebo: si tým, čo ješ. Inými slovami – výživa má rozhodujúci vplyv na našu náladu a duševné zdravie. Akýkoľvek nedostatok potrebných výživných látok sa prejaví poruchou normálneho fungovania nervovej sústavy, ktoré priamo duševnú kondíciu podmieňuje. Ale aj obyčajná porucha trávenia zhoršuje duševnú kondíciu rovnakým mechanizmom.

Súčasní ľudia však majú ešte jeden problém navyše. Je to zlý životný štýl, v mnohom nenormálny, akým naši predkovia nežili.

Na jednej strane absolútny dostatok až prebytok zdrojov potrebných na výživu, ktorých kvalita je ale pochybná, na druhej strane prítomnosť trvalého existenčného stresu.

Mnohých vecí sa bojíme, sme trvalo nespokojní, máme nefunkčné medziľudské vzťahy, sme citovo podvýživení a nepriznávame si to. Zlá strava a permanentý stres vyrábajú v našom tele množstvo voľných radikálov, nebezpečných látok, ktorých sa nevieme zbaviť. Pri ich nadbytku začíname byť unavení, depresívni, zhorší sa nám pamäť, spánok a koncentrácia, ozvú sa rôzne telesné choroby. Geniálnym zametačom – odstraňovačom voľných radikálov sú niektoré vitamíny, medzi nimi na prvom mieste vitamín C. Jeho príjem je pre udržanie zdravia podstatný. Dokáže rýchlo a efektívne voľné radikály z tela odstrániť. C-čko je bežne dostupné v lekárňach vo forme šumivých tabliet, tabletiek či sirupov.

Akým spôsobom teda optimálne zabezpečiť dostatočný prísun zúžitkovateľných zdravých zložiek potravy a spomínaného vitamínu C?

Predovšetkým by sme mali jesť vitálnu stravu. To znamená stravu, ktorá nie je chemicky konzervovaná, potraviny by mali byť čo najčistejšie, zo známeho zdroja a čerstvé. Mali by sme sa snažiť o dostatočný denný príjem vitamínu C.

Odporúčaná dávka vitamínu C pre zdravého človeka, ktorý žije v kľude, je 100 mg denne. Potrebujeme ho však podstatne viac, ak je organizmus v strese, alebo má nejaké ochorenie. Problém je v tom, že vitamín C sa vstrebe do krvi v tenkom čreve len v dávke do 200 mg, vtedy sa vstrebe na 100%. Pri podaní vyšších dávok vstrebávanie klesá, pri užití 1000 mg klasického vitamínu C sa až 80 % vylúči stolicou bez toho, aby sa v tele využil. Vstrebávanie vitamínu C z tenkého čreva znižuje aj zlý stav črevnej sliznice (alergia, zápal), vyšší vek, niektoré lieky a minerály (železo, meď, zinok), či hormonálna antikoncepcia.

Dosiahnutie vyšších hladín vitamínu C je preto možné len tak, že pri jeho podaní obídeme črevo a využijeme priame vnútrožilové podanie vitamínu C v infúziách. Jedna infúzia obsahuje 7,5 gramu vitamínu C, ktorý telo môže zúžitkovať. Dávkovanie a dĺžka liečby infúznym, tzv. vysokodávkovým vitamínom C je individuálna, vždy podľa konkrétneho zdravotného stavu pacienta.

infúzna  liečba vitamínom C

Autor foto: Sasha Točík Berkyová | Zdroj: súkr.archív

Ako infúzna terapia vysokodávkovým vitamínom C prebieha, má nejaké vedľajšie účinky?

Liečbu vysokávkovým vitamínom C musí naordinovať lekár. Liečba sa ordinuje vtedy, ak človek trpí zdravotnými tažkosťami, ktoré môžu vysoké dávky vitamínu C odstrániť alebo zlepšiť, ak je v permanentnom strese, alebo z preventívnych dôvodov.

Túto liečbu nesmú dostať ľudia, ktorí trpia ochorením krvi spojeným so zvýšenými hladinami železa a ľudia, ktorí, majú alebo mali v minulosti obličkové kamene. Liečba nemá žiadne vedľajšie účinky, infúzia trvá pol hodinu až hodinu a cítite sa počas nej konfortne.

Je dokázané, že zabezpečenie dostatočne vysokej hladiny vitamínu C v krvi vedie k obnove zdravého fungovania tela.

Všeobecne sa málo vie, že vitamín C zlepšuje aj činnosť neurotransmiterov (látky, ktoré v mozgu prenášajú nervové vzruchy), čím priamo zvyšuje výkonnosť mozgu. Vysoké dávky vitamínu C tiež znižujú neprimerane vysokú hladinu histamínu v krvi, a tým pomáhajú pri histamínovej intolerancii. Veľmi dobré výsledky pozorujeme pri syndróme vyhorenia, únave, depresívnych stavoch. Pomáhajú pri liečbe reumatických ochorení, infekciách, poruchách imunity a onkologických ochoreniach, kedy sa liečba podáva len po súhlase ošetrujúceho onkológa.

Existujú nejaké preventívne opatrenia, aby sme sa vyčerpaniu, únave a duševnému diskomfortu vyhli?

Pokiaľ máme typ zamestnania, ktoré nás stresuje a preťažuje, ale sme v situácii, že toto zamestnanie nemôžeme opustiť, sú v rámci prevencie veľmi výhodné infúzie s vysokodávkovým vitamínom C, ktoré by nás moholiudržať v dobrej kondícii bez poruchy zdravia. To isté platí o všetkých ostatných stresujúcich životných situáciách, ktoré z nejakého dôvodu musíme ešte vydržať a nemôžeme ukončiť.

Ale pokiaľ sa len dá, mali by sme sa o seba starať, dodržiavať princípy psychohygieny, dostatočnej telesnej aktivity, zdravo jesť, pestovať pozitívne láskavé a prajné medziľudské vzťahy. Tešiť sa zo života. Aby život nežil nás, ale my sme žili svoj život. A prosím – hlavne to treba učiť svoje deti.


Neprehliadnite:

S histamínovou intoleranciou nám môže pomôcť dieta a vitamín C - infúzna terapia

Infúzne podaný vitamín C pomáha imunite správne fungovať a brániť sa proti opakovaným infekciám