Týmto 8 potravinám sa v zime vyhnite

Možno ovládame, ktoré potraviny je prospešné konzumovať v zime, pretože nám poskytujú ochranu pred chorobami a pomáhajú telu vyrovnať sa s chladným počasím. Dnešný trh nám však ponúka potraviny v podobe ovocia a zeleniny, ktoré sú síce čerstvé a vyzerajú dobre, no práve v zime by sme sa im mali oblúkom vyhnúť. Viete, ktoré to sú?

„V dnešnej dobe nie je problémom kúpiť si čerstvé ovocie či zeleninu po celý rok, to však neznamená, že zdravo uvažujúci človek by práve po nich mal siahnuť, pretože už len fakt, že tieto potraviny precestujú doslova polovicu zemegule, nie je dobré nielen pre chuťové poháriky (ktoré budú sklamané a oklamané) ale najmä pre zdravie“, radí výživová špecialistka Svet zdravia Veronika Hanáková. Týchto osem potravín sa oplatí nahradiť adekvátnou alternatívou.

Šalát

Máme na mysli nakrájaný, predpraný a zabalený tak, že vďaka procesu, ktorým prešiel, predstavuje jeho nezvyčajne dlhá skladovateľnosť. A práve pre tento dôvod – vďaka dlhej spotrebe – môže byť práve tento druh zeleniny ochudobnený o vitamín C až o 50 %.

Namiesto šalátu si vyberte čerstvý kel. Kel je totiž zimnou zeleninou, ktorá je zdrojom výživných látok a energie. Taktiež obsahuje vápnik, ktorý je potrebný pre zuby a kosti, ale je aj bohatý na vitamín K, A, železo a draslík. Okrem toho, že táto zelenina pomáha znižovať krvný tlak, vyskúšajte ním nahradiť šalát. Kel namiesto klasického šalátu bude chutnejší a mäkší a sladší, keď kelové listy nakrájate a pokvapkáte citrónovou šťavou a dochutíte himalájskou soľou.

Špargľa

Hoci je takmer k dispozícii celoročne, radšej po nej siahnite na jar, kedy je špargľa pevná a oveľa chutnejšia. Zimná špargľa je pravdepodobne z Číny alebo Peru a v porovnaní s jarnou špargľou je oveľa drevnatejšia. Špargľu nahraďte ružičkovým kelom.

Ružičkový kel by mal mať v zimnom období významné miesto. Nielenže je pomocníkom proti rakovine, no 1 šálka ružičkového kelu údajne obsiahne celodennú potrebu vitamínu C a K.

Špargľa

Zdroj: Pexels.com

Broskyne

Hoci sú čerstvé broskyne typickým obdobím konca leta, po jeseni prakticky vymiznú. Ak ich však objavíte v obchode, pravdepodobne pochádzajú z Južnej Ameriky.

Broskyne v zime nahraďte klasickými mandarínkami. Chutia rovnako ako broskyne – úžasne a mandarínka – oranžová guľôčka – je nabitá antioxidantami, vitamínmi a vlákninou a to takmer v trojitej dávke ako broskyňa!

Hrášok

Čerstvý hrášok je poslom jari a ak ho objavíte v zime, obsahuje viac škrobu ako čokoľvek iné.

Ale! Mrazený hrášok je ideálnou voľbou, z polovice šálky mrazeného hrášku môžete získať až 10 gramov bielkovín a 6 gramov vlákniny. V tomto prípade je múdre prečítať si etiketu, prípadne siahnuť po BIO hrášku, aby ste sa vyhli modifikovanej variante.

Kukurica

Kto by kukuricu nemal rád? No aj v tomto prípade platí, že čerstvá kukurica bude pravdepodobne pochádzať z Mexika a môže byť viac škrobovitá.

Mrazená kukurica je v zime zdravou alternatívou tej čerstvej. Mrazená kukurica je bohatým zdrojom luteínu a zaexantínu, teda látok, ktoré sú doslova nevyhnutné pre dobrý zrak. A keď sa dokážete vyhnúť soli a vybrať si produkt z ekologického poľnohospodárstva, vaše telo sa vám iba poďakuje.

Jahody

Hoci máte chuť na jahody, ich farba v zime vás môže presvedčiť, aby ste sa ich v tomto období vyhli. Ich bledá farba napovedá o nízkom obsahu fytonutrientov oproti ich neskutočne lákavými farbami v lete ale aj o nízkom obsahu vitamínu C, ktorý sa stráca dlhou prepravou a dlhým skladovaním.

Jahody

Zdroj: Pexels.com

Zdravá zimná alternatíva je ananás. Má rovnako lahodnú chuť, je príjemne sladký a plný živín – vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších nutrientov, ako sú napríklad enzýmy - predovšetkým bromelaín, ktoré dokážu bojovať proti zápalom a chorobám či urýchliť trávenie.

Navyše sa konzumácie ananásu, rovnako ako jahôd, nemusíte obávať, vďaka nízkej kalorickej hodnote (ananás obsahuje len 54 kcal na 100g) nepriberiete. Ananás je dobrým zdrojom mangánu, minerálnej látky, ktorá je dôležitá pri tvorbe spojivového tkaniva a kostí. Mangán hrá tiež dôležitú úlohu v metabolizme tukov a sacharidov a taktiež ovplyvňuje vstrebávanie vápnika a reguluje hladinu cukru v krvi. Okrem toho, mangán je dôležitý a nevyhnutný pre správne fungovanie mozgu a nervovej sústavy. Ananás výborným zdrojom vlákniny a aj vitamínov C, B1, ktorý je potrebný pre pre tvorbu energie a správne fungovanie svalov, mozgu a srdca a vitamínu B6, ktorý má zásadný význam pre zachovanie zdravia červených krviniek a imunitného systému. Vyznačuje sa aj vysokým obsahom minerálov : vápnik, fosfor, meď, mangán, železo, zinok, draslík a horčík.

„Vyzdvihla by som tiež jablko. Jablká sú doslava nabité živinami. V jednom stredne veľkom jablku príjmete 95 kcal, 4g vlákniny, 14% odporúčanej dennej dávky vitamínu C, 6% odporúčanej dennej dávky draslíka, a minimálne 4% odporúčanej dennej dávky mangánu, medi a vitamínov A, E, B1, B2, B6. Navyše sú jablká bohatým zdrojom polyfenolov. Napriek tomu, že v obchodoch údaje o množstve týchto látok v jablkách nenájdete, majú celý rad pozitívnych účinkov na Vaše zdravie - antioxidačná ochrana, prevencia kardiovaskulárnych a neurodegenetarívnych ochorení. Ak chcete priaznivý vplyv jabĺk využiť naplo, konzumujte ich aj so šupkou. Práve šupka obsahuje polovicu z celkového množstva vlákniny a veľké množstvo polyfenolov“, radí výživová špecialistka Svet zdravia Veronika Hanáková.

jablka

Zdroj: Pexels.com

Rajčiny

Zdravá zimná alternatíva: Cvikla (Beta vulgaris rubra) je vďaka svojej farebnosti a vzhľadu nezameniteľnou zeleninou, ktorú najčastejšie používame do polievok, na kyslo alebo pečenú, či ako zaujímavú prílohu s menšou sacharidovou náložou.

Cvikla je bohatým zdrojom cenných fytochemikálií, vrátane vitamínu C, karotenoidov, fenolových kyselín a flavonoidov. Je jednou z mála zelenín, ktorá obsahuje skupinu farbív s vysokou biologickou aktivitou – betalanínov. Medzi ne patria hlavne typické červenofialové farbivá betanín a izobetanín, ktoré majú veľmi významné antioxidatívne účinky.

Čučoriedky

Cena čučoriedok v zime zvyčajne býva poriadne vysoká, no dlhá trasa z fariem do chladničky aj navyše výrazne degraduje vitamín C a taktiež nie sú výnimkou plesnivé bobule.

Zdravá zimná alternatíva: Na ranný jogurt alebo na mlsanie cez deň si do misky nasypte radšej goji, teda kustovnicu čínsku. Na chuť sú plody goji príjemné, sladkokyslé. Nejde o žiadne maškrtenie, ale o nutrične vysoko hodnotné plody, ktoré majú blahodarný vplyv na ľudský organizmus. Obsahujú veľa betakaroténu, vďaka ktorému priaznivo pôsobia na ľudský zrak a pokožku a tiež veľa vitamínu C.

Lokálnou a tiež výbornou voľbou sú brusnice. Na ranný jogurt alebo na mlsanie cez deň si do misky nasypte radšej za hrsť sušených brusníc. Brusnice účinkujú proti chrípke, skleróze, hnačkách, či pri bolestivej menštruácii. Používajú sa ako podporná terapia pri liečbe cukrovky aj reumatizmu. Sú účinným antioxidantom, obsahujú vysoké množstvo vitamínu C, minerálnych látok a stopových prvkov - prispievajú k prevencii ochorení srdca a ciev. Znižujú tiež hladinu "zlého" cholesterolu a obsahujú fytonutrienty, ktoré im dodávajú protizápalové vlastnosti.