Ako zabrániť roseniu okien?

Zarosené sklá signalizujú, že s oknom niečo nie je v poriadku. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide len o estetický problém, ale opak je pravdou. Všade, kde sa dlhodobo koncentruje vlhkosť, totiž hrozí riziko vzniku plesní a zdravotných problémov.
ako zabrániť roseniu okien

Zdroj: súkr.archív

Rosenie okien spôsobuje kombinácia nízkej povrchovej teploty skla a vysokej vlhkosti vzduchu v interiéri. Voda obsiahnutá vo vzduchu sa na chladnom povrchu vyzráža.

Preto k roseniu dochádza hlavne v zimných mesiacoch, keď je rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou najväčší.

Kondenzát spravidla vzniká na vnútornej strane okna pri okrajoch, ale nie zriedka sa vytvára aj vo vnútri okna medzi sklami. Bojovať s rosením okien možno častejším vetraním, ale problém sa tým nevyrieši, len sa zjemnia jeho negatívne dopady.

Najúčinnejším riešením je výmena existujúcich okenných tabúl za moderné sklá s tzv. teplým okrajom,“ tvrdí riaditeľ pre rozvoj obchodu spoločnosti Glassolutions Michal Široký.

V prípade novostavieb by mal zákazník rovno požadovať tento typ okien.

prečo nepoužívať hliník do rámov okien

Zdroj: súkr.archív

Z hľadiska rosenia okien je najrizikovejším prvkom distančný rámik, ktorý oddeľuje sklené tabule a vytvára medzi nimi dutinu pre inertný plyn. V minulosti sa najčastejšie vyrábal z hliníka, ktorý je síce lacný, ale má ysokú tepelnú vodivosť.

Umožňoval tak ľahký prestup tepla medzi vonkajším a vnútorným prostredím. Výrobcovia okenných skiel preto začali nahrádzať hliník kompozitným plastom, ktorý sa vyznačuje nízkou tepelnou vodivosťou.

Materiál je potiahnutý tenkou plynotesnou a parotesnou fóliou, ktorá zamedzuje vnikaniu vlhkosti do priestoru medzi sklenými tabulami. Navyše obsahuje molekulové sitá, ktoré absorbujú vodnú paru a vnútro okna zbavujú prípadnej zvyškovej vlhkosti z výroby.

Povrch distančných rámikov z kompozitného plastu je matný bez rušivej perforácie, takže nespôsobuje ani nepríjemné slnečné odlesky.

V našich sklách používame špičkovú švajčiarsku technológiu Swisspacer, ktorá oproti tradičným dištančným rámikom dosahuje troj až šesťnásobne lepšie výsledky v prestupe tepla,“ zdôrazňuje M. Široký.

porovnanie okenných rámov

Zdroj: súkr.archív

Špičkové izolačné vlastnosti okenných skiel s teplým okrajom potvrdzuje aj štúdia výskumného ústavu ift Rosenheim, podľa ktorej možno dištančnými rámikmi z kompozitného plastu znížiť úniky tepla v neizolovanom rodinnom domeaž o 18%.

Pomáhajú udržiavať vo vnútorných priestoroch teploty na okrajoch okien v zime teplé a v lete chladné, čím zabraňujú zrážaniu vody.

Ide pritom o trvalé riešenie, ktoré eliminuje problém s rosením okien. Z hľadiska energetických úspor je to zároveň najjednoduchší spôsob, ako redukovať náklady na vykurovanie.

Moderné sklá s teplým okrajom je možné osadiť aj do existujúcich profilov, takže nie je potrebná výmena celých okien.