Precíťte svoje telo pomocou cvičenia Body Scan

Cvičenie Body Scan – vnímanie tela - je podľa posledných výskumov mimoriadne silná a liečivá forma zdravotnej meditácie, ktorá prináša veľké fyzické i mentálne uvoľnenie. Nejde o žiadnu spirituálnu ani duchovnú meditáciu, ale o stíšenie seba samého a zjednotenie našej zaneprázdnenej mysle a tela.
cvičenie Body Scan

cvičenie Body Scan | Zdroj: 123rf.com

Cvičenie, respektíve meditácia Body scan, je základným cvičením programu Mindfulness MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) na zníženie stresu pomocou všímavosti, ktorý nájdete aj u nás v Mindfulness MBSR Slovensko.

Koľko pozornosti venujeme svojmu telu a v akých súvislostiach?

Počas svojho života sme sa naučili venovať pozornosť svojmu telu len z vonkajšieho pohľadu. Umývame ho, natierame, obliekame. A často posudzujeme. Malé, veľké, silné, staré, s celulitídou...boľavé, keď niekde v ňom naša myseľ identifikuje bolesť. Naše myšlienky o tele môžu veľmi limitovať škálu pocitov, ktoré môžeme reálne prežívať. Naše telo má svoje pocity aj vo svojom vnútri. A práve na to, aby sme sa s týmito pocitmi spriatelili, nám slúži zdravotná meditácia Body Scan – vnímanie tela.

Ako prebieha Body Scan?

Počas precvičovania Body Scanu – vnímania tela - venujeme svoju pozornosť svojmu telu kúsok po kúsku. Cvičíme v ľahu, prípadne na polohovacom ležadle, v sede, alebo ako nám to práve vyhovuje. Všímame si všetky fyzické pocity, ktoré sú v našom tele v danom momente. Môže to byť bolesť, tlak, mravčenie, tŕpnutie, teplo, alebo aj žiaden pocit. Učíme sa byť pozorovateľom s mysľou začiatočníka a prijímať všetko, čo je tu s nami, bez posudzovania. A ak sú s nami akékoľvek nepríjemné pocity, môžeme sa naučiť, ako ich zjemňovať. Počas našich kurzov MBSR v Mindfulness MBSR Slovensko sa stretávame s tým, že účastníci kurzov MBSR tieto meditácie obľubujú a hodnotia veľmi pozitívne. Počas 8-týždňového kurzu precvičujeme meditáciu Body Scan počas stretnutí pod vedením lektora, ale účastníci kurzu MBSR zároveň denne cvičia aj doma s pomocou nahrávok. A aj keď si v neskorších týždňoch kurzu MBSR môžu vybrať aj iné meditácie, stále sa radi vracajú práve k precvičovaniu Body Scan.

Mindfulness MBSR Slovensko

Mindfulness MBSR Slovensko | Zdroj: súkr.archív