Sú ovocné šťavy skutočne zdravé?

Okolo bio ovocných štiav vniklo veľa mýtov, ktoré spochybňujú ich účinky. Ako sa teda zorientovať a vybrať si to najlepšie pre zdravie?
BIO ovocné šťavy

Zamio | Zdroj: súkr.archív

Odborníci sa zhodujú v tom, že denne by sme mali skonzumovať 5 kúskov ovocia a zeleniny. Niekedy je to však náročná úloha. Šikovným pomocníkom sú v takomto prípade 100% bio šťavy, napr. šťava zo superplodiny arónia. Poľahky totiž doplnia časť potrebných vitamínov a minerálov a navyše zaženú hlad.

Kedy konzumovať šťavy?

Bio šťavy sú skvelým štartom do nového dňa. Ráno dodajú telu potrebnú energiu a zároveň nezaťažujú žalúdok. Ak sú čisto ovocné, ako je bio arónia, prípadne je v nich väčší podiel sladkej ovocnej zložky než tej zeleninovej, pite ich dopoludnia. Zeleninové šťavy a ich mixy s kyslastým ovocím obsahujú menej cukru, preto si ich môžete vychutnať aj popoludní a večer.

Ako často konzumovať šťavy?

Kvalitné šťavy môžete piť pokojne každý deň, dodajú vám energiu a tiež vitamíny a minerály. Pozor si však dajte na vypité množstvo. Na výrobu litra neriedenej ovocnej šťavy sa spotrebujú približne 2 kilogramy ovocia, ktoré obsahujú aj značné množstvo cukru. Ak nie ste na pitie štiav zvyknutí, zozačiatku si ich môžete doma zriediť vodou, hlavne pri pití nalačno. Deťom do 12 rokov by ste šťavy mali zrieďovať v pomere 1:1.Šťavy môžu konzumovať aj diabetici, avšak radšej zeleninové alebo práve tie zo superplodiny arónie.

Ako vyberať šťavy?

Vždy si pozorne prečítajte informácie na obale, výrobcovia majú povinnosť uvádzať presné zloženie svojich produktov. Vyberajte si len šťavy s označením 100% (bio) šťava lisovaná za studena. Tá si vďaka šetrnému procesu výroby pomocou hydraulického lisu zachováva svoje výživové hodnoty.

Do 100% (bio) štiav sa navyše nesmú pridávať žiadne konzervačné látky, farbivá či cukor, na rozdiel od štiav z koncentrátu. Pri jeho výrobe sa čerstvo vytlačená šťava zohrievaním zbavuje vody, čím prichádza aj o značné množstvo vitamínov. Vo fabrike sa potom koncentrát znova riedi vodou a obohacuje látkami na zvýraznenie farby a chuti.

Ako odlíšiť lisovanú šťavu od tej z koncentrátu?

Opäť odporúčame čítať informácie na obale, ale máme pre vás aj malý ťahák. 100% šťavy bývajú balené v sklenených fľašiach a niekedy ich nájdete uložené v chladiacich boxoch (nie je to pravidlom). Šťavy z koncentrátu sa naopak predávajú v tetrapakových škatuliach.

Prečo piť šťavu ZAMIO 100% bio arónia?

Naša firma ZAMIO má dlhoročné skúsenosti s pestovaním plodín a výrobou vysokokvalitných produktov. Pri produkcii štiav využívame techniku lisovania za studena, čím zabezpečujeme zachovávanie všetkých výživových hodnôt. Naša bio arónia je bohatá na antioxidanty, bioflavonoidy, vitamíny C, B a minerálne látky. Na trh ju dodávame ako čistú 100% bio aróniovú šťavu, ako duo arónia – jablko alebo trio arónia – rakytník – jablko. Poďte s nami zistiť, ktorá z nich je vaša obľúbená.

Šťavy Zamio sú:

  • bez pridaného cukru alebo iných sladidiel
  • bez farbív, aróm a konzervačných látok
  • z ekologického poľnohospodárstva
  • BIO certifikácia
  • vyrobená lisovaním za studena
  • šetrne pasterizovaná
  • vhodná aj pre vegetariánov a vegánov
detoxikácia arónia

Zdroj: súkr.archív