7 tipov, ako na zvýšenie testosterónu prirodzene a dlhodobo

Testosterón je asi najznámejší mužský pohlavný hormón, ktorý sa všeobecne na verejnosti spomína predovšetkým v súvislosti so sexuálnym apetítom. Tento hormón však má oveľa rozmanitejšie účinky, či už ide na sexuálne zdravie, alebo na fyzickú výkonnosť a psychickú vitalitu. To je aj dôvod, pre ktorý by ste si ho mali všímať viac.

Čo je testosterón a aký má význam

Testosterón je mužský pohlavný hormón zo skupiny androgénov, ktorého produkcia je primárne sústredená v semenníkoch, konkrétne v špeciálnych Leydigových bunkách. Jeho produkciu ovplyvňujú gonadotropné hormóny, hlavne luteinizačný hormón.

Kým v mladosti má muž testosterónu dostatok, zhruba od 30. roku života začína jeho prirodzená produkcia klesať. Na prelome 50. roku života je už hladina testosterónu taká nízka, že sa začína hovoriť aj o menopauze u mužov, zvanej odborne andropauza. Je tak jasné, že hlavne muži po 30ke a po 40ke by si mali testosterón pravidelne dopĺňať.

Keď už pre nič iné, minimálne kvôli tomu, aké účinky v tele má:

  • ide o najdôležitejší hormón z hľadiska sexuálneho apetítu a libida, čím menej ho muž má, tým menej pociťuje túžbu po sexuálnom styku a to sa prejaví aj v posteli
  • hormón je významný nielen pre sexuálnu silu, ale aj pre tú fyzickú, ovplyvňuje schopnosť budovať svalovú hmotu a podporuje spaľovanie podkožného tuku
  • zabúdať netreba ani na mentálnu odolnosť a psychickú vitalitu, vďaka dostatku testosterónu má muž viac sebavedomia, energie a je odolnejší

Ako na prirodzené zvýšenie testosterónu

Spôsobov, ako si zvýšiť testosterón, je naozaj veľa. Kým niektoré sú prezentované ako veľmi rýchla skratka, hlavne s pomocou rôznych pochybných produktov, iné sú dlhodobejšie, no prirodzené. Ako to už býva, to, čo si vyžaduje viac úsilia, má obvykle lepšie výsledky.

Preto je najlepšie zamerať sa na tieto možnosti zvýšenia testosterónu:

Potraviny: Výberom potravín je možné hladinu hormónu v tele prirodzene ovplyvniť. Vyberajte si potraviny bohaté na zinok, horčík a selén a s obsahom vitamínov C, D, H a B6. Jedzte viac sacharidov a nebojte sa ani zdravých tukov. Naopak, vyhýbajte sa trans-tukom alebo sójovým produktom s obsahom fytoestrogénov.

Nápoje: Nielen to, čo jete, ale aj to, čo pijete, ovplyvňuje hladinu testosterónu. Kofeín pred tréningom alebo cvičením je pozitívny, po ňom však už nie, rozhodne nič však nepokazíte pitím čistej vody, čo pomáha na hospodárenie organizmu s vodou. Mlieko a alkohol sú zas negatívne faktory, hlavne u mužov obľúbené pivo.

Spánok a oddych: Dlhý a kvalitný spánok má veľmi prospešné účinky na hladinu testosterónu v tele. Dôležité je spať aspoň 7 či 8 hodín, naopak, spánok len okolo 5 hodín podľa viacerých výskumov znižuje hodnotu hormónu v tele. Oddychovať treba aj počas dňa, hlavne po športovom výkone, kedy treba nabrať nové sily.

Stres: Nepriateľom testosterónu a samozrejme aj kvalitného sexuálneho života je tiež stres. Tento vonkajší faktor totiž ovplyvňuje vaše vnútro oveľa viac, ako by sa mohlo zdať, nakoľko stimuluje tvorbu kortizolu. Ten potláča hladinu testosterónu, nakoľko sám pre seba uberá látky potrebné pre jeho tvorbu a tým sa koncentrácia znižuje.

Cvičenie: Muži, ktorí športujú výbušne, cvičia v posilňovni silovo s väčšími váhami alebo namiesto dlhého behu dávajú prednosť šprintovaniu, sú na najlepšej ceste k zvýšeniu testosterónu v tele. Naopak, obmedziť treba vytrvalostné športy, pretože aj tie vedú k zvýšeniu kortizolu a k zníženiu testosterónu.

Športové výživové doplnky: Viaceré doplnky výživy alebo suplementy pre športovcov pomáhajú zvýšiť hladinu testosterónu v tele. Najčastejšie ide o produkty obsahujúce látku zvanú kreatín. Ten dokáže zvýšiť hladinu dihydrotestosterónu, čo je androgén dokonca silnejší ako testosterón u muža, až o polovicu.

Špeciálne prípravky pre sexuálne zdravie: Poslednou možnosťou je prirodzené zvýšenie testosterónu pomocou prípravkov určených na podporu sexuálneho zdravia. Tie obsahujú extrakty a výťažky rastlín zvyšujúcich testosterón a podporujúcich jeho tvorbu. Dobrým príkladom takéhoto prípravku je práve značka eJoy®.

eJoy- erekcia na dosah

Zdroj: súkr.archív