Až 60 % ľudí nepozná svoju hladinu cholesterolu

Problém s cholesterolom sa týka čoraz viac ľudí. Svedčí o tom aj údaj z prieskumu, z ktorého vzišlo, že viac ako 36 % opýtaných ľudí s ním má alebo malo problém. Práve zvýšený cholesterol spôsobuje kardiovaskulárne choroby, na ktoré zomrie dvakrát viac ľudí ako na rakovinu.
srdce a cholesterol

Zdroj: Pixabay.com

Prieskum spoločnosti Mylan pod značkou ArmoLIPID bol realizovaný na vzorke 1000 ľudí, z toho 52 % mužov a 48 % žien vo veku 18 až 60 a viac rokov.

Hladina cholesterolu je dôležitým faktorom

Alarmujúce je, že až 60 % z opýtaných nepozná svoju hladinu cholesterolu a 39 % dokonca nevie aké zdravotné komplikácie im môže zlá hladina cholesterolu spôsobiť. Pritom hladina cholesterolu nad 5,0 mmol/l je ukazovateľom, že máte dočinenia s vysokým cholesterolom a ten sa ukladá v stene tepien a upcháva ich. Neriešením tohto problému si môžete privodiť srdcový infarkt a iné kardiovaskulárne ochorenia, na ktoré ako už bolo spomínané celosvetovo umrie dvakrát viac ľudí ako na rakovinu.

“Rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení nebolia a nemajú príznaky, preto ich ľudia ignorujú. A pritom choroby srdca a ciev postihujú až tretinu celkového počtu obyvateľstva,” upozorňuje kardiológ a obezitológ MUDr. Ivan Majerčák.

stetoskop

Zdroj: Pixabay.com

Cholesterol pod kontrolou

Prieskum ukázal, že až 43 % opýtaných preferuje liečbu na prírodnej báze. Uchyľovať sa k liekom nemusí byť teda prvým krokom v boji proti cholesterolu. Niekedy stačí zmena životného štýlu a teda zaradiť do svojho denného programu fyzickú aktivitu, znížiť energetickú hodnotu potravín (tuk a cukor) a zvýšiť príjem ovocia, zeleniny a tvrdej pitnej vody. Samozrejme nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu i soli. Nezabúdať na dostatok spánku a relaxačné aktivity.

S opatreniami viažucimi sa na zmenu životného štýlu sa spája pojem „zdravé funkčné potraviny“, inými slovami nutraceutiká. Je to doplnok výživy obsahujúci bioaktívne zložky izolované z potravín, ktoré sú spracované vo farmaceutickej kvalite. Zároveň ide o doplnok, ktorý zlepšuje zdravotný stav v dávkach presahujúcich dávky získané z bežnej potravy. Práve ArmoLIPID PLUS je spojením až šiestich nutraceutík. Na kontrolu lipidov slúži fermentovaná červená ryža, polikozanol a berberín. O hladinu homocysteínu sa stará kyselina listová. Podstatnou súčasťou ARMOLIPID PLUS sú aj antioxidanty v podobe najúčinnejšieho prírodného antixodantu, ktorým je astaxantín (500-krát účinnejší ako vitamín E), a koenzýmu Q10. Jeho nedostatok spôsobuje mitochondriálnu dysfunkciu (svalová bolesť).