Ako sa vyhnúť vírusovým infekciám a ich komplikáciám a na čo nezabudnúť pri účinnej prevencii

Tento rok je výnimočný, lebo okrem zvyčajnej chrípky ohrozuje ľudí nový coronavírus COVID-19, ktorý spôsobil celosvetovú pandémiu. Ide o respiračné ochorenie, ktoré môže mať ľahší alebo ťažší priebeh. Podobá sa chrípke, preto sa nedá jednoducho rozlíšiť. Je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré majú za úlohu chrániť sa pred vírusovou infekciou mechanicky (rúška, rukavice, umývanie rúk) a tiež udržiavať imunitný systém v dobrej kondícii, aby vedel účinne bojovať s prípadnou infekciou.
ochranné rúško

Zdroj: Pixabay.com

Ako sa chrániť pred infekciou?

Preventívne sa proti chrípke môžeme zaočkovať, a to už od konca septembra. Určitou nevýhodou je fakt, že očkovacia látka (oslabený vírus, alebo jeho časti) sa nemusí zhodovať s aktuálnym vírusom a teda nemusí dostatočne chrániť zaočkovaného jedinca.

Navyše sa vírusy aj počas jedného obdobia dokážu meniť, tzv. zmutovať, a vtedy si telo potrebuje vytvoriť nový typ protilátok.

Pokrok v medicíne prináša nové možnosti

Medicína čoraz viac využíva schopnosť imunitného systému reagovať aj na nízke dávky účinných látok. Využíva to samotné očkovanie, ale aj mnohé iné prírodné látky z rastlín, živočíchov a minerálov.

Ako podporiť prvú - rýchlu obrannú reakciu nášho organizmu

Existujú mnohé prírodné látky, ako je napr. echinacea, luskáč lekársky, šípky z ruže šípovej atď., ktoré dokážu stimulovať imunitný systém – jeho prirodzené nešpecifické obranné systémy. Tieto obranné systémy sa aktivizujú ako prvé pri styku organizmu s cudzorodou látkou, ako sú napr. vírusy, baktérie a tiež infikované bunky. Túto reakciu zabezpečujú v hlavnej miere makrofágy (určitý druh bielych krviniek), ktoré pohlcujú všetko cudzorodé. Pomáhajú im v tom rôzne chemické látky (komplement), ktoré sa začnú vylučovať v mieste infekcie, napádajú patogénne vírusy a baktérie, pričom sa vytvára zápal.

Určité imunitné bunky majú špecifické pôsobenie

imunitný systém a vírusy

Zdroj: inPHARM

Imunitný systém má okrem prvej obrannej reakcie aj špecifické „zbrane“ vo forme špecifických protilátok a špecifických bielych krviniek, ktoré zneškodňujú konkrétne vírusy, baktérie, ale aj rakovinové bunky. Bunky špecifickej imunity majú pamäť, a preto v prípade rovnakej opätovnej nákazy vedia rýchlejšie konať.

V medicíne nízkych dávok je známou látkou používanou na stimuláciu imunity proti vírusom extrakt z pečene a srdca kačky Anas barbariae. Zníženie rizika bakteriálnych komplikácií chrípky s častými prejavmi bolestivého zápalu stredného ucha a pod. môže pomôcť extrakt z baktérie Haemophilus infuenzae.

Symptómy treba vedieť podchytiť včas

Chrípkové stavy, ako aj príznaky pri koronavíruse COVID-19, sú často sprevádzané vysokou horúčkou, bolesťou svalov, dýchacími problémami. V niektorých prípadoch môže vzniknúť aj vírusový zápal pľúc. Dôležité je chorobné príznaky podchytiť včas.

Pri horúčke a hospodárení s energiou vo vnútri buniek môže pomôcť výťažok z rastliny prilbice modrej a pri opuchoch a zápaloch slizníc je vhodný extrakt z ľúľkovca zlomocného. Meď v nízkych koncentráciách sa používa pri náhlych bolestiach svalov a pri horúčke.

„Perorálna vakcinácia“ – pomáha v prevencii i liečbe

Spomínaná kombinácia látok na stimuláciu imunitného systému proti vírusom, baktériám ako aj látky na jednotlivé príznaky ochorení sa nachádzajú v lieku GUNAPREVAC .

Gunaprevac - Liek bez lekárskeho predpisu

Gunaprevac - liek bez lekárskeho predpisu | Zdroj: inPHARM

Malé granulky v jednotlivých tubičkách sa nechávajú rozpustiť v ústach. Liek je vhodný pre všetky vekové skupiny vrátane malých detí a tehotných žien. Podporuje odolnosť organizmu pred vstupom vírusov (chrípkových a iných), ale pôsobí aj pri rozvinutej chorobe.

Jeho účinky boli potvrdené vo viacerých klinických štúdiách zameraných na prevenciu i liečbu akútneho chrípkového stavu. Ten, kto vie cielene podporiť svoj organizmus a nezabúda na prevenciu má väčšiu šancu neochorieť a tiež rýchlejšie sa vyliečiť v prípade choroby.

Viac informácií na www.inpharm.sk