Tehotenstvo po týždňoch: Čo ma čaká v tehotenstve?

Ste tehotná? Blahoželáme! Čaká vás jedno z najvzrušujúcejších období v živote ženy. Prečítajte si, čo vás čaká v tehotenstve.
tehotná žena na ultrazvuku

Zdroj: Pixabay.com

Dlhé čakanie sa premenilo na radostný okamih a vysnívaný čas je tu. Čakáte bábätko! Čo vás neminie v najbližších týždňoch či mesiacoch? Tehotenstvo je výnimočný čas plný zmien, plánovania a očakávania.

Začiatok tehotenstva spozoruje len máloktorá žena. Vynechanie menštruácie je prvým signálom, že sa s telom niečo deje, no v mnohých prípadoch to nemusí znamenať tehotenstvo. To vám s určitosťou potvrdí až váš ošetrujúci lekár. Ak je výsledok pozitívny a oplodnené vajíčko sa bezpečne uhniezdilo v maternici, môžete sa začať radovať.

Tehotenstvo sa štandardne delí na tri trimestre, no mamičky si aj tak zvyknú hľadať informácie o svojom bábätku po týždňoch. Zaujíma ich, ako sa im mení telo, ako sa drobček vyvíja, hmotnosť či dĺžka bábätka. Veda pokročila natoľko, že vieme presne určiť, v ktorom týždni už bije srdiečko, prípadne, kedy bábätko v brušku čká.

Prvý trimester tehotenstva

Je to trochu paradoxné, ale prvý trimester tehotenstva začína prvým dňom poslednej menštruácie, a teda približne prvé dva týždne žena v skutočnosti tehotná nie je. Zvyčajne sa tehotenstvo potvrdí až v 6 - 7 týždni a to je už rozbehnutý druhý mesiac. Ako budúca mamička môžete pociťovať prvé príznaky tehotenstva ako napnuté prsníky, nafúknuté brucho alebo nepríjemný pocit na zvracanie či nevoľnosť. Organizmus zažíva nápor, musí sa vyrovnať s mnohými zmenami, ktoré sa dejú veľmi rýchlo, a tak je častá únava a celková vyčerpanosť.

Na konci druhého mesiaca má už dieťa základy všetkých orgánov. Meria 14 – 20 mm a dokonca mu je vidno aj jazyk. Cievy, srdcový tep či nervová sústava sú úplnou samozrejmosťou. Dieťa sa začína pohybovať a aj keby ste boli určite rady, jeho pohyby ešte nemôžete vnímať.

Druhý trimester

Toto obdobie tehotenstva sa zvykne považovať za najpokojnejšie. Žena má opäť viac energie, zvyčajne pominú aj ranné nevoľnosti. Bruško sa začína guľatiť a všetci sa tešia na prírastok do rodiny. Niekedy v rozmedzí 14 - 20. týždňa môžete pocítiť prvé pohyby vášho bábätka. V druhom trimestri má dieťa už vyvinuté všetky sústavy, jeho hlavnou úlohou je rásť a priberať. Spočiatku ešte nemá dostatočné zásoby podkožného tuku, ten sa ukladá najviac až v posledných týždňoch tehotenstva.

Veľký morfologický ultrazvuk je charakteristický približne pre 20. týždeň tehotenstva. Počas neho lekár kontroluje dieťa, či sa správne vyvíja a pravdepodobne vám s určitosťou potvrdí aj jeho pohlavie. Možno dokonca uvidíte, ako si vaše dieťatko cmúľa palec. Medzi 24 a 28. týždňom každá mamička absolvuje aj tzv. glukózový test, ktorý preventívne zhodnotí podozrenie na tehotenskú cukrovku.

Tretí trimester

Posledný trimester tehotenstva je opäť záťažovou skúškou pre nejednu budúcu mamičku. Bruško rastie a zvyknú sa objaviť bolesti kĺbov, krížov alebo opúchajúce členky. Chôdza sa zdá byť ťažkopádnejšia, žena má menej energie a aj spánok je častokrát namáhavý a prerušovaný. V tomto období zvyknú pomôcť prechádzky na čerstvom vzduchu, keďže pohybovo je už žena dosť obmedzená. Dieťatku sa ale darí dobre. Má už menej pohybu, keďže sa obaľuje tukom, rastie a jeho priestor v maternici sa zmenšuje.

V 36 týždni vám lekár štandardne odoberie ster z pošvy, aby sa zistilo, či nemáte podozrenie na prítomnosť streptokokov, prípadne iných baktérií. Ak je test pozitívny, budete mať v tehotenskej knižke poznačené, že je nutné viesť pôrod s antibiotickou clonou - teda vám do žily cez infúziu budú tiecť antibiotiká, ktoré ochránia bábätko pred bakteriálnou nákazou, ktorá by inak mohla spôsobiť veľké komplikácie.

Bábätko okolo 30. týždňa zvykne zaujímať polohu hlavičkou dole, čo je dobrým znakom predpokladu rodiť prirodzenou cestou. Tretí trimester trvá od 28. týždňa, pričom v 38. týždni je dieťatko považované za donosené a pôrod pre neho už nepredstavuje nebezpečenstvo.

Ak vás zaujímajú podrobnosti o vývine vášho dieťaťa, určite využite zdroj informácií, ktoré ponúka tehotenská kalkulačka.