Vedeli ste, že psychika vo veľkej miere vplýva na imunitu?

Psychika je veľmi zaujímavým nástrojom, ktorý má v sebe zabudovaný každý z nás. Ide o mocný prostriedok, vďaka ktorému vieme dosiahnuť takmer čokoľvek. Aspoň tak sa o psychike vyjadrujú mnohí úspešní ľudia. Často počúvame frázy ako ,,všetko je to v hlave“, ,,dôležité je ako je človek nastavený“ a ,,všetko je to o psychike“.
psychika vplýva na imunitu

Zdroj: Unsplash.com

Dokáže ale psychika ovplyvňovať aj naše fyzické zdravie? Aká je súvislosť nášho duševného a emocionálneho prežívania s imunitou organizmu? Poďme sa spoločne zahĺbiť do tejto problematiky a nájdime ideálne riešenie, ako si udržať svoj organizmus zdravý psychicky i fyzicky.

Ako je psychika prepojená s fyzickou stránkou?

Určite ste sa už niekde dočítali alebo ste už niekde počuli, že psychika do veľkej miery dokáže ovplyvniť našu obranyschopnosť, teda náchylnosť na choroby. V tejto oblasti je poznatkov doposiaľ pomenej, avšak vieme povedať, že vplyv emócií a duševnej stránky človeka na fyzické zdravie a imunitu je dokázaný.

Ako to ale funguje? Je potvrdené, že počas prežívania pozitívnych emócií ako je šťastie, radosť, nadšenie či spokojnosť má človek imunitu silnejšiu než počas emočne nepriaznivejšieho obdobia. Negatívne emócie ako je hnev, nervozita, nepokoj sú často krát len prejavom pod povrchom skrytého stresu, ktorý dokáže na našom organizme napáchať nemalú škodu. Prežívanie psychického tlaku a ťažoby vedie k produkcii tzv. Stresových hormónov, ktoré môžu byť do istej miery priaznivé pre organizmus (znižujú riziko zápalu), avšak keď ich je veľa, môžu spôsobiť narušenie imunitného systému organizmu.

Kortizol – ničiteľ imunity

Snáď najznámejším stresovým hormónom je hormón kortizol, ktorý je uvoľňovaný do celého nášho tela. Ako sme už spomínali, ak je stres krátkodobý, teda vylúči sa len menšie množstvo kortizolu, môže mať na naše telo a výkon priaznivý vplyv. Krátkodobý stres nie je ničím nebezpečným. Ak vás však stres trápi už nejakú tú dobu, mali by ste byť opatrní a nastaviť si vašu psychiku na tú správnu vlnu. Veľké množstvo uvoľneného kortizolu môže spôsobiť oslabenie významných protilátok, ktoré bojujú v našom tele proti rôznym ochoreniam. V tomto bode sa stráca aj jeho schopnosť znižovania rizika zápalu, nakoľko látky bojujúce proti nemu sú potláčané. Častokrát ľudia hneď siahnu po tabletke ako je napríklad neurol a rýchlo sa upokojili, bez toho aby hlbšie pochopili čo to spôsobuje.

Naše telo preto potrebuje v období dlhodobého stresu posilnenú imunitu, čo v praxi znamená viac bielych krviniek a T-buniek. Čo ale kortizol robí? Kortizol práve tieto spomínané častice blokuje, čo vedie k oslabenej imunite a tiež k ťažšej rekonvalescencii po chorobe.

Stres je teda zodpovedný za:

  • Väčšiu náchylnosť na infekčné choroby – človek častokrát v období stresu podľahne nádche, prechladnutiu a vírusovým ochoreniam
  • Oslabenú odpoveď organizmu na zápalové ochorenia – chronický stres je nebezpečný z hľadiska spúšťania dlhodobých závažných ochorení, ako napríklad astma či kardiovaskulárne problémy

Ako si ustrážiť psychiku a zachovať si dobrú imunitu?

Ako ste sa vyššie mohli dozvedieť, stres spolu s jeho pomocníkom kortizolom nie sú pre náš organizmus žiadúcimi z dlhodobého hľadiska. Preto by ste si svoju psychiku mali v čo najväčšej miere chrániť, ak si chcete zachovať zdravú obranyschopnosť a vyhnúť sa nepríjemným ochoreniam.

Jednou z možností sú výživové doplnky podporujúce duševnú rovnováhu a správne emočné nastavenie. Výživový doplnok StressFix, ktorého najväčšou výhodou je zásadne prírodné zloženie, predstavuje doplnok stravy vo forme kapsúl, ktorý bojuje proti nasledovným problémom:

  • Nadmerná psychická záťaž
  • Mierne úzkostné stavy
  • Nervozita a nepokoj
  • Dlhodobý stres
  • Poruchy spánku

Okrem iného si StressFix našiel uplatnenie aj ako podporný prostriedok pri psychických ochoreniach ako sú depresie, úzkostné poruchy či tetánia.

StressFix predstavuje kombináciu tých najúčinnejších rastlín, vitamínov a minerálnych látok, ktoré efektívne bojujú proti stresu a prinášajú vám duševnú rovnováhu a psychickú pohodu, ktorá vedie k zdravému imunitnému systému. Ideálnej aj ako tablety na spanie.

Akými zložkami sa prírodný StressFix môže pochváliť? Ide o 5 rastlín – medovka lekárska, levanduľa lekárska, valeriána lekárska, slncovka kalifornská a mučenka opletavá, 6 vitamínov – B2, B6, B9, B12, D3 a E a tri dôležité minerály – horčík, zinok a železo.

Výživový doplnok predstavuje unikát svojho druhu nielen vďaka svojmu bohatému zloženiu, ale aj vďaka svojim overeným účinkom, ktoré vám prinesú pokoj v duši, ktorý vedie k správnej funkcii obranyschopnosti vášho organizmu.

Ak chcete mať zdravú imunitu, mali by ste v prvom rade dbať na vaše duševné zdravie. Nepodceňujte ho a uvidíte, že choroby sa vám budú vyhýbať.

Katari12

ja si myslim, ze je to aj o tom aku ma clovek situaciu v praci a doma. Napriklad ked som pracovala v jednej velkej korporacii, kde sme mali prisneho sefa, ktory bol ako pes a vsetko kontroloval, bola som na tom psychicky zle a aj imunitu som mala horsiu, bola som viac chorlava. Z toho dovodu som sa rozhodla ist na vlastnu past. Pracu, ktoru som robila som vedela robit aj ako zivnostnik, tak som isla na to, nasla som si campus www.campus-cowork.com zdielane kancle s inymi zivnostnikmi, bola som sam sebe pan a zvysoval sa mi cas aj chodit cvicit aj behat, nakoniec som si aj zarobila viac nez v tej stare praci, tak som si zacal akupovat aj doplnky stravy ako kolagen atd.. zvysila sa mi imunita a som ovela menej chorlava, vdaka tomu, ze nemam stres z prace. Ludia praca strasne vela robi, odporucam stat sa zivnostnikom a zdielat kancel alebo miesto v coworku niekde je to super