Všetko, čo by ste mali vedieť o čaji Matcha

Čaj Matcha sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Čoraz väčšia časť populácie si začína uvedomovať jeho prínos pre ľudský organizmus a vznikajú rôzne originálne návody, ako Matcha čaj konzumovať. Prečo by ste tento japonský „zázrak“ mali vyskúšať aj vy?
Matcha čaj

Zdroj: Altevita

Hneď na úvod treba povedať, že čaj Matcha nie je žiadnou novinkou. Práve naopak, prvé zmienky o ňom pochádzajú už z roku 1191, kedy ho zenový majster Eisai začal vo veľkom rozširovať po celom Japonsku. Ľudia si ho začali obľubovať nielen kvôli jeho unikátnej chuti, ale najmä vďaka jeho pozitívnym účinkom na organizmus. Tie boli dokonca tak výrazné, že čaj Matcha sa rýchlo stal najobľúbenejším liečebným prostriedkom japonských mníchov a dvorných lekárov samotného cisára.

Z čaju Matcha sa postupom času stala doslova modla. Japonci si okolo neho vytvorili vlastný čajový obrad, ktorý pitie tohto výnimočného čaju ešte viac spopularizoval. Netrvalo dlho, kým sa čaj Matcha rozšíril aj do ostatných častí sveta. V dnešnej dobe existuje veľké množstvo výrobcov tohto čaju a mnoho spôsobov, ako ho konzumovať. Kým v minulosti sa čaj Matcha najčastejšie konzumoval ako nápoj, v dnešnej dobe sa do popredia dostávajú aj Matcha doplnky výživy, najmä v podobe kapsúl, vďaka ktorým si svoju porciu výživného a zdravého čaju môžete dopriať kedykoľvek a kdekoľvek.

Vy sa ale už iste pýtate, čím je vlastne Matcha čaj odlišný od iných čajov a prečo je dobré ho konzumovať...

Nie je čaj ako čaj

Na svete existuje nespočetné množstvo zelených čajov. Jednotlivé typy sa líšia druhmi rastlín, z ktorých sú vyrobené, dĺžkou pestovania, spôsobom spracovania a mnohými inými parametrami. No jedno majú spoločné - výsledkom spracovania ich listov je sušina, ktorá sa následne vylúhuje vo vode, čím sa premení na chutný nápoj – klasický zelený čaj.

No Matcha čaj je iný. Aj keď sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis, z ktorej sa vyrábajú aj iné, klasické druhy zeleného čaju, spôsob jeho pestovania a spracovania je odlišný. Matcha čaj sa vyrába z listov, ktoré sú mesiac pred zberom prikryté, aby na nich nesvietilo slnko. Vďaka tomu sa v listoch začne tvoriť viac chlorofylu. Takáto drobnosť má v konečnom dôsledku radu výhod a pozitívnych účinkov na ľudské telo. Keďže listy čaju Matcha obsahujú viac chlorofylu, sú tmavšie ako listy iných odrôd zeleného čaju.

Keď si kúpite klasický zelený čaj, obsahom balenia nemusí byť len 100% zelený čaj, ale aj iné prísady, ktoré znižujú jeho kvalitu. Nehovoriac o konzervačných látkach a iných chemických prísadách, ktoré upravujú chuť čaju. Nevýhodou klasického čaju je aj skutočnosť, že pri lúhovaní vo vode z neho nedostanete maximum. Do horúcej vody sa vylúhuje len určitá časť prospešných látok, ale nie všetky. Práve tu sa ukazuje jedna z hlavných výhod Matcha čaju – ten sa totiž spracúva do podoby jemného prášku. Ak tento prášok nasypete do horúcej vody, kompletne celý sa rozpustí, čím získavate mimoriadne kvalitný nápoj, ktorý obsahuje neporovnateľne viac účinných látok ako vylúhovaný balený či sypaný zelený čaj.

Nekonečné zdravotné benefity

Ak by sme chceli, vedeckými štúdiami preukazujúcimi pozitívne účinky čaju Matcha na ľudské telo by sme mohli zapísať desiatky strán. Z množstva benefitov sme tak do tohto článku vybrali tie najvýznamnejšie, ktoré pravdepodobne oceníte aj vy.

Matcha caj

Zdroj: Altevita

Matcha čaj a detoxikácia tela

Ak chcete svoj organizmus udržať dlhodobo zdravý, mali by ste ho pravidelne detoxikovať. V tomto prípade pomôže práve Matcha čaj, ktorý obsahuje veľké množstvo chlorofylu, ktorý v ľudskom tele slúži ako aktívny nositeľ kyslíku v krvi a prispieva k tvorbe červených krviniek. Krv bohatá na kyslík dokáže z jednotlivých častí tela veľmi rýchlo vyplaviť nežiadúce prvky a vylúčiť ich z tela. Na detoxikačných účinkoch čaju Matcha sa podieľajú aj vitamíny A, B1, B2, B3, C, E a K, či množstvo ďalších látok, medzi ktoré patrí najmä horčík, vápnik, či železo.

Nespavosť, nervozita a stres

Ak sa neviete zbaviť nervozity a neustáleho stresu, mali by ste svoju situáciu aktívne riešiť. Dlhodobá nervozita a stres majú na ľudské telo doslova likvidačné účinky. Matcha čaj obsahuje cennú aminokyselinu L-theanín, ktorá zvyšuje hladinu dopamínu v mozgu a prispieva k uvoľňovaniu hormónov, ktoré upokoja mozog, čím sa výrazne znížia prejavy stresu a nervozity, čo sa priamo odrazí aj na kvalite vášho spánku.

Čajom proti rakovine?

Matcha čaj obsahuje veľké množstvo rôznych antioxidantov, medzi ktoré patria aj katechíny, ktoré sú schopné viazať voľné radikály. Sú to práve voľné radikály, ktoré spôsobujú tvorbu zápalov, vznik a rast rakovinotvorných buniek, ale aj starnutie. Účinnou elimináciou týchto voľných radikálov Matcha čaj nielenže znižuje riziko rakoviny, naviac spomaľuje starnutie a zabraňuje vzniku zápalov. Antioxidanty v spojení s viacerými druhmi vitamínov a minerálov vytvárajú účinný komplex, ktorý posilní imunitu a ochráni vaše telo pred všetkými nežiadúcimi baktériami a vírusmi.

Až o 40% rýchlejší metabolizmus!

Ak si pozriete zloženie prípravkov na chudnutie, zrýchlenie metabolizmu, či podporu trávenia, zistíte, že drvivá väčšina z nich obsahuje veľké percento výťažkov zo zeleného čaju, predovšetkým čaju Matcha. Ten totiž obsahuje zložky, ktoré upravujú a urýchľujú metabolizmus a spaľovanie tukov. Takto prírodne podporený metabolizmus sa postará o rýchle a zdravé chudnutie, ale aj efektívne zužitkovanie prijatých látok. Účinné zložky z Matcha čaju podporujú aj činnosť obličiek, čím sa urýchľuje vylučovanie prebytočnej vody a škodlivých látok z tela.

organický matcha čaj

Zdroj: Altevita

Lepší ako káva?

Čaj Matcha obsahuje až trikrát viac kofeínu ako klasický zelený čaj. Jeho obsah kofeínu je dokonca porovnateľný s niektorými druhmi kávy, v posledných rokoch tak vznikol trend akýchsi čajových káv, ktoré sa tešia veľkej popularite. Vďaka obsahu kofeínu dokáže čaj Matcha nabudiť mozog, udržať koncentráciu a zlepšiť pamäť. Na rozdiel od kávy však účinky kofeínu z Matcha čaju pretrvávajú až 6 hodín, plus, tento typ kofeínu je zdravší ako kofeín z kávy, keďže si na ňom nevybudujete závislosť.

Matcha na tisíc spôsobov

Skutočnosť, že Matcha čaj je v podobe prášku, má mnoho výhod. Kým klasický čaj môžete užívať na jeden jediný spôsob – ako horúci nápoj, Matcha čaj je možné pridávať do rozličných nápojov, či dokonca do jedál. Internetom sa šíria tisícky receptov na zaujímavé chutné pokrmy či nápoje, ktorých hlavnú prísadu tvorí práve Matcha čaj.

Výhodou je aj možnosť kúpy Matcha čaju v podobe kapsúl, ako všestranný doplnok stravy. Vďaka nemu si môžete svoju dávku výživného a zdravého Matcha čaju dopriať kedykoľvek, bez toho, aby ste čakali na zovretie vody a vychladnutie. V e-shope nájdete napríklad produkt Altevita Matcha energy booster, ktorý je vo forme kapsúl obsahujúcich 100% prírodný prášok japonského Matcha čaju. Tieto kapsuly sú ideálnym spôsobom, ako prírodne, rýchlo, zdravo a na dlhú dobu nabudiť organizmus. Samozrejme, okrem nabudenia celého tela získavate pri každom užití kapsuly všetky ďalšie zdravotné benefity Matcha čaju spomínané vyššie.


Ak sa poponáhľate, využiť môžete našu akciu na Altevita Matcha energy booster – ku každému objednanému baleniu dostanete druhé úplne zadarmo! Tak neváhajte, vyskúšajte si účinky Matcha čaju na vlastnej koži a presvedčte sa o jeho magických účinkoch.