Učíte sa s deťmi doma? Nezabúdajte s nimi popritom cvičiť zdravý chrbát

Aj vás už dobehlo učenie sa s deťmi doma, vďaka aktuálnej situácií vo svete? Nemali by ste zabúdať striedať učenie s cvikmi podporujúce zdravý chrbát vášho dieťaťa. Aby ste zaistili, že vaše dieťa zostane počas cvičenia v bezpečí, musíte mať na pamäti niekoľko jednoduchých vecí.
deti a cvičenie

Zdroj: Spinalis

Ako veľa by mali malé deti cvičiť?

Byť fyzicky aktívny je veľmi prospešné pre telesný vývoj detí, ich učenie sa v škole a pre ich emočné zdravie. Deti vo veku 5 až 12 rokov, by mali každý deň vykonať najmenej 60 minút fyzickej aktivity so strednou až silnou intenzitou.

To by malo zahŕňať rôzne aeróbne činnosti, ako aj činnosti, ktoré posilňujú svalovú hmotu.

Je veľmi dôležité, aby ste vedeli svoje deti k cvičeniu motivovať. Veľa detí je zvyknutých celé dni presedieť. Deti by nemali tráviť viac ako 2 hodiny denne pred obrazovkou.

Koľko cvičenia je vhodné pre adolescentov?

Mladí ľudia vo veku od 13 do 17 rokov by mali každý deň vykonávať 60 minút akejkoľvek fyzickej aktivity na miernej až intenzívnej úrovni. Čím viac cvičia, tým lepšie pre nich. Odporúčaní maximálni čas cvičenia sú 3 hodiny.

Mierna úroveň cvičenia je taká úroveň, pri ktorej je človek stále schopný popri cvičení hovoriť. Napríklad pri plávaní, tenise, rýchlej chôdzi, jazde na bicykli alebo tancovaní. Intenzívna úroveň cvičenia vám už rozprávať nepovoľuje, pretože je veľmi dôležité správne dýchanie a na rozprávanie nemáte čas a priestor. Napríklad pri aerobiku, rýchlom bicyklovaní, či behu.

Dospievajúce deti nemusia urobiť za 60 minút všetky cvičenia naraz. Do cvičenia sa ráta aj chôdza do obchodu, na autobus, či na školskú aktivitu, tým pádom, si môžu čas na cvičenie ponížiť o čas, kedy vykonávali tieto aktivity. Je totižto veľmi dôležité, aby dospievajúce deti trávili čo najmenej času sedením za počítačom, či na gauči alebo ležaním v posteli.

Malo by byť v ich záujme a v záujem ich rodičov vykonávať pravidelný pohyb doma, či vonku. Mali by sa pokúsiť naučiť sa striedať učenie s fyzickými aktivitami alebo s osobným stretnutím s priateľmi a nie v online svete. Tak isto by mali obmedziť trávenie voľného času za počítačom, televízorom, či videohrami. Tieto aktivity by im mali rodičia povoliť na maximálne 2 hodiny denne.

Stolička pre deti Spinalis

Zdroj: Spinalis

Keď už budú svoj čas tráviť sedením za počítačom, myslite nato, že potrebujú kvalitnú a hlavne zdravotnú stoličku pre ich chrbticu. Stolička Spinalis má hneď niekoľko výhod:

 • Predchádza skolióze chrbtice
 • Uvoľňuje stuhnutú krčnú chrbticu
 • Odstráni bolesť v driekovej chrbtici
 • Spevní chrbtové a brušné svaly
 • Umožní prirodzený pohyb tela nad stôl a do strán

Aj Prof. Dr. sci. Janko Popovič, Dr. Med., ortopéd radí: Zdravotné stoličky SpinaliS so sedákom na pružine doporučujem všetkým, ktorí už majú problémy s chrbticou, alebo trpia častými bolesťami chrbta. Ďalej ju považujem za účinnú prevenciu pred problémami s chrbticou zvlášť pre tých, ktorí musia pri práci často sedieť. Podľa môjho názoru táto stolička skutočne reprezentuje významné preventívne opatrenia k zníženiu zdravotných problémov chrbtice"

Môže sa stať, že dieťa bude cvičiť príliš veľa?

Rovnako ako dospelí, aj deti majú rôzne úrovne zručnosti a kondície. Množstvo cvičenia, ktoré je pre vaše dieťa správne, bude závisieť od jeho veku a záujmov. Ak chcete zabrániť zraneniu:

 • kombinujte typy cvičení (aeróbne, posilňovanie svalov a zamerané na hmotnosť) a vyskúšajte rôzne športy
 • dávajte pozor na príznaky vyhorenia, najmä pri tréningu na kolektívny šport (ak je vaše dieťa vyčerpané, zranené alebo sa po cvičení nedokáže úplne zregenerovať, môže toho byť pre vaše dieťa príliš veľa)
 • nenechajte svoje dieťa vykonávať kolektívny šport dlhšie ako počet hodín, ktoré vynásobíte počtom rokov vášho dieťaťa, a to za týždeň (to znamená, že 8-ročný by mal trénovať iba 8 hodín týždenne)
 • uistite sa, že majú jeden deň v týždni odpočinok od kolektívneho športu (stále môžu hrať a byť aktívnymi inými spôsobmi)
 • uistite sa, že vaše dieťa vykonáva iba tie činnosti, ktoré sú preň dostatočne vhodné
 • uistite sa, že používajú správne ochranné vybavenie, ako sú chrániče úst, chrániče holení alebo prilba

Zahrievanie pred cvičením

Zahrievanie pred cvičením zabraňuje zraneniu. Pred cvičením povzbudzujte svoje dieťa, aby sa zahrialo:

 • môžu absolvovať pomalý beh, plávanie alebo bicyklovať, či zvoliť krátku prechádzku
 • mali by napínať všetky svaly, ktoré budú používať