Vitamín C: prečo ho tak veľmi potrebujeme a ako ho dopĺňať efektívne?

Vitamín C poznáme všetci. Ide o veľmi známy vitamín rozpustný vo vode, ktorý je potrebný pre správnu činnosť imunity. Okrem toho plní v organizme mnohé ďalšie funkcie.

Vitamín C má dôležitú úlohu pri adaptácii na stres, v boji s voľnými radikálmi, zdraví srdcovo-cievneho systému, ale aj udržiavania zdravých očí, kĺbov a spojivových tkanív.

Človek je jeden z mála živočíchov, ktorý potrebuje tento vitamín prijímať zo stravy alebo z výživových doplnkov. Nevieme si ho v tele uskladniť do zásoby. Všetky zvieratá si ho vedia vyrobiť sami, iba my ho potrebujeme dopĺňať a to na dennej báze.

Je to najvýznamnejší antioxidant, a preto je taký dôležitý a všeobecne prospešný pre ľudské telo. Spolupracuje s ďalšími antioxidantmi - vitamínom E (pomáha pri jeho recyklácií) alebo glutatiónom (hlavným antioxidantom na bunkovej úrovni).

Veľký deficit Cčka môže spôsobovať chorobu zvanú skorbut. Tá už dnes nie veľmi častá, no v minulosti na ňu umieralo veľké množstvo námorníkov, ktorí dlhé obdobia nemali prístup ku žiadnym čerstvým plodom. Začínalo to krvácaním ďasien a vypadávaním zubov a únavou.

Symptómy nedostatku vitamínu C

 • Ľahko sa vám tvoria modriny a pomaly hoja rany
 • Máte opuchnuté, zapálené alebo krvácajúce ďasná
 • Suché a lámavé vlasy
 • Suchá či drsná koža, fľaky na koži
 • Krvácanie z nosa
 • Slabá imunita
 • Bolesti kĺbov

Vitamín C je esenciálny pre tvorbu a využitie kolagénu v ľudskom tele. Toto je dôležité pre správnu regeneráciu a celkové zdravie kĺbov, kože, vlasov, nechtov, ďasien, ciev a ďalších telesných štruktúr. Ako dôležitý faktor pre činnosť imunitného systému vám môže zvýšený príjem Cčka výrazne pomôcť aj so znížením prejavov alergie a astmy, ale aj prevenciou pred zákernými onkologickými ochoreniami.

Z dlhodobého hľadiska môže nedostatočný príjem vitamínu C spôsobiť vysoký krvný tlak, problémy so žlčníkom, mŕtvicu, niektoré druhy rakoviny, prípadne kôrnatenie ciev.

Benefity zvýšenej dávky Cčka

 • Zlepšenie tvorby a využitia kolagénu a tým zlepšenie zdravia kože a kĺbov
 • Zníženie rizika vzniku dny a iných problémov s kĺbami
 • Posilnenie imunity a zmiernenie alergií, či príznakov astmy
 • Zníženie oxidačného stresu a spomalenie procesu starnutia
 • Zníženie rizika mŕtvice, infarktu a srdcovo-cievnych ochorení

Lipozomálny vitamín C

Lipozomálny vitamín C má overene oveľa lepšiu vstrebateľnosť ako bežná kyselina askorbová a to vďaka tomu, že je transportovaný malými tukovými časticami zvanými lipozómy. Tie sú vyrobené z fosfolipidov, rovnako ako bunkové membrány, vďaka čomu do nich ľahšie preniknú.

Lipozomálne Cčko je tiež veľmi dobre tolerované aj u ľudí s citlivejšími tráviacimi sústavami a vďaka tomu umožňuje suplementáciu v oveľa vyšších dávkach. Tie sú pri zvýšenom strese (ako je choroba) veľmi potrebné, no v prípade bežného prášku kyseliny askorbovej by s vysokou pravdepodobnosťou vyvolali črevné ťažkosti.

Keďže lipozomálny vitamín C zažíva práve teraz veľký boom, je na trhu veľké množstvo produktov, ktoré lipozómy jednoducho neobsahujú, hoci sa tak volajú a tvrdia to o sebe.


Tento produkt obsahuje vitamín C v najlepšie vstrebateľnej forme, je vyrobený nemeckou spoločnosťou, ktorá sa špecializuje na výrobu lipozómov a kúpiť si ho môžete v e-shope slovenskej značky AVITA. Denná dávka je 10 ml a je vhodný i pre deti od 3 rokov.

Lipozomálny vitamín C

Lipozomálny vitamín C | Zdroj: Avita