Nekýchajte, neplačte – pomôžte si sami!

Vitamín C je nenahraditeľná látka, ktorá sa aktívne zapája do celého radu fyziologických procesov. Ak ho máme málo, vznikajú mnohé zdravotné ťažkosti. Významne ovplyvňuje imunitný systém, ktorý vie podľa potrieb organizmu zaktivizovať (pri infekciách), alebo utlmiť (pri alergiách), a to vždy na fyziologickú úroveň. Preto je dôležité dopĺňať ho v dostatočnom množstve.
alergia

Zdroj: inPHARM

Vitamín C a alergické reakcie

Alergická reakcia je sprevádzaná zvýšeným vyplavovaním histamínu z buniek. Ten je zodpovedný za mnohé alergické prejavy (opuch slizníc, kýchanie, soplenie, svrbenie atď.) a tiež za anafylaktickú šokovú reakciu. Jeho vysokú hladinu môže do značnej miery regulovať vitamín C.

Vedci zistili, že čím je hladina vitamínu C v krvi nižšia, tým je vyššia hladina histamínu. Ten potom spôsobuje neželané príznaky. K uvedeným záverom prišli v pokuse s morčatami, ktorým postupne znižovali množstvo vitamínu C v potrave, pričom sa u nich enormne zvýšila hladina histamínu. Z praktického hľadiska je dobré vedieť, že príznaky alergickej reakcie môžeme znížiť dostatočným zvýšením hladiny vitamínu C. Vyžaduje si to však efektívne vstrebávanie vyšších dávok (1 – 6 g) vitamínu C, čo je možné dosiahnuť len s lipozomálnym vitamínom C alebo infúziou.

Otestujte sa ako ste na tom s vitamínom C!

Potreba vitamínu C je u každého človeka individuálna, závisí od viacerých faktorov: či žijeme pod veľkým stresom v práci, v škole, či prekonávame nejaké akútne infekčné ochorenie, alergiu alebo chronické ochorenie (diabetes, kardiovaskulárne ochorenie, Alzheimer atď.), či sme po úraze alebo operácií, koľko máme rokov, akú máme stravu a pod. Aby sme vedeli či potrebujeme „céčko“ do tela pridať, môžeme si urobiť orientačný test vitamínu C v moči.

V balení lipozomálneho vitamínu C – LIPO C ASKOR sú pribalené viaceré testovacie prúžky URO C kontrol. Stačí jeden namočiť do odobratého moču na 1-2 sekundy. Potom otrieť prúžok o hranu odberovej nádoby (odstrániť prebytočný moč) a položiť prúžok na vodorovnú podložku. Po 30 sekundách sa Vám testovací prúžok sfarbí. Ak bude sfarbený do nejakého odtieňa zelenej farby, tak máte vitamínu C menej ako je optimálne, ak bude sfarbený do žlta, tak máte vitamínu C dostatok. Najlepšie je merať si hladinu vitamínu C ráno po zobudení, v prípade, že chceme zistiť, či užívame dostatočné množstvo vitamínu C, tak si test urobíme s dostatočným odstupom (6 a viac hodín) od užitia vitamínu C vo výživovom doplnku. Takto si sami budete vedieť najlepšie udržovať správnu hladinu vitamínu C na zabezpečenie všetkých pochodov organizmu, ktoré sú závislé od vitamínu C.

testovacie pruzky

Zdroj: inPHARM

Ako zabezpečiť dostatočné vstrebávanie vitamínu C do organizmu

lipozom

Zdroj: inPHARM

Bežný vitamín C rozpustný vo vode má obmedzenú schopnosť prenikať cez črevnú stenu do krvi. Potrebuje na to aktívne prenášače (sodíkové ióny), ktorých je v čreve limitované množstvo. Preto pri užití jednorazovej dávky vitamínu C sa ho do krvi vstrebe maximálne 200 mg a zvyšok sa z tela vylúči bez jeho využitia stolicou. Avšak táto dávka nášmu organizmu častokrát nestačí.

Tento problém vedci vyriešili vyvinutím novej lipozomálnej formy vitamínu C. Spočíva v obalení každej molekuly vitamínu C vrstvou prírodných fosfolipidov, teda látok, z ktorých sú tvorené aj naše bunečné membrány. Tento tukový obal umožňuje vitamínu C ľahký prestup cez črevnú stenu do lymfatického systému a do krvi. Preto dokáže lipozomálny vitamín C, napr. v prípravku LIPO C ASKOR zaistiť oproti bežným formám, niekoľkonásobne vyššiu hladinu vitamínu C v krvi. Navyše sa v krvi postupne uvoľňuje a tak je dostupný pre bunky v priebehu 12 hodín po podaní. Poskytuje mu tiež šetrnosť k zažívaciemu traktu.

lipozomány vitamín C LIPO C ASKOR

Zdroj: inPHARM

Príbehy z imunoalergologickej ambulancie

Prípad 30 ročnej ženy potvrdzuje ďalšiu súvislosť medzi nedostatkom vitamínu C a niektorými ochoreniami. Pacientka navštevujúca ordináciu doktora Hruškoviča mala od útleho veku atopický ekzém. Trpela tiež na celoročne upchatý nos (pansinusitídu) a bola u nej realizovaná operácia prínosových dutín. Z laboratórneho vyšetrenia sa zistila znížená hladina enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorý v čreve rozkladá histamín (býva to pri histamínovej intolerancii). Taktiež bola u nej významne znížená hladina vitamínu C. Imunoalergológ jej popri štandardnej liečbe predpísal aj lipozomálny vitamín C vo vyšších dávkach. Stav ženy sa do 3 mesiacov výrazne zlepšil.

Ak aj vy trpíte akútnymi alebo chronickými zápalovými ochoreniami, možno je za tým práve nedostatok vitamínu C, čo ľahko zistíte pomocou testovacích prúžkov v prípravku LIPO C ASKOR. Takto efektívne a cielene môžete aj vy sami, udržiavať svoj organizmus v optimálnej kondícií.

Viac informácií získate na www.inpharm.sk