Bolesť päty hlási, že telo má problém! Môže za to nadváha, genetika, šport či nevhodná obuv?

Bolesti päty trápia mužov aj ženy. Najčastejšie sa ohlásia v strednom veku, no aktívni športovci sa s ňou často stretnú aj skôr. Hneď ako si všimnete pobolievanie v oblasti päty, porozmýšľajte, či sa v poslednom čase u vás niečo nezmenilo.

Pätná ostroha alebo plantárna fascitída?

Bolesti päty začínajú nenápadne. Ráno po prebudení, no po pár krokoch to prejde. Každý ďalší deň však treba tých krokov o niečo viac, až vás päta bolí skoro nepretržite.

Najčastejšie diagnózy bolestivej päty sú pätná ostroha a plantárna fascitída.

Pätnú ostrohu medicína definuje ako vápnikový výrastok na pätnej kosti. Aj keď je tvorba kalcifikácie viditeľná na röntgenových snímkach, bolesti sú pri tejto chorobe veľmi zriedkavé.

Náchylnejší na vznik ostrohy sú síce ľudia s nadváhou a obezitou, ale vyskytuje sa aj u štíhlych ľudí. Ženy si k nej môžu dopomôcť nosením topánok na vysokých podpätkoch, obe pohlavia aj športovaním v nevhodnej obuvi.

Zaváži aj genetická predispozícia či ploché nohy.

Plantárna fascitída je preťaženie plantárnej fascie (šľachy, ktorá spája pätnú kosť a prsty). Následkom rôznych príčin sa môže fascia stiahnuť, čím je viac zaťažený úpon na päte, a postupne vzniká zápal a bolesť.

Zápal plantárnej fascie sa vyznačuje ostrou bolesťou, najčastejšie v oblasti päty, ktorá sa objavuje najmä ráno po prebudení. Taktiež je možné, že bolesť postupuje od päty, pozdĺž chodidla, cez priehlavok až k Achillovej šľache.

ortopedické vložky Medicovi T 40 na bolesť päty

Zobrazenie rôznych miest bolesti nôh - bolesť päty, priehlavku, členka alebo nártu. | Zdroj: MEDICOVI

Počas dňa sa bolesť päty ozve po dlhšej dobe, strávenej sedením a následnej chôdzi.

Okrem nadmerne preťažovanej plantárnej fascie môže bolesť päty vzniknúť aj z dôvodu nedostatočná elasticity tejto šľachy.

V našom chodidle sa nachádza viac ako 100 svalov a šliach, ktoré pre svoju správnu funkčnosť vyžadujú každodenné precvičovanie.

Pohodlná obuv a stieľky s tvarovanou (podpornou) klenbovou časťou bránia v tomto precvičovaní. To častokrát vedie k chronickým bolestiam, spadnutej klenbe, necitlivosti, hematómom, bolestiam chrbta alebo bolestiam kolien.

Tieto nepríjemné stavy, ktoré negatívne ovplyvňujú kvalitu vášho života, môžete odstrániť pomocou účinných ortopedických vložiek.

Úľava od bolesti päty prirodzeným spôsobom

Ortopedické vložky MEDICOVI sa dajú porovnať s dioptrickými okuliarmi, oboje účinkujú rovnako rýchlo. Využívajú jedinečnú ortopedickú terapiu, terapiu vlnami vody.

Je založená na konštantnom pohybe chodidiel, ktorý je vyvolaný vodnými vlnami vo vložkách MEDICOVI. Dôvodom okamžitej úľavy od bolesti päty je rýchlosť, ktorou sa pohybujú hydraulické tlakové vlny vody v ortopedických vložkách.

Tlmenie pri došľape podnieti tlakové vlny vody vo vložkách vykonať správny pohyb päty, svalov a šliach chodidla, a taktiež sériu malých vertikálnych pohybov. Tieto pohyby posilňujú úľavu od bolesti prirodzeným pôsobením od päty, až k šľachám a svalom.

ortopedické vložky Medicovi T 40 na bolesť päty

testované ortopedické vložky Medicovi T 40 vhodné pri väčších bolestiach chodidiel | Zdroj: MEDICOVI

Ortopedické vložky MEDICOVI T40 sú vhodné hlavne pri bolestiach päty (pätová ostroha, plantárna fasciitída), a tiež pri bolestiach prednej časti chodidla, kolien, bedier a chrbta.

Sú vhodné aj pre diabetikov. Pomáhajú predchádzať vzniku vredov v chodidlách, znižujú bolesť a nepohodlie v chodidlách a nohách.

Senzorické vodou plnené ortopedické vložky MEDICOVI boli vyvinuté s využitím pokročilých odborných znalostí v oblasti medicíny na Katedre bunkovej a molekulárnej medicíny (ICMM) Kodaňskej Univerzity a Centrom pre senzomotorické interakcie Aalborgskej Univerzity v Dánsku.


Prečítajte si aj:

Trápi vás bolesť päty? Takto si uľavíte od bolesti aj bez návštevy lekára!