3 dôvody, prečo sedieť menej

Sedenie za stolom je neoddeliteľnou súčasťou našich životov od školských lavíc až po pracovné stoly. Priveľa sedenia bez pravidelného pohybu však nie je dobré pre vašu myseľ ani telo.
bolest chrbta

Zdroj: jesper ageergaat / Unsplash.com

Sedenie vám kazí náladu

Štúdia z Austrálie ukazuje, že muži, ktorí v práci presedeli viac ako 6 hodín denne boli až o 90 % náchylnejší cítiť sa nervózne, unavene či dokonca beznádejne v porovnaní s mužmi, ktorí sedeli menej ako 3 hodiny denne.

Na druhej strane, pravidelný pohyb vašu náladu zlepšuje vďaka tomu, že pri ňom vaše telo vylučuje hormóny šťastia – endorfíny. Ak sa cítite v práci dlhodobo bez nálady, mali by ste spraviť všetko pre to, aby ste celý deň nepresedeli bez pohnutia. Už krátka prechádzka počas obednej pauzy vám môže úplne zmeniť deň k lepšiemu.

Sedenie spôsobuje bolesti chrbta

Dlhodobé sedenie nie je dobré ani pre zdravie chrbtice. Už 4 hodiny neprerušovaného sedenie zvyšujú tlak vyvíjaný na vaše platničky, čo môže vieš k ich degenerácii, ktorá je jedným z hlavných príčin bolestí chrbta.

Aj v tomto prípade pomôže pravidelný pohyb alebo aspoň časté menenie polohy. Výskum ukazuje, že ak aspoň párkrát za hodinu zmeníte polohu alebo sa prejdete ku kávovaru a spať, opotrebovanie vašich platničiek bude prakticky nulové. Veľkou pomocou pre zdravie chrbta je aj pravidelné plávanie, ktoré spevňuje svaly, vzpriamovače trupu, ktoré sa starajú o správne držanie chrbtice.

Sedením trpia aj kĺby

Dlhodobé sedenie nie je dobré ani pre vaše kĺby. Nedostatok pohybu môže spôsobovať stuhnutie a oslabenie kĺbov a svalov a dokonca môže viesť až ku artritíde alebo osteoartróze. To všetko môže obmedzovať vašu pohyblivosť a zvyšovať aj riziko zlomenín.

Prevenciou proti stuhnutým kĺbom je tiež pravidelný pohyb. Obedné prechádzky, joga či plávanie môžu pomôcť predchádzať stuhnutosti a dokonca ju aj zvrátiť. Pre zdravie kĺbov je dôležitá aj správna strava bohatá hlavne na vitamín C. Vyskúšajte preto výživový doplnok FlexiMed od NaturaMed Pharmaceuticals. Každá jedna kapsula obsahuje glukozamín, kolagén typu II a vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu nielen pre zdravé kĺbové chrupavky, ale aj pre cievy a kosti.

Mesačné balenie FlexiMed teraz môžete vyskúšať zadarmo, len za cenu poštovného a balného. Viac informácií o produkte, aj aktuálnej akcii, získate na bezplatnej linke 0800 444 203 alebo na webovej stránke www.flexi-med.sk.

FlexiMed

Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals