Polícia varuje rodičov tínedžerov pred touto sociálnou sieťou s viac ako 800 miliónmi užívateľov!

Policajti varujú rodičov a užívateľov čínskej sociálnej siete TikTok, aby pri jej využívaní dbali na svoju bezpečnosť a zdravie, ako aj na bezpečnosť svojich blízkych.
Polícia varuje rodičov pred sociálnou sieťou TikTok

Zdroj: Freepik.com

Nebezpečenstvá sociálnej siete TikTok

Čínska sociálna sieť TikTok je s viac ako 800 miliónmi užívateľmi 6. najpopulárnejšou sociálnou sieťou na svete a jej hlavnou cieľovou skupinou sú mladí ľudia, prevažne do 20 rokov, no silné zastúpenie majú aj mladiství do 15 rokov.

Policajný zbor sa preto rozhodol upozorniť na nástrahy, ktoré so sebou sociálne siete prinášajú. Okrem samotných užívateľov sa polícia obracia aj na rodičov detí a mladistvých.

"Neškodné sledovanie zo strany cudzích ľudí sa môže pretransformovať do vydierania alebo kyberšikany. Pri každej modernej technológii a sociálnej sieti je dôležité chrániť si svoje súkromie a obmedziť obsah svojho účtu len pre svojich priateľov, respektíve užívateľov, ktorým prístup k svojmu obsahu majiteľ účtu manuálne schváli," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Polícia tiež upozorňuje, že nie je vhodné zverejňovať také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť, v ktorom meste, alebo na ktorej ulici užívateľ býva.

"V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich a ak šikanovanie bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa," radia policajti.

Samostatné odporúčanie majú aj k populárnym challengom- reťazovým výzvam.

"Reťazové výzvy sú samostatnou kapitolou rôznorodosti obsahu, ku ktorým dochádza medzi jednotlivými užívateľmi. Niektoré z výziev majú humorný a bezpečný charakter, ďalšie patria do skupiny nebezpečných a môže dôjsť k poraneniu ich napodobňovateľov," varujú policajti.

Policajti neapelujú na rodičov, aby deťom používanie sociálnych sietí striktne zakazovali, no mali by viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im vysvetlia možné riziká používania sociálnych sietí.

V prípade mladistvých do 15 rokov radia, aby bol medzi priateľmi či fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov, s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu.


Mohlo by vás zaujímať:

Dlhodobé sedenie zvyšuje riziko rakoviny a predčasnej smrti, zistili vedci v novej štúdii

Rakovinu kože môžu do veľkej miery ovplyvniť rodičia, až 50 % celoživotnej dávky UV-žiarenia dostávame pred 18. rokom