Rozhovor so Zuzanou Vačkovou: Ako prežívali slovenskí herci obdobie koronavírusu?

Známa slovenská herečka a moderátorka Zuzana Vačková nám porozprávala, ako prežívala karanténu počas obdobia koronavírusu, keď nebolo možné hrať v divadle alebo natáčať kvôli bezpečnostným opatreniam.
Zuzana Vačková

Zdroj: Instagram / Zuzana Vačková

Ako ste vnímali obdobie karantény v posledných mesiacoch?

Karanténa počas korony bola veľkým prekvapením pre nás všetkých. Ani naša rodina nebola výnimkou, tiež sme sa s tým museli trošku popasovať.

Myslím si, že podmienky na prežitie karantény sme mali veľmi dobré, pretože žijeme v rodinnom dome s veľkou záhradou.Máme doma niekoľko zvierat a žijem v susedstve s mojím v bratom a otcom, čiže keď prišlo k tomu, že sa všetko uzavrelo a odporúčalo sa nenavštevovať dôchodcov, my sme toto mali poriešené k spokojnosti celej rodiny, lebo sme boli od začiatku na jednej kope a tým pádom u nás nehrozila žiadna osamelosť ani izolácia. Čiže v tomto to bolo pre nás jednoduchšie.

Samozrejme, že tá hrozba nákazy, ktorú nikto nevedel presne odhadnúť, v nás vzbudzovala istú neistotu, ale aj napriek tomu sme v rodinnej súdržnosti mali kopu zábavy a tešili sme sa z toho, že máme veľa času na seba.

Ja sa snažím z každej situácie, nech sa na prvý pohľad zdá akokoľvek negatívna, vyťažiť to pozitívne. V podstate aj táto situácia s koronou pre nás nakoniec priniesla veľké pozitíva. Vyupratovala som dom, postarali sme sa o záhradku, zvieratá boli šťastné, aj deti boli šťastné, lebo sme hrali veľa spoločenských hier. Boli sme k sebe všímavejší, pretože sme sa o seba tak trošku báli. Keď som si predstavila, že by sa nejaká nákaza nakoniec dostala aj do našej domácnosti a niekto z nás by sa mal ocitnúť v nemocnici, tak aj tá medziľudská láska a prejavy náklonnosti boli u nás oveľa intenzívnejšie. Fakt sme si dávali najavo, že sa máme radi a že je nám spolu dobre.

Našťastie sme všetci boli zdraví, aj to aj vďaka tomu, že sme našu imunitu značne posilňovali. Okrem toho, že sme jedli veľa zdravých vecí, tak som nakúpila všakovaké výživové doplnky, hlavne omega-3 od spoločnosti NaturaMed Pharmaceuticals, ktoré majú svoje každodenné miesto na našom rodinnom stole. K tomu sme pridali ešte ďalšie vitamíny atak sme to prežili v zdraví a dúfam, že to tak aj ostane.

OmegaMarin Forte+

Zdroj: NaturaMed Pharmaceutical

Určite ste si aj v pracovnej sfére prešli rôznymi zmenami, keďže divadlá a natáčania seriálov sa zastavili?

Keď sa zavreli divadlá a zrušilo sa natáčanie, zostalo akési vákuum a veľa otáznikov. Ale našťastie nič netrvá večne a dnes už môžeme hrať aspoň na otvorených priestranstvách. Čiže už som od korony hrala v niekoľkých divadelných predstaveniach a veľmi sa z toho teším. Ale tým, že používam telefón a sociálne siete na kontakt so svojím publikom, som ostala v kontakte s nimi aj počas tých najprísnejších opatrení, kedy sa nesmelo ani chodiť medzi okresmi.

Udržiavala som kontakt so svojimi divákmi cez sociálne siete, robila som rôzne live vysielania a venovala som sa samozrejme zdravému životnému štýlu, čo je moja najväčšia priorita hneď po výchove detí a vedení mládeže k zmysluplnému hľadaniu svojich priorít a hodnôt.

Robila som živé vysielania na Instagrame na tému zdravá výživa s Katkou Skybovou z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy kompliment.

Samozrejme vznikli mi aj nové projekty, objavila som čaro YouTube spolu s mojou veľmi dobrou priateľkou a tenistkou Danielou Hantuchovou. Korona ju v jej pracovných aktivitách zastavila na Slovensku a tak sme spoločne začali niečo vymýšľať a kreovať a pripravili sme našu Talkshow z kuchyne. Myslím si, že kuchyňa je centrom mnohých rodinných životov a udalostí, ľudia sa tam zvyknú rozrozprávať, lebo sa v nej cítia dobre, aspoň v tej našej.Začali sme si do kuchyne pozývať aj zaujímavých hostí, ale spravili sme aj epizódy, kde si len s Danielou robíme palacinky a rozprávame sa pri tom o jej skúsenostiach, jej životných postojoch, o jej ceste na vrchol a o jej ceste životom teraz, keď sa už nevenuje aktívnemu športu. Toto je to, čo ma v súčasnosti veľmi zamestnáva a napĺňa a venujemtomu veľkú časť svoju času a tvorivého potenciálu, lebo je to pre mňa úplne nová platforma.

Daniela Hantuchová je vaša susedka?

Áno, Danielka býva neďaleko odo mňa, vo vedľajšej dedine dá sa povedať, keď nie je niekde vo svete. Priatelíme sa už dlhšie. Tým, že ona sa po tom, ako skončila svoju aktívnu tenisovú kariéru, presťahovala na tú druhú stranu a komentuje tenisové turnaje, tak sa vlastne tak trochu stala mojou kolegyňou moderátorkou. Aj preto sa nám veľmi príjemne začalo spolupracovať na tom, ako sprostredkovať zákulisie tenisu a zákulisie športového života a rovnako aj zákulisie môjho života a divadla.

Zistili sme, že máme veľa spoločného, že vrcholový šport a umenie majú toľko styčných plôch a toľko paralel, že si v mnohých veciach veľmi rozumieme.

Čiže posúvanie týchto tém divákom na YouTube je pre nás veľmi zmysluplné a pekné. Zatiaľ sme ešte nič nepustili von, zatiaľ si to len celé škrečkujeme, ale myslím, že už čoskoro bude všetko fungovať a začneme dávať veci von. Máme pripravených dosť veľa vecí, chceme robiť aj cestovanie po Slovensku, lebo Daniela bola dlhé roky v zahraničí a trávila čas po celom svete a teraz má čas byť doma a má čas znovu chodiť po Tatrách, chodiť na rôzne výlety, spoznávať hrady a zámky a to, na čo nemala čas, kým bola na vrchole svojho športového života. Toto všetko by sme chceli tiež sprostredkovať divákom na YouTube a predstaviť im Slovensko jej očami.

V rámci korony sme sa ocitli v situácii, kedy sme boli veľmi dlho doma a každý z nás si musel život nastaviť inak, nejaký blok práca, potom príroda, šport... bolo to tak aj u vás, mali ste nejaký denný program?

Áno, myslím si, že zásadou toho, ako neupadať na duchu, je dodržiavať režim, ktorý má človek počas bežných pracovných dní.

Čiže my sme vstávali skoro ráno, poobede sme športovali... Moja dcéra mala školu, ja som tiež pedagóg na konzervatóriu, čiže som mala v dopoludňajších hodinách svojich študentov. Ráno sme sa normálne naraňajkovali, obliekali sa ako keby sme išli do roboty a sadli sme za počítače a začali sme normálne pracovať.

Samozrejme, mala som naordinované pre svoju rodinu minimálne 30 minút denne na slnku. Keď vyšlo slniečko, tak sme si dali von ležadlá, zababušili sme sa do deky alebo paplóna, keď bolo vonku chladno a ležali sme na tom slniečku. Lebo múdri ľudia hovorili, že slnko je veľmi dôležité pre podporu imunity a pre boj proti týmto vírusom. Proste sme nasávali prírodné Déčko.

A chodili sme na prechádzky aj s mojím otcom. On bude mať o pár rokov 80, ale je fyzicky neskutočne zdatný, každé ráno chodí venčiť psíkov a behá, takže sme sa k nemu pridali celá rodina a každodenné prechádzky boli povinnosťou pre všetkých.

Moja dcéra okrem toho zaviedla takú zaujímavú maličkosť. Vždy, keď sme išli ako rodina obedovať alebo večerať, sa obliekla ako keby sme išli do nejakej peknej reštaurácie, dala si šaty, blúzku, make-up... proste chcela dať tomu spoločnému času, ktorý trávime pri stole, nejaký ten honor. Takže aj toto nám veľmi pomáhalo.

Aj z takých bežných vecí, ako sú obed alebo večera, sme si spravili udalosť. Bolo to pekné. Čo sa týka tohto – korona bola pre mňa veľmi pekné obdobie.

Rodinu ste mali síce blízko, ale čo vaši priatelia z brandže? Boli ste v pravidelnom kontakte?

Samozrejme, máme veľmi veľa spoločných chatov, kde sme si vyslovovali podporu a prejavovali sme o seba navzájom záujem.

Korona do nášho umeleckého sveta priniesla množstvo otáznikov a veľkú finančnú neistotu, čiže tam sme si vyjadrovali podporu a nejakým spôsobom sme spolu držali.

S mojimi kamarátkami ešte z detstva sme si robili spoločné chaty, večerné posedenia pri vínku cez internet, podebatovali sme a bolo to veľmi príjemné.

Chystáte sa tento rok niekam na dovolenku?

Ja úplne neuvažujem nad tým, že by som išla do zahraničia. Chcela by som ostať doma a to z dvoch dôvodov. Jeden je, že by som teraz veľmi chcela podporovať Slovensko. Lebo tak ako ja ako herečka som bola niekoľko mesiacov bez príjmu, rovnako aj obchodníci a reštaurácie a hotely boli niekoľko mesiacov bez príjmu a chcela by som minúť peniaze, ak ich už mám niekde minúť, tu. Aby som podporila našu ekonomiku.

Chýba mi more, samozrejme, že by som veľmi chcela ísť k moru, ja milujem cestovať a potrebujem slnko, potrebujem piesok, potrebujem pláž, potrebujem ten morský vzduch, ale v rámci solidarity a otáznikov, ktoré ešte nad koronavírusom sú, som si povedala, že tento rok ostaneme doma a dovolenku strávime objavovaním krás, ktoré tu máme.

Poviem to jednoducho: Ja bývam kúsok od Bratislavy, do Trnavy to mám 20 – 30 kilometrov, ale nikdy som v Trnave nebola ako turista. Vždy som tam bola, lebo som išla do divadla alebo tam mala prácu alebo som za niekým išla na návštevu. Ale ja si myslím, že napríklad aj v tej Trnave je veľmi veľa krásnych miest a stačí sa na to len pozerať tými turistickými očami. Alebo aj v Bratislave, dať si krásnu prechádzku, pozrieť si galérie, ísť na hrad, sadnúť si niekde do parku a dať si dobrú kávu. To isté, čo robím, keď idem napríklad do Paríža alebo Londýna, môžem robiť aj doma a môžem si to užívať, lebo je tu kopec krásnych miest a kopec krásnych udalostí, ktoré stojí za to vidieť.