Ako sme s kamoškou odhalili tajomstvo ukryté v malom zrniečku

Kamarátku Moniku som nevidela možno dva alebo aj tri roky. Keď mi zavolala, že sa nedávno presťahovala do nášho mesta, potešilo ma to. Navrhla stretnutie v útulnej kaviarni. S radosťou som súhlasila a dohodli sme sa. Nebola vôbec zmenená, vyzerala skôr lepšie ako predtým. Neskôr som zistila prečo. Objednali sme si kávu. Monika, na rozdiel odo mňa, kládla čašníkovi priveľa otázok ohľadom kávy. Mne to bolo jedno. Vždy si objednávam latte. Začala ma premáhať zvedavosť. Čo vie o káve viac ako ja?
kava

Zdroj: letakomat.sk

Majster pri príprave kávy

Monika videla môj údiv nad otázkami ohľadom nášho nápoja. Tvrdila mi, že v súčasnosti sa nikto nemusí obmedzovať. Existujú predsa desiatky druhov káv. Taktiež je možné kávu pripraviť rôznymi spôsobmi, ako napríklad pomocou french pressu, v moka konvičke, v aeropresse a podobne, pri čom vždy bude chutiť inak. Každý človek sa môže stať domácim majstrom pri jej príprave. Pomyslela som si, že väčšina ľudí ju asi nepotrebuje skúmať do takých detailov.

Nechala som ju rozprávať. Hovorila, že pri kúpe mnohým veľa napovie značka, prípadne veľké balenie v akcii. Obchodné reťazce majú skutočne veľkú ponuku. Niekoho upúta obal, iného zas cena. Prípadne môžu dať aj na radu svojho známeho.

Dajme si spolu šálku kávy

Monika sa rozhovorila o káve ako o poklade. Skutočne mala veľa vedomostí. Prečítala si veľa štúdií. Donedávna vraj odporúčali opatrnosť pri jej pití. To sa však zmenilo a v najnovšej štúdii káva obstála veľmi dobre. Celkovo má viac pozitív ako negatív.

Tu sú jej slová: ,,Ako veľká kávičkárka, som sa potešila. Vždy je však potrebné nájsť mieru. Nie každému vyhovuje, to čo druhému.” Priznala, že svoju prvú kávu vypila ako osemnásťročná. Nerozumela, čo také úžasné na nej ľudia vidia. Postupne ju začala aj ona piť každé ráno. Počas dňa si pridávala ďalšie a ďalšie šálky. Až neskôr ju začala skúmať z rôznych hľadísk.

priprava kavy

Zdroj: letakomat.sk

Tajomstvo odhalené - zrniečko ukrýva zdravie

Monika mi začala s nadšením rozprávať o pozitívnych účinkoch. Prečítala si, že v káve je viac antioxidantov ako prijmeme z ovocia a zeleniny. Obsah však nie je rovnaký v každej šálke. Najviac ich má espresso či zalievaná. Znižuje riziko cukrovky, chráni pred Alzheimerovou chorobou. Dokonca si vie poradiť aj s ochorením pečene. Má povzbudivý účinok na činnosť mozgu, srdca či svalov. Pitie kávy znižuje riziko upadnutia do depresie.

Ranná káva dokáže urobiť zázraky dokonca aj v pondelok ráno. Preto vraj kamarátka vyzerá lepšie. Pomáha aj pri športových výkonoch a spaľovaní tukov. To spaľovanie tukov ma potešilo. Upozornila ma aj na močopudné účinky kávy. Tie poznám aj z vlastnej skúsenosti. V každej dobrej kaviarni by mali priniesť s kávou aj vodu. Dostali sme ju aj my. Nikdy som sa do takej miery nezamýšľala nad tým prečo piť kávu. Monikino rozprávanie mi začína otvárať oči.

Poďme si vybrať kávu

Z kaviarne sme odišli a išli sme spoločne vybrať kávu. Monika priznala, že má rada výhodné nákupy a preto si ceny kávy, ale aj iných potravín dopredu zisťuje v letákoch. Podľa jej slov, majú veľký výber káv v sieti obchodov Tesco, kde sme sa na nákupy aj vybrali. Okrem pestrého výberu už vopred vedela aj o výhodných zľavách, na ktoré ma počas celého nákupu upozorňovala. Musím uznať, že čo sa akcií týka, Monika má naozaj veľký prehľad a vďaka tomu dokáže ušetriť nemalé peniaze.

V obchode už bola vo svojom živle a ukazovala na rôzne druhy káv. Upozornila ma na niektoré zásady, ktoré si musím pri výbere osvojiť.

V prvom rade sa nemám obávať investície. Kvalitná káva je chuťovo neporovnateľná. Upozornila ma aj na hermetické balenie s tzv. jednocestným ventilom. Hovorila mi, že sa nemám báť experimentovania a skúšať nové chute. Sama mi potvrdila, že v zime máva inú kávu ako v lete. Môžem sa rozhodnúť podľa spôsobu prípravy, množstva kofeínu i vlastnej chute.

Zhrnutie

Nie je to o tom, aby sme nechodili do kaviarne a užívali si kvalitnú kávu len doma. Príjemné stretnutie v dobrej kaviarničke, tiež nie je na zahodenie. Dnes som sa toho dozvedela veľa o káve. Priznám sa, že stále hľadám tú moju. Našťastie sa nemám kam ponáhľať. Podľa Monikiných rád som si vybrala a teším sa na svoju prvú šálku. Rozlúčili sme sa a dohodli si naše ďalšie stretnutie.