Cvičte dobre a správne! Ako si pohybom neublížiť viac ako pomôcť ?

Zdravotné ťažkosti vyžadujúce si pohyb, viac voľného času tráveného doma alebo chuť posilniť svoje telo. Motivácie k cvičeniu sú rôzne, často však robíme rovnakú chybu – začíname s ním doma.
ako cvičiť správne?

Zdroj: Unsplash.com

Ak ste sa neučili bicyklovať bez bicykla, plávať bez vody a písať bez papiera a pera, neučte sa cvičiť bez odborného vedenia.

Ak ste sa doteraz nikdy aktívne nehýbali, veľmi pravdepodobne si domácim cvičením len uškodíte. Inštruktor z tutoriálu na obrazovke vás totiž nedokáže upozorniť na nesprávne prevedenie polohy.

Mnoho ľudí napríklad cvičí bez toho, aby zapájalo a zároveň posilnilo profundálne svalstvo, čo spôsobuje nestabilitu chrbtice s jej následným zaťažením až preťažením a pretrvávajúcimi bolesťami. Následne sa tak začarovaný, “čertovský” kruh uzavrie,” upozorňuje MUDr. Boris Bánovský, medicínsky riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany a zároveň siete kúpeľných hotelov Ensana Health Spa Hotels.

Napraviť škody, ktoré takéto cvičenie spôsobí, je podľa neho dlhšia a náročnejšia cesta, než zoceliť telo, ktoré ešte nezačalo cvičiť.

cvičenie pod dohľadom odborníka

zdroj: Ensana Health Spa Hotels

Chcete cvičiť? Cvičte dobre a správne !

Dozor odborníka vám pomôže osvojiť si technicky správne pohybové stereotypy. O to dôležitejší je, ak má cvičenie za úlohu uľaviť vám od bolesti či zdravotnej komplikácie.

Je to proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a oddanosť, no v každom prípade začína zverením sa do rúk profesionála, fyzioterapeuta. Ten presne vie, ktorá metóda alebo kombinácia metód vás dokáže zbaviť ťažkostí,“ zdôrazňuje MUDr. Boris Bánovský.

Profesionálne nastavenie správneho cvičenia môžete spojiť s ozdravným pobytom v prírodných liečebných kúpeľoch. V piešťanských hoteloch siete Ensana s vami budú pracovať špičkoví fyzioterapeuti, ktorí povedú vaše pohybové začiatky.

piešťanské kúpele Ensana

zdroj: Ensana Health Spa Hotels

Zistite všetko o pobytových balíkoch a zarezervujte si svoj oddych na piešťanskom Kúpeľnom ostrove na ensanahotels.com. Využiť môžete aj vaše zostávajúce rekreačné poukazy.