Čo si všímať na obaloch kozmetiky?

Konečne sa dostávame do fázy, kedy nás viac ako lákavé balenie kozmetiky začal zaujímať jej obsah. Počet uvedomelých zákazníkov rastie, chceme vedieť stále viac.

Krémov, líčidiel a značiek, ktoré sľubujú to isté, je na trhu nespočetné množstvo. Dešifrovanie obalu obľúbeného krému či make-upu ostáva jediným účinným spôsobom, ako vyfiltrovať produkty, pri ktorých platíme mnohokrát len za zvučné meno či pekný vizuál.

Mnohé z nich dokonca spôsobujú aj rôzne iritácie na koži. To sú celkom pádne dôvody na to, aby sme začali čítať zloženia kozmetiky s podobným záujmom, ako to robíme bežne pri potravinách.

Predtým, než sa pustíte do detailného dešifrovania obalu, mali by ste si osvojiť nasledujúce body:

1. Zložky na obale sú zoradené podľa koncentrácie

Hneď v úvode je potrebné uvedomiť si, že kozmetické ingrediencie, ktoré sú uvedené na obale, sú zoradené od najvyššej po najnižšiu koncentráciu (= miera množstva látky, ktorá je obsiahnutá v určitej zmesi).

Ak je nejaká skutočne dobrá zložka zaradená až na koniec zoznamu, jej benefity si až tak neužijete. Funguje to aj opačným smerom – pokiaľ sa napríklad medzi prvými tromi ingredienciami objaví zložka, ako napríklad denaturovaný alkohol, na ktorú si treba dávať pozor, rozhliadnite sa po inom produkte.

2. Latinské a anglické názvy

Zloženie produktu je z hľadiska jazyka ťažšie dekódovateľné, pretože obsahuje latinské a anglické slová. Označuje sa ako INCI, čo je skratka pre International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Nájdete ho na zadnej strane prípravku.

Ide o zoznam zložiek, ktorých názvoslovie má jednotnú formu. Tá je identická pri všetkých kozmetických produktoch.

List prírodných a syntetických zložiek denne pribúda, preto má jednotné pomenovanie uľahčiť prehľadnosť a orientáciu.

Chemické látky (čisté a syntetické) by sa mali uvádzať v anglickom jazyku alebo číselnom označení (patria sem aj farbivá). Prírodné látky sú pomenované podľa ich latinského názvu rastliny, z ktorej sú získané.

3. Pravidlo prvých piatich zložiek

Keď má zložka v kozmetickom prípravku menšie zastúpenie ako je 1%, je uvádzaná ľubovoľne – ale až po zložkách, ktoré majú vyššie zastúpenie ako 1%. Na poslednom mieste v zozname nájdete konzervanty, farbivá a vône.

Ako však zistíte, že koncentrácia zložky uvedenej na obale sa začína znižovať? Zamerajte sa na prvých päť zložiek zo zoznamu. Tie zväčša tvoria alfu a omegu produktu. Koncentrácia začína byť nižšia zhruba pri šiestej zložke.

Výber kozmetiky si môžete zjednodušiť online pomocníkmi, akými je napríklad aj lakrem.sk.

Tento koncept prichádza na trh ako forma prvej pomoci pri dešifrovaní jednotlivých zložiek a analýze konkrétnych kozmetických produktov.

Nákup produktov je jednoduchší a bonusom je edukačný charakter. Obzory si rozšíria beauty nadšenci, ale aj úplní začiatočníci.

4. Symbol otvoreného téglika

Symbol otvoreného téglika označuje trvanlivosť kozmetiky. Môže byť tiež označovaná piktogramom presýpacích hodín. Vedľa téglika alebo priamo v ňom sa nachádza číslo (označuje počet) a písmeno M (označuje mesiac).

Číslo a mesiac upozorňuje na dobu, počas ktorej ostane prípravok po otvorení nezávadným.

5. Kozmetika netestovaná na zvieratách

Cruelty free kozmetika je čoraz viac vyhľadávaným pojmom, ktorí zákazníci požadujú aj v praxi. Uvedomelosť sa tak dostáva aj do samotného kódexu výrobcu a pridáva mu na kredibilite.

Produkty, ktoré nie sú testované na zvieratách, majú na svojom obale symbol zajaca.

Pri všetkých týchto radách je potrebný aj triezvy pohľad. Ak značka vo svojej kampani sľubuje, že produkt vyrieši všetky vaše problémy, väčšinou ide len o marketingový ťah.

Vždy pátrajte nad rámec toho, čo ponúkajú slogany. Dešifrovanie kozmetiky vďaka online nástrojom už nemusí byť mravčou prácou.