Pomáha zdravotníkom v 40 krajinách sveta, ročne vydezinfikuje približne 4 miliardy rúk! Poznáte prelomový objav, ktorý zmenil hygienu rúk?

Produkty na dezinfekciu rúk a povrchov sa ešte počas prvej vlny pandémie koronavírusu stali takmer nedostatkovým tovarom. To, že sú dnes dostupné vo forme gélu, spreja, peny či vlhkých utierok, je výsledkom mnohých rokov a inovácií.
revolúcia v dezinfekcii rúk

Zdroj: Pixabay.com

Dezinfekcia rúk sa dlhodobo považuje za najdôležitejšie opatrenie, ktorým môžeme predísť prenosu infekcií. Súčasná pandémia COVID-19 nás opäť naučila dbať na hygienu rúk a nepodceňovať jej dôležitosť.

Produkty na dezinfekciu rúk a povrchov sa ešte počas prvej vlny pandémie stali takmer nedostatkovým tovarom. To, že sú dnes dostupné vo forme gélu, spreja, peny či vlhkých utierok, je výsledkom radu inovácií.

Cesta k dôkladnej a účinnej hygiene rúk bola dlhá, a hoci prvá baktéria bola objavená pred viac než 300 rokmi, trvalo ešte roky, kým sa súvis medzi infekciou a nedostatočnou hygienou rúk stal vedeckým faktom.

Aká bola hygiena rúk v minulosti?

Až do polovice šesťdesiatych rokov minulého storočia bolo umývanie rúk hlavnou metódou zaistenia čistoty.

Lekári napr. ešte nemali jednorazové rukavice, a tak si medzi vyšetreniami pacientov umývali ruky v nádobe so zriedeným formaldehydom a ruky sušili uterákom, ktorý si niekedy menil len raz za deň.

Jednu nádobu so zriedeným alkoholom navyše používalo viacero lekárov, a tak sa mikroorganizmy pri umytí z rúk paradoxne mohli šíriť aj medzi lekármi ďalej.

Na operačných sálach používali lekári ako dezinfekciu rúk intenzívne desaťminútové umývanie rúk vodou a mydlom, a následne si na ruky aplikovali 96% alkohol.

Účinnosť takejto dezinfekcie rúk samozrejme nebola dostatočná, a tak pacienti často umierali na infekciu v pooperačnej rane. Ruky chirurgov navyše často trápila aj popraskaná pokožka, ekzémi či chronické zápaly.

História dezinfekcie rúk

Hartmann-Rico | Zdroj: súkr.archív

Revolúcia v dezinfekcii rúk

Všetko sa rozhodol zmeniť mladý kardiochirurg Dr. Peter Kalmár , maďarský emigrant v Nemecku, ktorý si dal za cieľ vyvinúť dezinfekčný prostriedok, ktorý by hygienu rúk lekárov nielen zefektívnil, ale by tiež zaistil spoľahlivú ochranu pred mikroorganizmami.

Výsledkom jeho spolpráce s BODE Chemie, dnešný HARTMANN, boli v roku 1965 prvé fľaše nového dezinfekčného prostriedku, ktorý doslova odštartoval revolúciu v dezinfekcii rúk zdravotníkov.

Sterillium je alkoholický dezinfekčný prostriedok, ktorý možno votrieť do suchých rúk bez predchádzajúceho umývania.

Len 30 sekúnd mu stačí na to, aby zredukoval tranzientnú flóru o viac ako 99,99 %. Počas 90 sekúnd tak zabezpečí plnú chirurgickú dezinfekciu rúk, čím pomáha výrazne znižovať riziko infekcie.

dezinfekčný prípravok Stellium kedysi a dnes

Hartmann-Rico | Zdroj: súkr.archív

Sterillium na vírusy

Chladnejšie mesiace sú hlavnou sezónou pre mnohé vírusy, a okrem aktuálne zúriaceho koronavírusu, tu stále máme aj chrípkový vírus, rinovírus či norovírus.

Prípravky sa rokmi používania osvedčili na celoročnú efektívnu hygienickú dezinfekciu rúk, ktorá je zvlášť šetrná k pokožke.

Za 55 rokov svojej existencie dezinfekčný prostriedok Sterilium stal nedomysliteľnou súčasťou lekárskych ambulancií, vyšetrovní a operačných sál. Dnes pomáha zdravotníkom v 40 krajinách sveta pri 4 miliardách dezinfekčných procedúr ročne.


Najčítanejšie články