Helicobacter pylori: V ktorých prípadoch je nebezpečná?

Helikobakter, latinsky helicobacter pylori, je baktéria, ktorá napáda ľudský tráviaci trakt a môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.
jedlo a helikobakter

Zdroj: Unsplash.com

Zoznámte sa s helikobakterom

Helicobacter pylori je gramnegatívna paličkovitá baktéria. Môžu sa ňou infikovať ľudia, ale aj zvieratá. Jej najobľúbenejším revírom je žalúdočná stena a oblasť dvanástnika, kde svojou prítomnosťou spôsobuje tráviace problémy.

Helikobakter je hneď po zubnom kaze najrozšírenejšou infekciou na svete. Zároveň je to infekcia, ktorá sa vie dlho skrývať a niektorí ľudia dlho ani netušia, že ju v sebe majú.

Helikobakter príznaky

Po infikovaní helikobakterom väčšinou trvá dlhší čas, kým sa prejavia prvé príznaky. Zvyčajne je to až v čase, keď už je baktéria natoľko rozšírená, že musí byť nasadená kombinácia viacerých antibiotík.

Niektorí ľudia môžu byť celé roky hostiteľom helikobaktera bez toho, aby o tom vôbec vedeli.

Ďalší problém v jej včasnom identifikovaní sú príznaky, ktoré sa nijako neodlišujú od bežných tráviacich problémov, ktoré nemusia znamenať nič vážne.

Spozornieť by ste mali hneď, ako sa príznaky začnú objavovať pravidelne, bez akýchkoľvek tendencií k zlepšeniu.

Medzi najčastejšie príznaky helikobaktera patrí:

 • bolesť žalúdka, kŕče
 • pálenie záhy
 • nafukovanie, plynatosť
 • nutkanie na vracanie, vracanie
 • grganie
 • poruchy trávenia

Ak bolesť brucha a ďalšie tráviace ťažkosti pretrvávajú, je pravdepodobné, že mal helikobakter dostatok času na rozmnožovanie. Úplne rozladil a znefunkčnil váš žalúdok a trpí celý tráviaci systém.

Narušená žalúdočná sliznica prepúšťa žalúdočnú kyselinu až k stene vášho žalúdka. Žalúdočná stena sa poškodzuje a vzniká zápal – gastritída.

Dlhodobo neliečený zápal žalúdka môže viesť k tvorbe žalúdočných vredov, dvanástnikových vredov a v tých najhorších prípadoch až k rakovine žalúdka. Ako z toho celého von skôr, než to zájde až takto ďaleko?

Spôsob diagnostiky helikobaktera

Vaše podozrenie na infikovanie baktériou helikobaktera, môže potvrdiť buď lekár alebo domáci test.

V lekárskom prostredí sa helikobakter vyšetruje gastroskopiou. Gastroskopia je všetkým dobre známe vyšetrenie, kedy lekár zavedie cez ústa hadičku so sondou až do žalúdka.

Alternatíva je diagnostický helikobakter test zo stolice. Tento test je voľnopredajný v každej lekárni a jeho presnosť je až 98 %.

Funguje tak, že sa vzorka stolice zmieša so špeciálnym roztokom v skúmavke, ktorá je súčasťou testu. Približne po 10 minútach dostanete výsledok podobne ako pri tehotenskom teste. Dve čiarky znamenajú prítomnosť helikobaktera.

Ako z toho celého von alebo liečba helikobaktera

Sú ľudia, ktorí sa rozhodnú pre domácu liečbu helikobaktera. Je v tom najmä snaha vyhnúť sa užívaniu antibiotík.

Domáca liečba helikobaktera pozostáva z úpravy stravy a užívania rôznych prírodných doplnkov výživy ako je aloe vera, koloidné striebro alebo chioská masticha.

Práve chioská masticha sa považuje za najúčinnejší prírodný prípravok proti helikobakterom. Všetky prírodné preparáty však majú jednu spoločnú vec. U každého pacienta môžu mať rozdielny účinok.

Neexistujú dva identické ľudské organizmy a preto to, čo jednému uľavilo od problémov, nemusí druhý človek ani pocítiť.

Medicínska forma liečby helikobaktera pozostáva z kombinácie viacerých druhov antibiotík a liekov potláčajúcich tvorbu žalúdočných štiav. Väčšinou sa začína kombináciou troch rôznych druhov liečiv. Pozoruje sa stav pacienta a priebeh liečby.

Niektoré kmene helikobakterov dokážu byť veľmi odolné. Ak sa zdravotný stav pacienta nezlepšuje, pristúpi gastroenterológ k inej účinnej kombinácii. V niektorých prípadoch je to až štvorkombinácia silných liekov.

jedlo a helikobakter

Zdroj: Unsplash.com

Prevencia

Jediná cesta, ako sa baktéria helikobaktera môže dostať do nášho organizmu a tráviaceho traktu, je cez ústa.

Infekcia helikobakterom je označovaná aj ako „choroba špinavých rúk”. Tá najlepšia prevencia je teda dostatočná osobná hygiena.

 • dôkladná hygiena (umytie rúk) po návšteve toalety
 • hygiena rúk pred jedlom
 • obmedziť dotyky tváre a okolia úst neumytými rukami
 • nepoužívať neumytý príbor alebo príbor po inej osobe
 • dôkladná ústna hygiena

Okrem toho sa môžete baktériou helikobaktera nakaziť aj bozkávaním s infikovanou osobou alebo kontaminovaným jedlom.

Nikdy nejedzte jedlo, ktoré nebolo dostatočne umyté alebo tepelne spracované. Nepreháňajte to ani s konzumáciou takých pochúťok ako sú tatársky biftek, krvavý steak, sushi na neoverených miestach či z pochybných prevádzok.

Ďalšou vhodnou prevenciou je racionálna a pestrá strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Vyhýbajte sa mastným, údeným pokrmom a všetkým ťažko stráviteľným jedlám, ktoré zbytočne zaťažujú žalúdok.

Nevynechávajte preventívne prehliadky, ktoré prepláca zdravotná poisťovňa a máte na ne nárok.