Platničky - čo sú zač a prečo s nimi máme toľko problémov?

S problémami s platničkami sa počas svojho života stretnú približne tri štvrtiny ľudí. Čo to však pre nás znamená a ako sa môžeme tomuto nepríjemnému problému vyhnúť?
problémy s platničkou

Zdroj: Unsplash.com

Našu chrbticu tvoria kosti, ktoré nazývame stavce, a medzi nimi sa nachádzajú platničky. Platničky sa skladajú z rôsolovitého jadra a vonkajšej chrupavky.

Tvoria nárazníkovú zónu medzi dvoma stavcami. Okrem toho pomáhajú aj pri ohýbaní sa, otáčaní, úklonoch a záklonoch.

Často sa však stáva, že tieto platničky sa vysunú a tlačia na miechu, čím spôsobujú bolesť. Najčastejšou príčinou vyskočenej platničky býva jej opotrebenie, oslabenie či dokonca pretrhnutie vonkajšej časti.

Vyskočená platnička môže byť spôsobená tiež niektorými pohybmi, ako napríklad nadmerné otáčanie, vykrúcanie alebo zdvíhanie ťažkých predmetov.

Čo robiť, keď máte vysunutú platničku?

Problémy s vyskočenými platničkami sa našťastie dajú riešiť viacerými spôsobmi. Najčastejšie to zahŕňa užívanie liekov proti bolestiam, injekcie kortizónu či svalové relaxanty.

Vo vážnejších prípadoch dochádza ku chirurgickému odstráneniu časti platničky, ktorá vyčnieva von a spôsobuje problémy. V naozaj ťažkých prípadoch sa vyberá celý disk platničky.

Ako predchádzať problémom s chrbticou?

Základom starostlivosti o chrbticu, platničky a vlastne celú kostru je zdravá životospráva a správne držanie tela. Správnemu držaniu tela napomáha pravidelný strečing, najmä ak máte sedavé zamestnanie.

Dôležité je tiež posilňovať hlavne svaly brucha a chrbta, ktorá pomáhajú držať chrbát pevný a vzpriamený. Pravidelné cvičenie a pohyb tiež pomáhajú zhodiť prebytočné kilá, ktoré zvyšujú tlak, ktorý je vyvíjaný na vašu chrbticu.

Dôležitú rolu hrá aj zdravá strava bohatá na vápnik či vitamín C, ktorý podporuje zdravé kĺby, kosti a chrupavky. Vitamín C dokážete do tela dostať citrusovými plodmi či kapustou.

Vápnik získate z mliečnych výrobkov alebo kostí rýb, napríklad sardiniek alebo ančovičiek. Slováci ale nejedávajú dostatok rýb a mnohí trpia intoleranciou na laktózu, a tak je dôležité dopĺňať ho aj pomocou výživových doplnkov ako FlexiMed od NaturaMed Pharmaceuticals.

výživový doplnok FlexiMed

Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals

Ten obsahuje aj množstvo ďalších látok vrátene vitamínu C či glukozamínu, ktoré podporujú zdravé kosti a kĺby.

Viac informácií o FlexiMede a jeho benefitoch pre zdravú kostru nájdete na stránke flexi-med.sk alebo na bezplatnej linke 0800 444 204.